הרצליה

סוד ההצלחה

ד"ר רועי בן-מנחם מהרצליה חוזר בספר הילדים הראשון שלו "ההצלחה שהתחבאה" לחוויית ילדות שעיצבה אותו בגיל 10. בימים אלה הוא עומל על גיוס המונים למען הוצאת הספר

שרון יונתן 18/07/2019
רועי בן מנחם. ספר ילדים ראשון
צילום: ערן ניר

ד"ר רועי בן-מנחם מהרצליה עומל בימים אלו על גיוס המונים למען הוצאת ספר הילדים הראשון שלו שנקרא "ההצלחה שהתחבאה".

בן-מנחם, נשוי ואב לשניים, מנהל את המדרשה למקצועות ההנחיה במכון אדלר, הוא ד"ר לחינוך ומרצה במכללת חברה ואומנויות בנתניה וכל חייו הבוגרים עסק בתחום החינוך, כאשר במשך 8 שנים ניהל את תחום עבודת הרחוב בעמותת עלם וחינך ולימד בתיכון אלון ברמת השרון במשך 7 שנים.

בן-מנחם סיפר השבוע כיצד הגיע לכתיבת ספר ילדים:

"לפני שלוש שנים עברנו לגור בדירה חדשה שנמצאת מול האולם במתנ"ס השכונתי בשכונת נוף ים בהרצליה. אחרי מספר חודשים הזיכרון הכה בי. באולם הזה בדיוק, מול ביתי החדש, קרה לי הסיפור אותו כתבתי. הזיכרונות חזרו במלוא הדרם, שמעתי את קולות הקרב, נזכרתי בפניהם המאוכזבות של הורי כאשר הבינו שהבן שלהם לא יהיה אלוף הקראטה כפי שכולם ציפו וקיוו".                                                           בן-מנחם חוזר לעברו בהיותו בן 10 בלבד: "באולם הזה התקיימה אליפות הארץ בקראטה. באותה שנה משפחתי עברה מרעננה להרצליה ומהר מאוד מצאתי את עצמי במועדון קראטה חדש. הייתי עם חגורה ירוקה, היו לי בעיטות מעולות בקפיצה וכולם המאמן והחברים לקבוצה בנו עליי שאני אביא את הגביע. אני לא אשכח איך ילד בחגורה לבנה בעט בי שניות לאחר שהקרב התחיל, העיף אותי מהמזרן והשופט הכריז על הניצחון שלו. כשההורים שלי הגיעו לאולם עם צידניות מלאות באוכל ושתייה ליום שלם, אני כבר הייתי מחוץ לתחרות".

מה הם מבחינתך המסרים החשובים בספר שכתבת?

"הסיפור נוגע בחוויות שקורות לכולנו. הרי אין אדם שלא ציפה או רצה להצליח ונכשל לפחות פעם אחת בחייו, ואין אדם שלא חש אכזבה לאחר כישלון. השאלה החשובה היא מה עושים עם תחושת האכזבה. דווקא כשקשה, דווקא שהכול הפוך בחרתי לצאת מעצמי לטובת האחר ולעודד.

בשבילי העידוד של יובל היה הדרך החיובית להתמודד עם המצב ועזר לי להבין כבר מגיל צעיר שעידוד של אחרים הוא לא על חשבוני, הוא לא במקומי ולא לוקח לי שום דבר. הוא מוסיף לי. הסיפור הזה גם גרם לי להבין שיש המון דרכים לנצח ושעזרה לאחרים ממלאת אותנו בתחושה של משמעות. 

כתבתי את הספר"ההצלחה שהתחבאה" על מנת לתת מקום בספרי ילדים גם לכישלונות והפסדים, לתת מקום להתמודדות עם האכזבה ולאפשר מרחב לסוגי הצלחות מגוונים - רק ילד אחד יעמוד על הפודיום, יקבל את הגביע, יוכתר כמצטיין השכבה, הכיתה, המחזור אבל יש מקום גם לאחרים. 
הספר מראה לנו שאנחנו צריכים לעצור ולחפש את ההצלחות, להתעקש, לא לוותר, שעלינו כהורים לעודד את הילדים שלנו לעמוד לצד האחר ולראות מבעד לעצמם".

האם יש לך שאיפות לכתוב עוד ספרים?

"זהו ספר הילדים הראשון שלי, כאשר בימים אלו אני כותב ספר למבוגרים. ספר פרוזה שמבוסס על מקרים אמיתיים שקרו לי כאשר ניהלתי את תחום עבודת הרחוב בעמותת עלם ופגשתי עשרות אלפי בני נוער וצעירים".

בעידן האינטרנט היום, האם יש הצדקה להוצאת ספרי ילדים?

"יותר מתמיד. אין תחליף לספר מודפס, ספר שאפשר לדפדף בו, ספר עם ריח של דפים ולראיה מעט מאוד אנשים בישראל עברו לספרות אלקטרונית".

בן מנחם פונה לעזרת הציבור: "בימים אלו אני נמצא בקמפיין גיוס המונים על מנת להצליח להוציא את הספר לאור. תוך 11 יום הגעתי ל-100% מימון ועכשיו אני רוצה ש'ההצלחה שהתחבאה' תגיע לבית הילדים נווה חנה ולילדי תסמונת ויליאמס, כאשר החלטתי לתרום 100 ספרים ופעילויות שונות".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נזק רב בשריפה בדירה ברעננה
נזק רב בשריפה בדירה ברעננה
תורת המשחקים
אופנוע ים נתקע באמצע הכנרת
תלמידה מראשון לציון זכתה במיזם סיפור משפחתי של בית התפוצות
תלמידה מראשון לציון זכתה במיזם "סיפור משפחתי" של בית התפוצות
חשד: תכננו לפגוע בסוהר
מנחם קורצקי , דרבי השרון בסוף הסיבוב
מתי יערך דרבי השרון?
כאן משפצים
רעיונות לפיתוח סטארט אפים
רעיונות לפיתוח סטארט אפים