הרצליה

"ללמוד במקום אחר"

זאת הדרישה של הורי תלמידי בית ספר הנדיב לאור עבודות הבניה שיחלו בקרוב במסגרת פרויקט פינוי בינוי ברחוב עזרא הסופר, הסמוך לבית הספר. ביום שלישי הנושא עלה בישיבת מועצת העיר אבל הצעתם נדחתה

שרון יונתן 01/08/2019
הורי וילדי הנדיב מול העירייה
צילום: שרון יונתן

עשרות הורים לתלמידים בבית הספר היסודי הנדיב, מלווים בילדיהם, הגיעו ביום שלישי לישיבת מועצת העיר כדי להביע את חששם בשל פרויקט פינוי בינוי שיחל בקרוב בבתים המשותפים ברחוב עזרא הסופר, הסמוך לבית הספר. על פי התכנית יהרסו כליל ארבעה המבנים הקיימים (מספרים 5,7,9,11) ובמקומם יבנו ארבעה בניינים חדשים בני 8 קומות כל אחד. לאחרונה התפנו דיירי הבניינים, הצמחיה הוסרה, גדר בטיחות הוקמה מסביב לבתים כמתבקש בכל פרויקט בניה, כאשר הריסה הבתים אמורה להתחיל ב-12 לחודש.

ההורים דרשו מהעירייה כי בתקופת העבודות יעברו תלמידי בית הספר ללמוד במקום אחר והלימודים לא יתקיימו בו בשנת הלימודים הקרובה. בפגישות שהתקיימו מול ראשי העירייה הציעו ההורים שילדיהם יעברו ללמוד בשני בתי ספר אחרים או בבית ספר נבון החדש עם גיבוי של מבנים יבילים בסמוך למבנה בית ספר זה, אבל דרישתם נדחתה. 

ועד ההורים של בית הספר שיגר לאחרונה מכתב לראש העירייה, משה פדלון ומנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, ובו נטען כי לאחר בדיקה מול בעלי מקצוע בתחום הבניה הוכח שאין פתרון אמיתי שמבטיח בטיחות מלאה לילדיהם במספר דברים: תנועת כלי רכב כבדים מרחוב בצלאל, סכנה ממנופי עגורן, התעופפות פסולת בנין והימצאות עובדים זרים, מטרד אבק, ומטרד רעש.

ההורים והילדים הגיעו לישיבת המועצה כשהם אוחזים שלטים בהם נכתב "לא בונים לפני שמפנים", "פדלון לא שולחים ילדים לאתר בניה". הנושא עלה לדיון בעקבות דרישתה של חברת המועצה תמי גרוסמן, אמא לשני ילדים הלומדים בבית ספר הנדיב, לקיים דיון פתוח בנושא. גרוסמן הבהירה את עמדת ההורים לפיה הם לא מתנגדים לפרויקט הבניה וברור להם שמדובר בעובדה מוגמרת, אבל הם חוששים לבטיחות ילדיהם.  גרוסמן ציינה כי ההורים מסרבים שמפקח הבטיחות יהיה מטעם הקבלן אלא מטעם העירייה וההורים.

אחד החששות של ההורים הוא מהעובדה שיותר ממחצית ממגרש הספורט ייסגר לצרכי בטיחות. "איפה ישחקו 650 התלמידים שלנו בהפסקות? מה הם יעשו שם? יעמדו אחד על השני? אין לנו אולם ספורט ראוי שהם יכולים להיות בו ועכשיו לוקחים חלק גדול ממגרש הספורט" אמרה אחת האימהות בזעם. הורים רבים שישבו באולם התלוננו על מצבו הרעוע של מבנה בית הספר, הצורך בשיפוץ דחוף והקמת אולם ספורט חדש.

גרוסמן אמרה כי העירייה הייתה צריכה לנצל את עבודות הבניה הסמוכות כדי לערוך שיפוץ מקיף בבית הספר כולל בניית אולם ספורט.

ההורים טוענים כי ראש העירייה חזר בו מהבטחות שנתן להורים. גרוסמן לפדלון: "אתה הבטחת לנו שאם ההורים יבחרו בחלופה של מעבר לבתי ספר אחרים אתה תתמוך בה. אין שום בעיה פדגוגית שנעבור ללמוד בבית ספר נבון ובמבנים יבילים ואין שום בעיה פדגוגית לנהל בית ספר במתכונת הזאת. זה הפתרון הטוב ביותר שאנחנו ההורים רוצים".

מירב בראונשטיין, יו"ר הנהגת ההורים בבית הספר, אמרה: "בישיבה הראשונה מול העירייה הצפנו הכל ודרשנו שאולם הספורט החדש יבנה במקביל לפרויקט הבניה. ראש העירייה אמר שישנן חלופות אחרות, העלה אותן בפנינו, אולם הציע שנמשיך ללמוד בבית הספר כאשר שלושת רבעי מגרש יופקע לצרכי בטיחות לטובת היזם. ועד ההורים סירב ודחה על הסף את הצעת ראש העירייה משיקולים בטיחותיים ובריאותיים מכיוון שאי אפשר לקיים לימודים סדירים כשמסתובב מנוף מעל הראש ויש רעש חריג".

פדלון השיב כי לאחר התייעצות פדגוגית ובטיחותית שהתקיימה בעירייה הוחלט להשאיר את הלימודים בבית ספר הנדיב. בנוגע לבטיחות הילדים אמר: "לאורך כל שנותיי בעירייה נושא הבטחון והבטיחות של הילדים היה תמיד בראש סדר העדיפויות שלי. הקבלן הולך על בטיחות מחמירה ואנחנו נעשה בקרה כפולה מבחינת יועצי בטיחות שלנו עם כל האישורים הנדרשים".

 פדלון ציין כי יש עוד מספר מוסדות חינוך בעיר שלידם מתבצעת בניה, כך שאי אפשר להפסיק לימודים בכל מקום שמתבצעת בניה לידו. פדלון הציע שחוות הדעת יוצגו בפני ההורים והעירייה תביא יועץ בטיחות חיצוני. כמו כן ציין כי ביום שלישי הקרוב (6 לחודש) תתקיים פגישה עם ההורים.בעירייה ציינו עוד כי לעגורן יותקנו גובלי סיבוב ומטען ויעמוד בתנאים ע"פ הנחיות משרד החינוך וכי תיחום אתר העבודה עומד בקריטריונים של הרשות ושל משרד  החינוך. 

עוד לפני ישיבת המועצה היו בין הצדדים חילופי האשמות, כאשר במכתב ששיגר ביום ראשון פדלון להורי בית הספר הוא תקף את ראשי ועד ההורים: "חברים בהנהגת ההורים עוסקים בפיזור מידע חסר אחריות, חסר מקצועיות, חסר ומוטעה לגבי האופן בו מתקבלות החלטות ולגבי אופן היערכות העירייה. לא ברורים הטעמים והמניעים המנחים את מי מחברי הנהגת ההורים, אך בעודם בוחנים את המידע שנמסר להם על ידי גורמי הרשות והשקיפות המלאה הנעשית מולם, בוחרים לנהל באותה נשימה קמפיין תמוה נגד עיריית הרצליה במקום להעמיק ולעיין  בהסדרי הבטיחות האחראיים שמפעילה העירייה".

בתגובה למכתב הגיבו בהנהגת ההורים:

"אין לנו אלא להצטער שנשלח מכתב התוקף אישית את חברי הנהגת ההורים ובוחר שלא להגיב עניינית לטענות שנשמעות. עיריית הרצליה מבקשת מאיתנו לאפשר לילדים שלנו ללמוד בתוך אתר בניה, בלי שיש להם ולו אישור אחד או חוות דעת אחת שנותנת מענה לנזקים הבריאותיים הבלתי הפיכים כמו לבעיות הבטיחות החריפות. אנחנו מקווים ובטוחים שעיריית הרצליה והעומד בראשה, יקבלו בסופו של יום את ההחלטה הנכונה וימצאו מקום שראוי ובטוח ללמד את ילדינו".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
צנחן רחיפה התרסק סמוך להרצליה
הכי בבית שיש
"מקומי ברעננה"
"אני אשרוף אותך חי"
גבר נפל מסולם ונפצע באורח בינוני
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון
צריך להכיל את הקהילה הלהטבית בקהילה
"צריך להכיל את הקהילה הלהט"בית בקהילה"
הולכת רגל נפצעה בינוני בבת ים