הרצליה

מה ההיגיון?

דוד אשד, הוגה ומורה לתשבצי היגיון מהרצליה, הפך את תחביבו לעיסוק מרכזי בחייו ובשנים האחרונות הוא מעביר סדנאות וחוגים לחובבי תשבצי היגיון, במתנסים ומועדוני גמלאים בנושא

קרן שלהבת 08/08/2019
אשד באחת הסדנאות. מה שצריך זה ראש פתוח וקצת ידע כללי
צילום: פרטי

 בשנים האחרונות הפך פתרון של תשבצי היגיון לתחביב מרתק לכל שכבות הגיל. עיסוק זה מפתח חשיבה וזיכרון ומונע קיבעון מחשבתי. עם הזמן מעידים העוסקים בפתירת התשבצים שעניין זה הפך אצלם להתמכרות, ולעיסוק נפלא לשעות הפנאי. דוד אשד (69) הוגה ומורה לתשבצי הגיון מהרצליה, בעברו מורה לחינוך גופני, הפך את תחביבו לעיסוק די מרכזי בחייו ובשנים האחרונות הוא מעביר סדנאות וחוגים במתנסים ומועדוני גמלאים בנושא.

דוד: "היתרון של העיסוק בתחביב זה הוא שאין צורך בידע כמעט אלא בראש פתוח. תשבצי ההיגיון פופולאריים מאוד בקרב הרבה אנשים שהדבר הפך אצלם להתמכרות. אני מלמד בקבוצות שונות של חובבי תשבצים בכל הגילאים. יש לי קבוצות בכפר סבא, הוד השרון, הרצליה ורמת השרון".

תשבצי ההיגיון הראשונים בהיסטוריה פורסמו בעיתונים בריטיים כדוגמת "הטלגרף" בשנות העשרים של המאה העשרים. בימינו הם נפוצים בעיקר בשפה האנגלית בבריטניה, באוסטרליה, בניו זילנד ובהודו, אך גם בשפות אחרות: למשל בעברית בישראל ובפולנית בפולין. בישראל מתפרסמים תשבצי היגיון מדי סוף שבוע בכל עיתון יומי גדול, וכן בכתבי עת נוספים. בתשבצים הראשונים נכללו רק הגדרות מילוניות, אך החל מ-1920 החלו התשבצים להכיל מרכיבים מתחכמים: לא הגדרות היגיון במובן המודרני, אלא אנגרמות, ציטוטים חלקיים, דו-משמעויות ומשחקי מילים. רכיב מרכזי בהגדרת ההיגיון הוא עניין ה"תרתי משמע", כלומר הגדרה המורכבת משתי הגדרות פנימיות, שמכוונות את הפותר אל אותו הפתרון.

באזור השרון פועלים מזה שנים במתנ"סים במועדוני גמלאים ובמוסדות שונים חוגים בהדרכת דוד אשד, העוסק בתחום מזה 30 שנה. אשד הגיע מעולם החינוך הגופני והספורט ומתמחה בלימוד דרכים לפתרון תשבצי הגיון ובניית תכנית לימוד ייחודית בנושא. בסדנאותיו חושף אשד את הסודות והטכניקות שמאחורי תשבצי הגיון, דבר שלרובנו נראה כשאלות מופרכות וחסרות הגיון או תשובה. כל המשתתפים בסדנה ראשונית זוכים לקבלת ידע בסיסי בנושא, שכולל דרכי חשיבה לפתרונות ודוגמאות פיקנטיות של הגדרות.

אשד: "בעבר התפרסמו בעיתונים תשבצים רגילים, אך כיום כל עיתון או שבועון מפרסם גם תשבץ הגיון. עם הזמן קמו "מועדוני מכורים" שנפגשים מידי פעם לחילופי הגדרות ופתרונות. בשל זאת החלטתי לפתח שיטת לימוד ייחודית המקנה דרכים לפתרון הגדרות הגיון".

כיצד הגעת לתחום?

"לפני 30 שנה, ישבתי עם ידידה שלי שפתרה תשבצים. אני שמעולם לא פתרתי תשבצים מסוג זה, לא הבנתי את הדרך שבה היא פותרת אותם. התחלתי להתעמק בשאלות ובפתרונות, שמרתי את העיתונים ולפי התשובות ניסיתי להבין את התשובות. מה שקסם לי הייתה השנינות וזה שצריך להפעיל את המוח".

למי שלא עוסק בתחום פתירת תשבצי ההיגיון, כל הגדרה נראית מאוד מסובכת ובלתי ניתנת לפתרון.

"ישנה שיטה ללמד את הנושא, שיטה אותה אני מעביר בסדנאות ובחוגים. פיתחתי שיטה לעשות זאת. אני מתמקד בעיקר בקבוצות של חובבי תשבצים ובחוגים לגמלאים, שיש להם המון זמן פנוי והם רוצים לשמור על צלילות מחשבתם ולעסוק בתחביב שמצריך מחשבה, מפתח את הזיכרון וגם לא דורש מהם להוציא סכומים גבוהים".

כיצד אתה מצליח למצוא הגדרות חדשות לאורך שנים?

"לחבר תשבץ פחות קשה מאשר לפתור אותו. כדי לפתור תשבץ מסוג זה, צריך פשוט ראש פתוח וקצת ידע כללי. הפתרון צריך להיות תרתי משמע".

דוגמה להגדרת הגיון שחיבר דוד ופתרונה:

מבקשים מנשיא לשעבר לעמוד כדי להקל על כאב הראש.

התשובה: קומפרס –קום פרס.

 

עוד בהרצליה
בילי בסרגליק 28/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
כתב לוקאל 19/11/2019
בילי בסרגליק 13/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נחנך פארק הספורט החדש בקריית חיים
נחנך פארק הספורט החדש בקריית חיים
פנחס כהנא
בקשה לדיון מורחב בנושא הקרוונים
בנודיס , יהנה מניצחון טכני?
ניצחון טכני לכפר סבא?
בדרך ללשכה (טור דעה)
בדרך ללשכת רה"ע
ב(ע)ין השורות
ב(ע)ין השורות
VOLVO ATP CHALLERNGER 2019
סבב ה-ATP מגיע לישראל
אומרים די לאלימות כלפי נשים
באר שבע על מפת התיירות