הרצליה

בכר בדור הצעיר

אברהם בכר, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בהפועל הרצליה, זכה השבוע בתואר "מאמן הכבוד" מידי נשיא המדינה. בכר מספר על הסיפוק בעבודה עם שחקנים צעירים, על השינוי שעשה במועדון ההרצלייני ומדוע לצערו רמת הכדורגל כנראה לא תשתפר כמו שהוא רוצה

שרון יונתן 08/08/2019
אברהם בכר. להשקיע בקידום שחקנים צעירים
צילום: שרון יונתן

בגיל 78 זכה השבוע אברהם בכר, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בהפועל הרצליה, בכבוד והוקרה שמעטים זוכים, כאשר קיבל את פרס "מאמן הכבוד - תקווה ישראלית" בטקס שהתקיים ביום שני בבית נשיא המדינה. לאחר תהליך ארוך של מיון שכלל ראיון בפני ועדה בוחרת, הגיע בכר לקו הסיום עם עוד שני מאמנים. בטקס שהתקיים בבית הנשיא הכריז המנחה צביקה הדר כי בכר הוא זה שזוכה בתואר המכובד.                                                                  

כשאומרים שמאות שחקנים עברו תחת מאמן, אז עבור בכר זאת המציאות והמספרים אף גדולים יותר. לאחר קריירת משחק במכבי ת"א (מקבוצת הילדים ועד הבוגרים) ובשמשון ת"א התחיל בכר בקריירת אימון כבר בגיל 27, בתחילה בקבוצות בוגרים ובשלב מאוחר יותר עבר לאימון שחקנים צעירים. בכר שימש 12 שנים כמאמן נבחרות הנערים של ישראל והחל משנת 2011 שימש כמנהל מקצועי במחלקות נוער של הפועל ת"א, טוברוק נתניה, הפועל רמת השרון ועתה פותח את העונה השניה כמנהל מקצועי במחלקת הנוער של הפועל הרצליה.                                                    

ביום שני, מספר שעות לאחר הטקס בבית הנשיא, סיפר בכר כי התרגש מאוד כשהוכרז כי הוא הזוכה בפרס ומעיד כי הוא רואה את תפקידו כשליחות. "בקריירה שלי כמאמן כדורגל אף פעם לא חיפשתי כסף אלא אידיאל ושליחות", פתח בכר, "תמיד ראיתי בתפקיד שלי דמות של שליח שיכול לגשר בין תרבויות שונות בלי הבדלים של גזע, דת מין ובלי אפליות. הרי ידוע שמכל אלף שחקנים צעירים יוצא שחקן אחד שמגיע לקבוצה בוגרת ברמה גבוהה, אז הדבר שעמד לנגד עיני היה קידום שחקנים צעירים בשטח המקצועי וגם בקטע הערכי. לתת להם ערכים של כבוד, דרך, משמעת ואהבה. אמנם לא כולם יהיו שחקני כדורגל אבל חלקם הגדול שעוברים את התהליך הזה יהיו בני אדם טובים יותר. צריך לזכור שלנו המאמנים יש יכולת גדולה להשפיע וצריך לדעת להשתמש בה".                                                                                 

בכר נזכר באירוע שקרה לו לאחרונה ומעיד עד כמה דבריו נכונים: "לפני שלושה חודשים היה מפגש שחקני עבר של הפועל ת"א שאימנתי לפני 40 שנים, שנתון 1957 של גילי לנדאו, רפעת טורק ויעקב אקהויז. רוב הנוכחים במפגש המשיכו במהלך חייהם לתפקידים בכירים והסתדרו בחיים. ניגש אלי מישהו וסיפר לי שבהיותי מאמן צעיר תפסתי אותו מעשן סיגריה בגיל 13 מתחת לטריבונות של בלומפילד ובמקום להעניש אותו הזמנתי אותו לביתי והסברתי לו כמה זה לא בריא לעשן ומהם ההשלכות של העישון. הוא סיפר לי שאין לו משפחה והוא כל החיים יוצא ונכנס מבתי סוהר. הוא אמר לי שאם הוא היה שומע בקולי הוא היה מסודר כמו שאר האנשים באותו מפגש. אלו הדברים שהביאו אותי לאן הגעתי".

אברהם, במה הכדורגל של היום שונה מבעבר?

"גם היום יש כישרונות, אבל בעבר הכישרונות היו גדלים ברחוב ושיחקו מחוץ לבית מהבוקר עד הלילה ולא במשחקי וידאו ופורטנייט. בגיל 32 הייתי מאמן בוגרים בהפועל ת"א ולאחר מכן במכבי יפו. לא היה לי מאמן שוערים, לא מאמן כושר ולא עוזר מאמן. עשינו הכל לבד וצמחו שחקנים מצוינים".

אתה מתחיל עונה שניה כמנהל מקצועי במחלקת הנוער של הפועל הרצליה. אלו דברים שינית וקידמת במועדון?

"בגילי אני כבר לא מחפש קריירה. בשנים האחרונות, מאז שסיימתי את הקדנציה בנבחרות ובהפועל ת"א עברתי מסלול במועדונים קטנים. הייתי חמש שנים ברמת השרון. כהגעתי לשם היא הייתה עזובה ואחרי חמש שנים עזבתי בראש מורם בידיעה שעשיתי מועדון לתפארת עם קבוצת נוער בליגת העל ומחלקת נוער שמגדלת שחקנים תוצרת בית שמשתלבים בקבוצה הבוגרת. כשהגעתי להפועל הרצליה ראיתי אנשים טובים מסביב שמוכנים להשקיע ולעזור עם המון לב ונשמה, נותנים אוזן קשבת על מנת לשפר את המועדון. היו כאן דברים שנעשו מכח ההרגל בלי קו מנחה, בלי דרך או סגנון ושיטה. כל מאמן הביא את מה שהוא יודע ומי שצעק הכי חזק היה המאמן הכי טוב. בשנה הראשונה למדתי את הצרכים של המועדון וערכתי שיחות עם מאמנים שחלקם לא איתנו היום כי מה שאני מחפש אלו דמויות חינוכיות, מודלים לחיקוי ומאמנים שמלמדים כדורגל. אנחנו צריכים ללמד כדורגל כי אין לנו שחקנים שהם כוכבים. כדורגל הוא משחק קבוצתי והמטרה להפוך מיחידים ליחידה. דברים נוספים שקידמתי כאן זה הקמת חדר למנהל מקצועי וחדר וידאו לאסיפות ותדרוכים, דברים שלא היו בעבר, ובתכנון לבנות חדר למאמנים שיוכלו להתקלח בסיום האימונים".

אתה רואה את עצמך נשאר בהפועל הרצליה לעוד כמה שנים?

"בהחלט, אני רואה את עצמי ממשיך בהפועל הרצליה עוד כמה שנים. יש לנו דור צעיר של כישרונות בחטיבה הצעירה. אנשים רואים את השינוי שהמועדון עובר ומדברים בכל מקום על הפועל הרצליה. יש לנו במועדון כבר קרוב ל-500 שחקנים".

להשקיע במגרשים ובמאמנים

אחרי שאימנת בוגרים בעבר, מה גרם לך לעבור ולעבוד עם הדור הצעיר?

"אימנתי בוגרים בצעירותי ובמקביל הייתי מנהל בנק. באותם השנים האימונים היו אחר הצהריים, אבל בהמשך החלו אימוני בוקר ונאלצתי לקבל החלטה, או להמשיך באימון בוגרים ולהתפטר אז לאחר 25 שנות עבודה בבנק או לעזוב את אימון בוגרים ולהמשיך לעבוד במחלקות נוער. החלטתי להתמקד בעבודה עם שחקנים צעירים וזאת הייתה החלטה נכונה עבורי".

רמת הכדורגל בארץ יכולה להשתפר?

"אספר לך דוגמא מדוע אנחנו רחוקים משיפור. השבוע הייתי עם קבוצת ילדים ג' שלנו בבית הנבחרות בשפיים בהשתלמות שהעביר וילי רוטנשטיינר, המנהל המקצועי של הנבחרות, למאמנים בגילאים הצעירים. אני רואה מגרש עם שמונה מאמנים ושמונה תחנות ומתחיל אימון ברמה גבוהה. איזה מועדון יכול להרשות לעצמו לשים שמונה מאמנים באימון של ילדים בני 9 ולתפוס מגרש שלם? אצלנו מתאמנים 4 קבוצות על אותו מגרש. קודם כל צריך עוד הרבה מגרשים, כולל בהרצליה. דבר שני, רמת המאמנים לא מספיק טובה. הם באים לעשות השלמת הכנסה. נכון שככה זה היה תמיד אבל זה לא צריך להיות ככה. מאמן צריך לדעת שהוא בא לעבודה, מאורגן עם דרך ותכנית. המאמנים מקבלים ממני הכל וחייבים להגיש תוכיות עבודה ומי שעומד בקריטריונים מתקדם הלאה. ברמת הנבחרת יש שיפור ובעבר תמיד הצלחנו בנבחרות הצעירות וגם בראשותי הנבחרות הצעירות הגיעו למקומות גבוהים באליפויות אירופה. יש אמנם שיפור במועדונים הגדולים, אבל זה חייב להיות גם בפריפריה ובמועדונים הקטנים. כל עוד לא יהיו עוד מספיק מתקנים ורמת המאמנים לא תעלה אז לצערי רמת הכדורגל לא תשתנה. אני לקחתי על עצמי לשנות דווקא במועדונים קטנים".

וזה סיפוק גדול יותר?

"בהחלט. כשאני רואה ילדים שמחים שממלאים את המגרש בצבע אדום זה מראה שמשהו זז פה בזכותי ובזכות אנשים טובים שנותנים לי כתף".

עוד בהרצליה
שרון יונתן 27/11/2019
שרון יונתן 21/11/2019
שרון יונתן 14/11/2019
בילי בסרגליק 06/11/2019
שרון יונתן 31/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
גובש מתווה לגני היול"א וצהרוני ניצנים
השטח שבו הוסרה הצליה
הצל שלי ואני
הרוג בתאונת דרכים בצומת סביון
הרוג בתאונת דרכים בצומת סביון
ההתחדשות העירונית תופסת תאוצה
מרכז רפואי סורוקה
חוזרים לבית הספר בדרך הבריאה
תכנית מקיפה להתחדשות עירונית בקריית אליעזר ובקריית אליהו בחיפה
ילד נפצע קשה מפגיעת רכב משמר הגבול
חיים שפירא
"תשוקה, משמעות ויצירה"