הרצליה

מגדלים במקום מטוסים

תכנית הבניה "קרית מסלול", על שטח שדה התעופה בהרצליה שאמור בעתיד להתפנות מקומו, אושרה בשבוע שעבר להפקדה בותמ"ל. בעירייה מביעים התנגדות לתכנית ולאופן שבה אושרה

שרון יונתן 15/08/2019
צילום הדמייה: באדיבות משרד פרחי -צפריר אדריכלים

 עדיין לא ידוע מתי יפונה שדה התעופה בהרצליה ממקומו, אבל זה לא מפריע למדינה להמשיך ולקדם תכניות בניה על שטחו. בשבוע שעבר החליטה הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), להפקיד את תוכנית "קרית מסלול" שקודמה ע"י רשות מקרקעי ישראל, להקמת שכונת מגורים על שטח שדה התעופה בצפון העיר.

התכנית משתרעת על פני 176 דונם והיא כוללת 1,650 יחידות דיור שייבנו בתמהיל בינוי מגוון של עד 10 קומות, לצד מספר מגדלים בגובה 25 קומות, וכן דיור מוגן בהיקף של 300 יחידות דיור. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת שטחי מסחר בהיקף של 12,000 מ"ר בחזיתות מסחריות וכן שטחים למבנים למוסדות ציבור הנדרשים לשכונה.

 במינהל התכנון ציינו השבוע כי התוכנית שמה דגש על מרחב עירוני איכותי הכולל מדרכות רחבות ושבילי אופניים. כמו כן, היא כוללת 40 דונם שיוקצו עבור שטחים פתוחים, ובתוכם פארק עירוני אשר ישמר את תוואי מסלול ההמראה ההיסטורי. סביבת התוכנית כוללת פריטים היסטוריים רבים מימיה הראשונים של הקמת המדינה, וכן עצים רבים המוצעים לשימור ובכך ייצרו מרחבים ציבוריים איכותיים.

בהיבט התחבורתי צוין כי התוכנית כוללת נגישות גבוהה לתחבורה ציבורית הממוקמת בקרבת המתחם, המתבססת על קו המטרו העתידי ותחנה שתוקם בצמידות, וכן תחנת הרכבת מדרום ומתחם תחבורה משולב שעתיד לקום סמוך לו, במסגרת תוכנית קרית שחקים (בסמוך לתחנת הרכבת) שגם היא מקודמת בותמ"ל במקביל. מדובר בתוכנית המפורטת הראשונה ברובע חדש שעתיד לקום עם פינוי שדה התעופה הזמני.

יו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר: "מדובר בתוכנית חשובה אשר מוסיפה יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, בניצול קרקע גבוה תוך הקפדה על עירוניות ועירוב שימושים.  התוכנית מהווה שלב ראשון לרובע מגורים חדש בהרצליה שיכלול אלפי יחידות דיור".

מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, רפי אלמליח, ציין כי: "מדובר בתוכנית חשובה, אשר מתאפשרת כתוצאה מפינוי שדה התעופה ההיסטורי של הרצליה. התוכנית מייעלת את השימוש בקרקע לצרכי פיתוח ומגורים בלב אזור הביקוש. התוכנית תאפשר הקמת שכונה חדשה, אינטנסיבית ומעורבת שימושים, עם פארק עירוני איכותי, אשר תהווה חלק מרובע הצפוני של הרצליה".

בעירייה מתנגדים לתכנית

בעוד שבותמ"ל מביעים שביעות רצון מהפקדת התכנית, בעירייה רואים את הדברים באור אחר לחלוטין ומביעים התנגדות עזה לתכנית שאושרה.

מהעירייה נמסר: החלטת הותמ"ל התקבלה בניגוד לעמדת העירייה שקיבלה את הדיווח על הדיון בהתראה קצרה. במכתב שהעביר ראש העירייה, משה פדלון, למתכננת הראשית של הותמ"ל, דקלה פרסיקו, הובהר כי העירייה קיבלה את הדיווח על הדיון בשיהוי משמעותי ועל כן מבקשת לדחות אותו כדי לאפשר למהנדסת העיר החדשה שרק נכנסה לתפקיד ללמוד את התוכנית.

במכתב שהעביר פדלון נכתב: "מליאת הותמ"ל באופן שיטתי אינה מתאמת את פעולותיה עם עיריית הרצליה. אני דורש ממליאת הותמ"ל לדחות באופן מיידי את הדיון עד לרגע שמהנדסת העיר תלמד את התוכנית.  עם זאת אנחנו במוכנים לשתף פעולה לגבי התוכנית כדי להיטיב עם התכנון שלה״.

בעיריה הוסיפו וציינו כי עמדתה נותרה כי כל פיתוח בעיר הרצליה ייעשה בכפוף לטיפול בתחום התשתיות- מים, ניקוז, תחבורה, חשמל, ביוב ומוסדות חינוך וציבור.

 גם חבר המועצה אייל פביאן ביקש בשבוע שעבר את דחיית הדיון בותמ"ל והשבוע אמר: "החלטת הותמ"ל בעניין קריית מסלול היא שערורייה תכנונית. בזמן שהרצליה מגישה תכנית מתאר לוועדה המחוזית שכוללת את צפון הרצליה ודנה איתה בה ממש בימים הללו הותמ"ל מתערב ומפריע באופן בוטה לתכנון העירוני הכולל ל-15 השנים הבאות. אמרתי את זה במהלך ישיבת הותמ"ל עצמה בירושלים וגם ביקשתי מהם בהתאם לפחות אורכה של כמה חודשים להשלים את הדיונים בתכנית המתאר ולהגיע להסכמות והם בשלהם. נצטרך לשקול את צעדנו  הלאה. גם הנציגות של אגף ההנדסה של עיריית הרצליה הביעה הסתייגויות מהתכנית".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ארבעה הרוגים בתאונה בכביש 443
נבחרות הבנות והבנים של תיכון קריית שרת בחולון
אלופות ואלופים באליפות הארץ באתלטיקה
בריכה אקולוגית בבת ים , בקרוב
בריכה אקולוגית ראשונה מסוגה
אופניים חשמליים
כמה דוחות חולקו ברמת השרון לרוכבי אופניים חשמליים?
כבוד מקומי באליפות אירופה בסקי
מי שמתנכל לי בסופו של דבר אוכל אותה
"מי שמתנכל לי בסוף אוכל אותה"
הולך רגל נפצע בתאונה בהרצליה
פצוע בינוני בתאונה בכביש 4311