הרצליה

משייט על היאכטה

אבירם סוויסה, אלוף ישראל בשייט יאכטות, מספר על דרך החיים שדבקה בכל בני המשפחה, מתאר מהו בשבילו הים, מהי מטרתו בקבוצה שמקים בימים אלו ולא שוכח לציין את החלום שלו

בילי בסרגליק 28/08/2019
אבירם סוויסה (מימין) עם אביו איזי. דרך חיים בים. צילום: ofer rosenbaum

בימים אלו מרים אבירם סוויסה מהרצליה, אלוף ישראל בשייט יאכטות, צוות שייצג את ישראל בשלל תחרויות בינלאומיות, גם לאליפות ישראל שתערך בנובמבר, גם לרולרקס קאפ, שתיערך השנה בסן טרופה בצרפת בסוף מאי, תחרות שהיא חלק מהסבב הכי יוקרתי בשייט יאכטות.                                  

אבירם סוויסה (29), עובד בימים בעסק המשפחתיNORTH SAILS , חברה לתכנון ועיצוב מפרשים במרינה הרצליה, המייבאים גם לארץ יאכטות. הוא איש ים מילדותו, נמצא בזוגיות עם מאי מרקוס, שגלשה רוח והייתה חברה בנבחרות ישראל במהלך השנים. אבירם הוא בנו של איזי סוויסה, יו"ר איגוד השייט בישראל, שמשיט עם אבירם באותו צוות משפחתי על היאכטה שלהם TEAM FIVERR  ועם אימו אורית, שייטת, חלק מצוות היאכטה של המשפחה בתחרויות. גם אחיו: אשד ואגם סוויסה, הם שייטים בצופי ים הרצליה. "כבר בהיותי בן  4, הלכתי לחוג מפרשיות שנערך בירקון בתל אביב, משם עם הגיל, התקדמתי למועדון השייט במרינה בתל אביב ושטתי על 420 ואחרי זה על 470 הדגם אולימפי. החלק התחרותי היה חלק בלתי נפרד מחיי כי ידעתי תמיד שאמשיך לעסוק בכך גם לפרנסתי במהלך חיי. תמיד התחריתי והייתי חבר לאורך השנים בנבחרות ישראל".

אבירם, איך זה מרגיש להפליג עם כל המשפחה שנים רבות?

"החוויה האינטנסיבית להיות עם המשפחה על יאכטה, שבאופן יחסי קטנה, הפלגות ארוכות, מאוד מגבשת את המשפחה באופן אבסולוטי. דבר שנתן לנו בסיס מאוד חזק וחיובי להמשך הדרך. היום אני מנהל עסק עם ההורים שלי ומפליג איתם בתחרויות. כשהיינו ילדים, יצאנו להפלגות לכל החופש הגדול, ביולי אוגוסט היינו על הים. זה מה שנתן לנו את הבסיס להיות משפחה חזקה ומאוחדת: ההפלגות, הגיבושים והאינטימיות וזה דבר שלא מקבלים במלון בתורכיה נניח".

האם זה אינו מתכון למתחים, קירבת היתר על שטח קטן בים?

"כמובן שלפעמים ישנם דברים שמפריעים יותר או פחות אך בגלל שאנחנו נמצאים כל כך הרבה שנים ביחד אז אתה יודע לא לשים את כף הרגל שלך היכן שהיד שלו".                            

בימים אלו מקים אבירם קבוצה של שייטים שתמנה שלושה צוותים בחסות fiverr, שתקדם נוער וצעירים להפליג על יאכטה מתקדמת ומשוכללת מסוג X41. "בני נוער שלא יצא להם להפליג על סירה כזו בשום מקום בעולם. בימים הקרובים נפרסם את הליך הגיוס, בתוך צופי ים וכל מי שבעולם השייט וזה פתוח. מעבר לזה לקבוצה, יהיו עוד שני צוותים בכירים יותר, שהמטרה שלהם תהיה לנצח את כל מה שזז".                                                                                  

את כל הפעילות הזו עושה סוויסה ממרינה הרצליה מתוך המפעל המשפחתי. "המטרה היא לפרוץ את גבולות השייט הישראלי, לייצר קבוצת שייט תחרותי שכמותה לא נראתה במדינת ישראל. היום אין כזה דבר, לא בכזו אופרציה, תקציבים והשקעת זמן".                                                           

מצבנו בעולם שייט היאכטות הוא חיובי. באליפות אירופה האחרונה, בקטגוריה של הסירות המהירות, סיימו הישראלים, בראשות הקומודור איזי סוויסה, כאמור אביו של אבירם, וגם הבן והאם ועוד 8 אנשים, במקום הרביעי. "השנה נרחיב את צוות התחרות של team fiverr למשהו בסביבות 40 שייטים שיחולקו לספינות נוספות", אומר אבירם.

זו התרחבות רצינית.

"אנחנו משקיעים המון מהזמן האישי שלנו, ויש את החסות של fiverr שעוזרת לנו מאוד. המטרה היא הרולקס קאפ, שזו אחת התחרויות הכי נחשבות בעולם, זה הכיוון שאנו מתכוננים אליו".

מה החלום?

"להפליג בשקט, לא יותר מזה, עם זוגתי אל עבר השקיעה".

אז מדוע להשתתף בכל התחרויות? מדוע לא פשוט לעלות על היאכטה ולהפליג?

"כי בסופו של דבר כולנו אנדרנלין ג'אנקי מה שנקרא, ישנם דברים שהם חזקים מאתנו. הרצון להתחרות, הרצון לנצח, מעגל החיים, מדוע אנחנו קמים כל יום לעבודה?"

מהו הים עבורך?

"חלק בלתי נפרד מהחוויות הגדולות שרכשתי בחיים, מהאהבות הגדולות שלי, מקור פרנסתי".

האם אתה מרוצה מהתנהלות הענף בארץ?

"לא מספיק כי בשנתיים האחרונות עולם השייט הישראלי קפא בגלל רשות המיסים שהחדירה מיסים על יבוא יאכטות, שהם אינם סבירים, לא הגיוניים ומיצבו את מדינת ישראל ביוקר מיסוי היאכטות בעולם. כאן הכי יקר בעולם להביא סירות, וזה מקום שלא קרוב בכלל לשיא ההתפתחות שלו והדבר פגע בפרנסה של אלפי ישראלים המתפרנסים מעולם השייט".

אתם יוצאים למחאה בקרוב?

"רק שקטה, כזו בלב".

 

 

billie@netvision.net.il

 

 


עוד בהרצליה
שרון יונתן 14/11/2019
בילי בסרגליק 06/11/2019
שרון יונתן 31/10/2019
שרון יונתן 23/10/2019
שרון יונתן 10/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
2 הולכות רגל נפצעו מפגיעת משאית בגבעתיים
 דר בריל במעבדה
המרכז הרפואי איכילוב פותח מרכז לחקר קאנביס
הביעו הזדהות
הביעו הזדהות
עימותים נרשמו באחוזה בהפגנה נגד קיום מצעד הגאווה
טיול אופניים בירקון
נחנכה דרך יצחק נבון בעכו
גבולות
הולך רגל כבן 80 נהרג מפגיעת אוטובוס
הולך רגל נהרג מפגיעת אוטובוס בירושלים