הרצליה

לקבל את השונה

שיתוף פעולה של עמותת אלווין ישראל ומכללת טעמים הוליד קורס מיוחד במינו במסגרתו יוכשרו 15 אנשים עם מוגבלות קונגניטיבית לעוזרי שף. מנכ"ל העמותה ושניים מחניכי הקורס מספרים על חשיבות הקורס והחלום שעומד להתגשם

שרון יונתן 05/09/2019
משתתפי קורס עוזרי שף. להגשים להם חלום, צילום: באדיבות אלווין ישראל

קורס ראשון מסוגו לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית יכשיר אותם כעוזרי שף ויסייע בידם להשתלב בשוק העבודה.  הקורס מועבר על ידי השפים של מכללת "טעמים" ומתקיים בהרצליה. בקורס הראשון משתתפים 15 מקבלי שירות מעל גיל 21 אשר יוכשרו לעבודה במטבחים מקצועיים, בבתי מלון ומסעדות, כעוזרי שף.

קורס עוזר שף הינו קורס הכשרה לאנשים עם מוגבלות אשר מעוניינים לעבוד בשוק החופשי במקצועות הבישול. התוכנית,   ביוזמת אלווין ישראל בשיתוף עם מכללת "טעמים", משלבת הקניית מיומנויות עבודה מקצועיות בתחום הבישול והאפייה ומכשירה את המשתתפים לעבודה בתחום הבישול בבתי מלון ובמסעדות בשוק החופשי באופן בו יוכלו להשתלב במגוון רחב של תפקידים במטבח ובכך ישפרו את יכולות התעסוקה שלהם ואת שכרם .

 לצד הקניית ידע תאורטי משתתפי הקורס יתנסו בעבודת הבישול והאפייה על ידי השף תומר וילגו ובנוסף יקבלו הכנה והכרות עם עולם העבודה וירכשו מיומנויות רלוונטיות הנלוות לכך . כחלק מהקורס המשתתפים יערכו סיורים בבתי מלון ובמסעדות. 

ניר גורצקי, בן 32 מהוד השרון, סיפר כיצד הגיע לקורס המיוחד: "יש לי הנמכה קוגניטיבית. לפני חמש שנים הכרתי את עדו טלר שעובד כבר המון זמן בתחום המסעדנות ומאז הוא לוקח אותי איתו לכל מקום שהוא מנהל. לפני כמה שנים עבדתי בקפה רוטשילד ברעננה כעובד כללי, וכבר כמעט שנה שאני עובד ב"מיטבר" בהרצליה. אני מסתובב הרבה במטבח וכל השפים והטבחים אוהבים אותי. כל הזמן רציתי ללמוד להיות טבח ואז נפתח הקורס של עוזרי שף ומיד נרשמתי. בקורס אני לומד הרבה דברים חדשים ואני אוהב את זה כי מלמדים אותנו לבשל כל מיני דברים, על העבודה במטבח עם שף וטבחים ודברים של ניהול זמן.  כשאני עובד ב"מיטבר" אני מסתכל על השפים ואיך שהלקוחות אוהבים את האוכל שהם מכינים להם ואני רוצה להיות טבח כמוהם.  אחרי הקורס אני רוצה להיות עוזר שף ולהראות לכולם שגם אני יכול".

עדו טלר,  ממסעדת "מיטבר" הרצליה מספר על ניר: "אני רואה בהעסקת עובדים בעלי מוגבלות חובה חברתית, מוסרית ואנושית. נפלה בחלקי הזכות ללוות את ניר במהלך חמש השנים האחרונות וגילתי אדם יוצא דופן, עובד מצטיין וחבר. ניר עובד ב"מיטבר" כבר כמעט שנה, הוא עובד מסור שעושה את כל המטלות על הצד הטוב ביותר ועם חיוך. אני קורא לחברי המסעדנים לשלב אנשים עם מוגבלות במטבחים ובמסעדות  שלהם ויחד נהפוך לחברה משלבת הרבה יותר".

בין משתתפי הקורס אי אפשר שלא להבחין בירדן, בחורה גבוהה עם שיער בלונדיני מוקפד וחיוך תמידי. ירדן בת 25, המתגוררת בשרון, היא עם אוטיזם בתפקוד גבוה, אבל מתברר שהאוטיזם מעולם לא היווה מגבלה עבור ירדן שאמרה השבוע שהיא תמיד משיגה את מה שהיא רוצה. ירדן אוהבת ללמוד ואחרי התיכון היא לקחה קורסים בסמינר הקיבוצים, למדה איפור אצל ירין שחף והשנה לוקחת קורס לפסיכולוגיה בבר אילן, אבל האהבה האמיתית של ירדן הוא הבישול והמטבח כפי שסיפרה: "אני אוהבת בקורס את דרך הלימוד המונגש של השף שמאד עוזר לי להבין ולהצליח במה שאני עושה. אני אוהבת לבשל אוכל טעים ואוהבת לראות אנשים נהנים מהאוכל שהם אוכלים. אני מקווה אחרי הקורס לעבוד במטבח גדול כעוזרת שף ומי יודע אולי פעם אהיה שפית בעצמי".

עמותת אלווין ישראל פועלת בכל הארץ מזה 35 שנים ומספקת שירות למעל 4,500 אנשים עם מוגבלות (פיזי וקונגטיבי) בכל הגילאים ובכל המגזרים.

דוד מרקו,  מנכ"ל אלווין ישראל, אמר השבוע: "עלינו כחברה לעשות הכל על מנת לאפשר לאנשים עם מוגבלות להגשים את עצמם ואת חלומותיהם. המשתתפים עוברים הכשרה לעבודות הבישול והאפייה ולצידה הכשרה תעסוקתית להשתלבות בשוק העבודה החופשי הכוללת בין השאר: יחסי עובד מעביד,  עבודת צוות, בטיחות בעבודה,  נורמות התנהגות במקום עבודה וקבלת סמכות, שירותיות והופעה חיצונית, מוטיבציה ויוזמה, ניהול זמן ועוד.  זאת כמובן לצד ההכשרה המקצועית והסטאז'. לאחר הקורס נסייע בידי הבוגרים להשתלב בתעסוקה. המבחן האמיתי שלנו בחברה ישראלית יהיה בשטח, כמות מקומות העבודה שישכילו להבין שגם  לאנשים עם מוגבלות יכולות מקצועיות ועלינו לתת להם את ההזדמנות להשתלב בתעסוקה כאחד האדם".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפנינג ארבעת המינים התקיים בכ"ס
טל איפרגן
"מֶרִי" - המלצה על מחזה ישראלי קצר
גזר דין לגבר שעקץ קשישים
סער , הבוקר בישיבה
רפי סער , ראש עיריית כפר סבא:"השיבו את תכנית המתאר לדיון חוזר בוועדה המקומית"
שין שין באושילנד
אירועי השבוע השני של החופש הגדול באושילנד
חינוך וקהילה בכפר סבא
חינוך וקהילה בכפר סבא
הוגש כתב אישום נגד חברי כנופיית גנבי רכב
שריפה בראשון לציון
שריפה במחסן בבניין מגורים בראשון לציון