הרצליה

מבהירה את הבלתי ידוע

בהירה מנטש שחק, מטפלת ומורה לרפואה אלטרנטיבית, חקרה שנים רבות את הקשר בין המחלות, הכאבים והבעיות בגופינו לבין החשיבה, האמונות והמצב הרגשי

בילי בסרגליק 12/09/2019
בהירה מנטש חזק. לרפא את המשוגעים, צילום: פרטי

17 שנים חקרה, כתבה, אספה וחלמה המטפלת והמורה, בהירה מנטש שחק את הספר שלה. מדובר במידע העוסק בבריאות, גוף, נפש, מחשבות ורגשות, שאוגדו תחת השם: "סוד משיח הנפש, לקסיקון התת – מודע והתוד(עה) השלם." בהירה (61), תושבת הרצליה, היא הוגה ומייסדת את שיטת האבחון אמוציולוגיה BHQ, מטפלת רב תחומית ומורה לרפואה משלימה. ביום שני השבוע, עלתה לבמת הכנס "לדעת. לגעת. להבין. העיקר הבריאות", שנערך בכפר הירוק, ובו פרסה לראשונה משנתה בפני קהל רב.

"בדיוק כפי שרוגז מעלה לחץ דם, כל תופעה גופנית, יש לה ביטוי לרגש שמביע את עצמו בתגובה בגוף בדיוק כמו שהוא מביע את עצמו בתגובה חיצונית." היא אומרת. לתורה שהגתה היא קוראת אמוציולוגיה, מתוך תפיסתה שלמחלות יש קשר למערכות היחסים של האדם עם עצמו ולמערכות היחסים שלו עם הסביבה. "כל רעל חיצוני הוא רק מגביר את התדר שבמילא קיים בגוף. אין משהו חיצוני שיכול להזיק לנו, למעט מערכות היחסים שלנו עם אנשים". ישנן משפחות, שהיא מגדירה אותם משפחאשפה "כי כל מערכות היחסים במשפחות אלו, מזיקות לא רק לנפשנו אלא גם לגופינו ולאורך כל החיים."

בהירה נולדה למשפחה ירושלמית שעברה לעיר הגדולה. להרצליה היא הגיעה לפני 17 שנים. כיום היא גרושה, אם לשלוש בנות וסבתא לשלושה נכדים. ברזומה שלה: לימדה בקולג' הישראלי, במכללת מדיסין ולימדה רפלקסולוגיה, פרחי בך וארומתרפיה, שימשה כמנחת הורים ועסקה בחינוך, עוד לפני שפנתה לתחום הרפואה המשלימה. במשך שנים טיפלה באלפי אנשים, וכך פיתחה מומחיות באבחון לפי בדיקות דם ואבחון בכף הרגל. "האבחונים הללו סייעו לי להגדיר על פי כפות הרגליים ובדיקות הדם, את מערכות היחסים של האדם עם משפחת המקור ועם החברה היום".

בהירה, מה גילית ששכיח אצל בני האדם במערכות היחסים עם המשפחה הגרעינית?

"מה שחוזר זו הדרמה, החמדנות לתשומת הלב, הצורך בהכרה, הצורך בלהיות מוערך, שיזדקקו לך. להיות הילד החשוב של אימא, ואחר כך של האישה או הגבר או להיות הקורבן של אימא ואבא ואחר כך גם של בת בן הזוג ואפשרי גם של הבוס. זה תמיד מתחלק או שאתה תומך או שאתה נתמך ולאורך השנים, אנשים מתקשים להחליף את התפקיד. "כאשר אתם יודעים את המחשבה, שגרמה לחוסר האיזון הגופני, אתם יכולים להבין שהיא המחשבה שאיננה מאוזנת ומקלקלת לכם את החיים. באותו הרגע, ניתן יהיה להתחיל לעשות כלכלה נכונה במקום קלקלה. כמו כן ניתן לפי בדיקות דם לאבחן בעצמכם ללא צורך במטפל באמצעות הספר. מדוע אתם סובלים ממחלה, כאב או אי נוחות זו או אחרת. החלום הגדול שלי הוא שכל אדם יהיה המרפא של עצמו, ויראה את העולם ואת החוויות שהוא חווה כמרפא ומקדם להצלחה, להרגשה טובה ולבריאות מיטבית. "

את כל הידע רב השנים והניסיון הטיפולי והאבחוני, הכניסה בהירה לכדי משפטים לפי אותיות ה א'-ב', עשתה סדר במחלות, ובשפתה הציורית רקמה מילים לכדי תשובות ותובנות.

כל מחלה היא שיגעון

מדוע החלטת לכתוב את הלקסיקון הזה?

"החלום שלי היה לרפא את כל המשוגעים. אני רואה במחלה סוג של שיגעון ואני קוראת לו שיגוע. כאשר הייתי קטנה, סבלתי מהתנהגות פוגעניות מאנשים שפגעה בי, וכשהייתי מתלוננת בבית, שהתנהגו אלי בצורה שמכאיבה לי, הסבירו לי שאני צריכה להתחשב, שהאנשים האלו סובלים, שהם קצת השתגעו ושאני נבונה ואני צריכה לסלוח ולהבין. בספרדית אומרים משפט שאומר: 'משוגע אחד מוציא עשרה משוגעים.' ולראייה אנו יכולים לראות בחיים, שחולה אחד יוצר משפחה שלמה של חולים, חרדים ואומללים. אז רציתי שהבריאים יישארו כאלו. אם מישהו בחר להיות חולה, האחרים אינם צריכים להידבק. כאשר אנו מדברים על מחשבות, אנו מדברים על דעות כמו דעתך על אימא, אבא, העבודה, החברה, בית הספר והדרמות שבאמצעותם אתה מבטא זאת.

תני לי דוגמה איך זה מתבטא בשטח?

"נניח ילד שאיננו רוצה ללכת לבית הספר, יגיד להוריו שכואבת לו הבטן. באמת כואבת לו הבטן. מבוגר שכבר לא רוצה משהו מסוים בחיים עבודה או אחר, ולא נעים לו לומר זאת כי זה לא מקובל, ייצר מחלה שתשכיב אותו במיטה ואז זה מתקבל ולא רק שהוא לא עובד, כולם מסתובבים סביבו והוא מקבל תשומת לב וגם הם מושבתים. רוב בני האדם יאמרו שזה מין מזל שכזה אבל זה לא מזל, זו החלטה פנימית שבדרך כלל איננה מודעת, ולבסוף גם איננה משתלמת.

תפרטי לי מחלות כמו: סרטן, כאבי גב, שפעת, כאבי צוואר ועוד, וממה הן נובעות לטעמך?

"זה מורכב, ובספר זה מפורט אך אנסה לפשט ולומר לך בכללי. סרטן קשור לתוקפנות שיוצאת או כבושה פנימית. לכל סרטן יש את הנושא שגורם לתיסכול שמביא לתוקפנות הזו. זו קרבנות מתוך קרב פנימי. פיברומייאלגייה היא תוצאה של מערכות יחסים מקטינות, משפילות, שאינן נותנות ערך לעשייה של האדם. כאבי צוואר, באופן מאוד כללי, מדברים על בגידה בעצמי, בערכים ובמידות שלנו. שפעת בדרך כלל מדברת על אבדן שפע אנושי במרחב המחייה ולעיתים על פחד מאבדן של שפע כלכלי. נזלת מדברת על בזבזנות של זמן וכסף וגם בכי על זה. אלרגיה זהו קול מעורר להדוף התנהגויות בלתי נסבלות במרחב המחיה קרי בבית ובעבודה. היום אחת המחלות הנפוצות הן דלקות במעיים, מה שנקרא קרוהן, מחלה המספרת על אנשים המטיפים לשלום בדרכי מלחמה. קרוהן גם מדברת על תוקפנות כלפי גבר מסוים במשפחה".

כיצד הגעת לכל ההבנות הללו?

"חיברתי כל איבר וכל חומר בגוף לתכונה, לערך, למידה, לאמירה, בדיוק כפי שאפשר להבין מאוד בקלות, שמערכת החיסון היא מערכת הגנה והתגוננות שבאה כתגובה למתקפה ולכן היא בעצם מערכת תוקפנים. אדם מתגונן הוא תוקף. מכאן שמחלות הקשורות במערכת החיסון, ידברו על תוקפנות באחד ממעגלי החיים. מיקום דלקת יספר על פי האיבר, תספר על האדם שתפקידיו והתנהגותו, הם גם האיפיון של התפקידים וההתנהגות של אותו איבר בגוף".

"הוצאת הספר עבורי היא הגשמת חלום", היא משתפת "אני חשה שביעות רצון, שחלק גדול מהידע שצברתי מאוגד ונמצא גם היום שמור בספריה הלאומית לדורות.

 

billie@netvision.net.il


עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אלימות במשפחה
'תאגיד המים שגה בחיוב החשבון שלי'
חברת הכנסת סויד
חברת הכנסת רויטל סויד במפגש חברתי
ניצחון לאומי
איתן גינזבורג נפרד ממועצת העיר
איתן גינזבורג נפרד ממועצת העיר
בת שנתיים וחצי מחדרה בלעה צבר מגנטים
אלמוג יעקב על הפודיום בתחרות האחרונה. אלופת הארץ
רק אני והגלשן שלי
פשה וולודרסקי, אשל יולזרי
הקשר היפני