הרצליה

גבר הולך לאיבוד

המשורר והסופר רון דהן מהרצליה עובד על ספר שמתעסק במיניות גברית, לא מתרגש מהביקורת על תיאורי המין הבוטים בספריו ומצהיר שהאתגר הכי גדול שלו הוא "רק להיות אבא טוב לילדים שלו"

בילי בסרגליק 19/09/2019
רון דהן. מין זה חלק מהשיח, צילום: פרטי

"אני מאמין שאנו נמצאים בתקופה מאוד סוערת, מאוד מבלבלת ומתוך המקום הזה אני כותב", כך אומר המשורר והסופר רון דהן (40).

דהן, שהוכתר, כילד הרע של הספרות העברית, עקב כתיבה בוטה, ישירה וחושפנית על מין, הוא גרוש, אב לשני ילדים, כתב שמונה ספרים, ארבעה ספרי שירה וארבעה ספרי פרוזה. ספרו האחרון המצוין "בעל חיים" יצא ב- 2018.

 דהן גדל והתבגר בהרצליה. בימים אלו הוא עובד על הספר הבא, וגם כותב את "מתעוררים" -  ראיונות עם גברים על מיניות. דהן יסד את אתר אינדיבוק לספרות דיגיטלית, שבזמנו היה אתר מהפכני והציע מכירת ספרים און ליין ובאופן ישיר.

"אבל אחרי שבע שנים זה הגיע למיצוי יצירתי וגם עסקי", הוא אומר, וכך עשה כשלפני חודש מכר את החברה.

 רון גדל בהרצליה וכפי שהוא אומר: "בכל רחבי העיר" - נולד בשביב, נדד לכמה בתים באזור הרב קוק, רחוב העצמאות ובסופו של דבר התמקמה המשפחה בנווה אמירים.

האם הדמות בספרך האחרון "בעל חיים" היא אתה?

"הספר הוא מה שנקרא אוטופיקשיין, כלומר אוטוביוגרפיה שמתובלת בפיקשיין. כלומר האירועים אמיתיים. אבל הסיפור עצמו לא חייב להיות אמיתי הוא על התפר שבין ביוגרפיה לבדיון. אפשר לומר שזה יכול להיות אני באותה מידה שלא. אנחנו ב- 2019, במילא היכולת שלנו לזהות מהי אמת ומהו פייק היא לא גבוהה, וזה שיקוף של התקופה. השאלה האם זה אמיתי או לא, לצערי, אני אומר את זה, נהייתה לא רלוונטית".

ב"בעל חיים" הגיבור מאוד עצוב, האם העצב היא תחושה ששזורה בכתיבתך גם בספרים האחרים?

"אני חושב שמה ששזור יותר מהכל בכל הספרים הוא המסע של היחיד בתוך עולם שמשתנה כל הזמן. כלומר יותר משהגיבור עצוב הוא אבוד. זאת תמה שחוזרת בכל ספריי, וגם בספר שקדם לבעל חיים שנקרא "לראות לווייתן", גם שם יש מסע של אדם בתוך עולם כאותי."

כלומר זאת חווית החיים שלך?

"כן ואני גם מאמין שזו חווית חיים של רבים. תקופה לא רק שהיא מבלבלת היא בלתי ניתנת לחיזוי, אין לנו מושג איך העולם יראה בעוד שלוש שנים. תחשבי מה זה עושה לאדם. אם פעם ידעו איך יראה העתיד מבחינת תעסוקה, או אתה יודע בוודאות שהשכלה תעניק לך ביטחון כלכלי, אז היום הדברים האלו אינם רלוונטיים, אינך יודע איך ייראה העולם הזה, אילו כישורים תצטרך בכדי לשרוד".

אומרים עליך שאתה נחשב לילד הרע של הספרות, במה זה מתבטא?

"אני לא מתחבר לביטוי הזה כי לא אני קבעתי אותו אלא מבקרים ופרשנים. אני משער שבעקבות ההתעסקות שלי בספרות במין בצורה כה בוטה, העניקו לי את התואר המפוקפק הזה".

איך אתה חי עם החשיפה של תיאורי מין די בוטים, הפחות נהוגים בספרות הישראלית?

"מין הוא חלק מהשיח, ואם הוא חלק מהשיח וחלק מהחיים, אז הוא צריך להיות חלק מהספרות".

מהי התגובה הכי קיצונית שקיבלת על תיאורי הסקס בספריך?

"מבין שלל התגובות שקיבלתי על הספר, בלט במיוחד האיש שטרח לכתוב לי מייל ובו הצהיר שאני כנראה אימפוטנט, ולא מבין כלום במין ובסקס, ובאותה נשימה הציע לי להצטרף אליו ואל בת זוגו".

גבריות במשבר

מה דעתך על הגברים או יותר נכון גבריות 2019 כפי שהיא משתקפת בישראל?

"בישראל וזה נכון לכל העולם, גבריות, משתקפת כמשבר, שצריכה לנסח את עצמה מחדש ולהשתנות. כרגע זה עדיין לא שם. קשה מאוד לשנות גבריות שהייתה במשך כל כך הרבה שנים מובהקת, נוקשה ובעלת ערכים מאוד ברורים. קשה לעשות זאת, זה ייקח עוד זמן."

מה היית הכי רוצה לעשות בהמשך הדרך בחייך?

"בשלב זה של חיי, אני אשמח להמשיך לכתוב ולהוציא את ספריי, להיות יותר פעיל בנושא אקולוגיה ומשבר האקלים, הייתי מאוד רוצה לקחת בכך חלק פעיל".

בימים אלו רון מסיים פרויקט מרגש בעיניו. ספר של מונולוגים על מיניות גברים, שמתכתב עם הספר "ערות" של תמר מור סלע, ראיונות עם נשים על מיניות נשים. "אבל מבחינתי ההורות היא כנראה האתגר הגדול של החיים שלי", הוא אומר, "הנושא המעניין ביותר, זה כל מה שאני רוצה להיות, רק להיות אבא טוב לילדים שלי. אין לי באמת שאיפות אחרות".

 

billie@netvision.net.il


 

עוד בהרצליה
בילי בסרגליק 28/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
כתב לוקאל 19/11/2019
בילי בסרגליק 13/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
 אישום: תקפה את בן זוגה לשעבר וגרמה נזק לרכוש
אישום: תקפה את בן זוגה לשעבר וגרמה נזק לרכוש
מה עושים עם הארנונה?
אופניים חשמליים
כמה דוחות חולקו ברמת השרון לרוכבי אופניים חשמליים?
תערוכת תנועת מכחול בהרצליה
תערוכת "תנועת מכחול" בהרצליה
הרוג בתאונת דרכים נוספת בצפון
מחוסגנים
פעילויות חג שבועות בקניון שבעת הכוכבים
פעילויות חג שבועות בקניון שבעת הכוכבים
תושב רג מואשם באינוס 3 נשים
תושב ר"ג מואשם באינוס 3 נשים