הרצליה

הוגשו התנגדויות לתוכנית השימור של עיריית הרצליה

בעלי נכסים הנמצאים בתוכנית השימור של הרצליה הגישו התנגדויות באמצעות עו"ד עודד ישראלי. המתנגדים לתוכנית טוענים כי תוכנית השימור אינה כלכלית ואין בה כל תמריץ לשינוי הנדרש בנכסים

שרון יונתן 19/09/2019
עו"ד ישראלי. פגיעה בבעלי הנכסים, צילום: אלן שיבר

השבוע חל המועד האחרון להגשת התנגדויות לתוכנית השימור של הרצליה, שכוללת כ-70 מבנים ואתרים ברחבי העיר המיועדים לשימור. התוכנית כוללת מבנים ציבוריים, אבל גם מבנים בבעלות פרטית, שרבים מהם ממוקמים ברחובות סוקולוב, הנדיב ובני בנימין בעיר ונפגעו לטענתם מהתוכנית.

קביעת הנכסים לשימור נעשתה על ידי הועדה המחוזית לתכנון ולבניה, המועצה לשימור אתרים ועיריית הרצליה, ונקבעו קריטריונים לפיהם הוכרז נכס בעיר לשימור. הקריטריונים כוללים: ערך היסטורי של המבנה, ערך אדריכלי, חשיבות נכס מסוים במתחם המיועד לשימור, ועוד.

בעלי הנכסים, שמוצאים את הוראות התוכנית כפוגעות או ככאלו המטילות מגבלות על הנכסים שבבעלותם, הגישו התנגדויות לתוכנית ולדרוש את שינוייה או התאמתה.

מספר בעלי נכסים לשימור מיוצגים ע"י עו"ד עודד ישראלי, המתמחה בתחום המקרקעין, שמגיש בשמם התנגדות לתוכנית השימור.

המתנגדים לתוכנית טוענים, כי תוכנית השימור אינה כלכלית ואין בה כל תמריץ לשינוי הנדרש בנכסים. "היעדר תימרוץ שיביא את בעלי הנכס למימוש התוכנית, הינו פגם של ממש בתוכנית, ושיש לתקנו", נאמר בהתנגדות שהוגשה לוועדה המחוזית ת"א. 

לדברי עו"ד ישראלי, גם הענקת זכויות בניה כפיצוי על הכללת נכס בתוכנית השימור, אינה מהווה תרופה לפגיעה הקשה מהתוכנית, בעיקר כיוון שמימוש הבניה מותנה במגבלות רבות, כגון: איסור הוספת קומות רבות, מגבלת קווי בניין, מגבלת בניית חניונים ועוד מגבלות שהופכות את מימוש זכויות הבניה ללא כדאיות.

"אם אכן יש אינטרס ציבורי ועירוני לקדם את נושא שימור המבנים בעיר הרצליה, הרי שאם בעלי הנכסים לשימור יפגעו ויסיימו את הליך השימור בחסרון כיס, או לכל הפחות ללא יתרון כלכלי ברור, הרי שסיכויי מימוש התוכנית יקטנו, האינטרס הציבורי יפגע, וגם קניין בעלי הנכסים יפגע", נכתב בהתנגדויות.

עו"ד ישראלי מסביר, כי בשלב הפקדת התוכנית זכאים המתנגדים להגיש התנגדויות לתוכנית, לנסות להוציא את הנכס שלהם מרשימת השימור, או להסיר מגבלות ולשפר את התמריצים לביצוע השימור בעתיד.

עו"ד ישראלי: "יש להימנע ככל האפשר מפגיעה בבעלי הנכסים, לגבש עבורם סל תמריצים ופיצויים נדיב, בכדי שהיה טעם במימוש התוכנית במהרה ובאופן שאף צד מהמעורבים לא יפגע".

 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אופטימיות זהירה
מועדון ליונס הוד השרון פותח שנה
נחל תנינים
טיולי "חג המים" של החברה להגנת הטבע
הפארק העירוני בעפולה
מה יעלה בגורל הפארק בעפולה?
פסטיבל הזמר העברי במרינה הרצליה
ערב מחווה לזמרות הגדולות של פעם
ד"ר יצחק חן ברשימת הליכוד למועצה
פוטגול של מאור בוזגלו בקניון הדר בילוי משפחתי בחול המועד פסח
כדורגל על שולחן בקניון הדר בירושלים
"אני לא פירסמתי דבר כזה"