הרצליה

כמה רוכבים על אופניים חשמליים עם הנייד ביד?

בדיקת "אור ירוק" מצאה כמה רוכבים על אופניים וקורקינטים חשמליים עם הנייד בהרצליה והסביבה?

כתב לוקאל 23/09/2019
רוכב עם הנייד ביד , צילום באדיבות עמותת "אור ירוק"

אופניים וקורקינטים חשמליים נהיו בשנים האחרונות כלי תחבורה משמעותי מאוד ברחובות הערים. רבים בוחרים להתנייד באמצעות הכלים החשמליים אבל יחד עם זאת, רבים גם אינם מצייתים לחוקים החלים עליהם. במקרים לא מעטים הרוכבים משתמשים בטלפון הנייד במהלך רכיבה, מדברים, מסמסים או סתם רוכבים כשהם אוחזים במכשיר, במקרים אחרים משתמשים הרוכבים באוזניות במהלך הרכיבה וכל זאת בניגוד לחוק ותוך סיכון עצמם והעוברים ושבים.

 במטרה להתמודד עם התופעה המסוכנת יצאו לאחרונה מתנדבי "קבוצות נוער אור ירוק לכבוד שניאור חשין" וחניכי תכנית פר"ח, במסגרת שיתוף פעולה בין עמותת אור ירוק ל"קרן עזריאלי" – הפועלת לחיזוק החברה הישראלית, לבחון האם רוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים וכן רוכבי האופניים הרגילים בישראל רוכבים בהיסח דעת, בניגוד לחוקים שנועדו לשמור עליהם ועל סביבתם. המתנדבים ערכו את התצפיות ב- 114 רשויות ובמהלכן נצפו למעלה מ- 7,300 רוכבים.

הפרמטרים שנבדקו:

·        האם הרוכבים התעסקו בטלפון הנייד במהלך הרכיבה.

·        האם הרוכבים רכבו עם אוזניות.

בין המקומות בהם נעשתה התצפית גם הרצליה וכפר שמריהו. להלן תוצאות הבדיקה:

בהרצליה נצפו 322 רוכבים, מתוכם 106 רוכבות ו-216 רוכבים.

·        6% מהרוכבים התעסקו עם הטלפון הנייד

·        19% רכבו עם אוזניות

בכפר שמריהו נצפו 40 רוכבים, מתוכם שמונה רוכבות ו-32 רוכבים.

·        15% רכבו עם אוזניות

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בכדי שהרוכבים ויתר משתמשי הדרך יוכלו להישמר מפני הסכנות הכרוכות בשימוש באופניים חשמליים משרד התחבורה והבטיחות בדרכים צריך לדרוש הגברת האכיפה כזו שתהיה ממוקדת לעבירות האופניים החשמליים ובנוסף להשקיע בהסברה, חינוך ותשתיות כמו שבילי רכיבה יעודים לאופניים. רק במהלך משולב וכולל נצליח למנוע תאונות ולהציל חיים".

על פי נתוני עמותת אור ירוק מתחילת שנת 2019 נהרגו 21 רוכבי אופניים (חשמליים ורגילים).

 

שבעה נפגעים בממוצע מדי יום מתאונות אופניים וקורקינטים חשמליים

2,647 בני אדם נפגעו בשנת 2018 בתאונות שבהן היו מעורבים אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים – יותר משבעה בממוצע בכל יום. כך עולה מניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני הלמ"ס.

מהנתונים עולה כי במהלך 2018 נהרגו 19 רוכבי אופניים חשמליים. במהלך 2018 נפגעו בתאונות אופניים חשמליים שדווחו למשטרה לא פחות מ-1,855 בני אדם, עלייה של כמעט 5% בהשוואה לשנה הקודמת (137 מהנפגעים אשתקד הוגדרו כנפגעים באורח קשה - עלייה של כ-10% לעומת 2017). במקביל ל-1,855 הנפגעים בתאונות אופניים חשמליים, דווחו למשטרה כי גם 236 בני אדם בתאונות עם קורקינט חשמלי.

מרבית הנפגעים בתאונות אופניים חשמליים - כאלף בני אדם - היו בני 25 ומעלה. רק 345 משתייכים לקבוצת הגיל 16-18, בעוד 257 פצועים היו בני 18 עד 24. ומה על קבוצות גיל צעירות במיוחד שאינן מורשות לרכוב כלל? בטווח הגילים 12 עד 15 נפצעו כ-200 רוכבים. גם ילדים ותינוקות עד גיל 11 נפגעו כתוצאה מאופניים חשמליים - כ-30 במספר.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
דניאל גרינברג בקמפיין חדש
דניאל גרינברג בקמפיין חדש
אושר פרויקט הריסה-בנייה רחב היקף בהרצליה
מאבטחים הותקפו בבית חולים בנהריה
דניאל בנעים, בעלים ומנכל קבוצת קומטק
קבוצת פאר בדרך למשחק ידידות בטדי
עמותת רחשי לב
"מי שמנצח את הסרטן צריך להמשיך לרוץ את החיים"
פועל נהרג באתר בנייה בהרצליה
אלימות כלפי הצוות בביה"ח "שלוותה"
יואל עזרזר  , חוייב להחזיר 1.2 מיליון שקלים
יואל עזרזר נדרש להחזיר 1.2 מיליון שקלים