הרצליה

ממשיך בעשייה

משה פדלון, ראש העירייה, מספר בראיון ל"קול הרצליה" מהן תכניותיו בתחום החינוך לשנים הקרובות, מדוע הוא מתנגד לתכניות הבניה שמקדם הותמ"ל, מה דעתו על מאבקי הורי הנגיד והנדיב ומה הוא מאחל לתושבי העיר לכבוד השנה החדשה

שרון יונתן 26/09/2019
ראש עיריית הרצליה משה פדלון במעבר לבניין העירייה החדש, צילום: אלן שיבר

ביום ראשון שעבר חגג משה פדלון, ראש העירייה, יום הולדת 67. בגיל שמבשר עבור גברים רבים יציאה לגמלאות, ממשיך פדלון בעשיה כראש העירייה. בעוד כחודש תמלא שנה לבחירתו לקדנציה השניה והוא ישלים 6 שנים בתפקיד. לכבוד השנה החדשה ביקשנו לשמוע מפדלון על הדברים שקידם בעיר ומה הן תוכניותיו לעתיד.      

 פדלון מתגאה בכל הזדמנות בחמישה יעדים מרכזיים שהציב בעבר, כאשר העיקרי ביניהם הוא המשך מינוף החינוך והערכים תוך המשך ההשקעה, לדבריו, במקצועות המדע, טכנולוגיה, מתמטיקה, פיסיקה ואנגלית.         

"לפני 5 שנים התחלנו להשקיע בלימודי מקצוע המתמטיקה ולראיה שעלינו מ-18% זכאות לבגרות ב-5 יח"ל במתמטיקה ל-36% זכאות. יש לנו הצלחה גם עם תכנית each, תכנית חינוכית ערכית ופורצת דרך שאנחנו מובילים ובכוונתנו להרחיב אותה לבתי ספר נוספים מאחר שהיא רושמת הצלחה בלתי רגילה. אנחנו מתאימים את עצמנו למציאות המשתנה".

במה עוד חשוב לך להשקיע בתחום החינוך?

"אנחנו נשדרג מרחבי למידה בבתי ספר בעלויות גבוהות, נקים מרכז מדע וטכנולוגיה לגיל הרך, ואנחנו בתכנון מתקדם להקמת חמישה בתי ספר, ארבעה בפרויקט גליל ים ובית ספר יסודי ברחוב משה בהרצליה הצעירה. בפרויקט גליל ים יש לנו כוונה להקים קמפוס חינוך שיכיל תיכון, חט"ב ובית ספר יסודי ועוד בית ספר יסודי בנפרד. אני מאמין שהבניה בגליל ים תחל במהלך שנת 2020. בית הספר בהרצליה הצעירה אמור להיפתח בספטמבר 2021 במתכונת של בית ספר צומח ובכך נפחית באופן הדרגתי את מספר התלמידים בבית הספר לב טוב.

 "בנוסף, חשוב לי מאוד להמשיך לצמצם פערים ולתת שוויון הזדמנויות למבוגרים ולילדים. אנו פועלים במטרה להביא יותר ילדים אל מרכזי הלמידה ומאפשרים סיוע מסובסד לכיתה א' ועד י"ב. חשוב לי להוסיף ולהגדיל את מספר הילדים שהולכים לחוגים, למוזיאונים ולצופים. לתפיסתי, אם יש בעיר ילד או ילדה שרוצים ללמוד בחוג, או להצטרף לצופים, הם יקבלו מאיתנו את ההזדמנות, ולא משנה מה הרקע הכלכלי בבית. בנוסף, אישרנו למרכז הבינתחומי הרחבה לפקולטות נוספות והרצליה תהפוך למרכז אקדמי. אנחנו גם מעודדים מאוד פעילות בתנועות נוער ויש לנו כבר 3,600 תלמידים פעילים בתנועות נוער ואנחנו נרחיב את הפעילות".

התשתיות הלאומיות לא קיימות

הרצליה עומדת בשנים הקרובות בפני החלטות משמעותיות בקשר למספר תכניות בניה גדולות שאותן מקדם הותמ"ל כדוגמת צפון העיר ותכנית קרית שחקים בכניסה לעיר מכיוון מערב. פדלון מצהיר שוב כי הוא מתנגד לתוכניות ומסביר מדוע: "התנאים לשתי תוכניות אלו הם תשתיות שעדיין לא קיימות ולצערי מדינת ישראל לא ערוכה בתחום זה. אני מתכוון למים, ניקוז, חשמל, ביוב, תחנות רכבת. המדינה לא בשלה לכך, לא בקרית שחקים ולא בצפון הרצליה ולכן אנחנו מתנגדים לשתי התוכניות האלו. התוכניות האלו רחוקות עשרות שנים לביצוע ואני אומר לך את זה באחריות. הן לא ייצאו לפועל כל עוד אין תשתיות לאומיות. קח לדוגמא את צפון הרצליה. אז נכון שבנו את כביש 531 עד כביש 20 אבל צריך להשקיע בצינור מים בעלות של מאות מיליוני שקלים, האוצר לא מקצה בשלב זה את הכסף, אז מדוע המדינה מתכננת שם יחידות דיור? אני בעד בניה כי צריך לדאוג לדור המשך, אבל כל עוד אין תשתיות לאומיות אמשיך להתנגד".

הקפאת את תמ"א 38 במרכז העיר. עד מתי?

"הנושא של תמ"א 38 יבוא בחודש הקרוב לדיון בועדת המשנה לתכנון ובניה. יש הנחות יסוד חדשות שצריך לקחת בחשבון כי הנתונים בשטח השתנו. נשב עם כל אנשי המקצוע ונקבל החלטה. צריך להבין שעד היום הוספנו בהרצליה 1,372 יחידות דיור כתוצאה מתמ"א 38 שזאת כמות גדולה מאוד. צריך לבדוק אם יש מקום לביוב, חשמל, מים ומוסדות חינוך. צריך לבדוק שיש לנו תשתיות עירוניות ולכן נשב עם כל אנשי המקצוע בצורה אחראית כדי לקבל את ההחלטה לאחר דיון אחראי, יסודי וענייני. אני בעד תמ"א 38 כי זה משדרג את איכות החיים לתושבים, אבל זה חייב לבא במקביל לתשתיות. אני לא יכול לאשר עוד תוכניות כי אין גני ילדים וכדומה".

מדוע עצרת את תוכנית הפינוי בינוי ביד התשעה?

"התחלנו הליך פינוי בינוי בצורה מסודרת בחסות העירייה והבאנו את מיטב אנשי המקצוע והמומחים לטובת תושבים, אבל באיזשהו שלב הוועד הוציא מכתבים שפגעו בי קשות מאוד, מכתבים מעליבים ולא מכובדים ואני לא מוכן עבוד תחת איומים אלא רוצה לעבוד בכיף. לכן אמרתי להם, תעשו זאת לבד מה שתחליטו. בא נראה אם הם מסוגלים לעשות את זה".

פרויקט כזה גדול יכול לצאת לפועל?

"בוודאי. לראיה שבע תכניות פינוי בינוי אחרות שיצאו לפועל: שיכון ויצמן, שיכון דרום, שיכון משהב, עזרא הסופר, מנדלבלט, הר מירון ורמב"ם. שבע תוכניות שנמצאות בהליך כזה או אחר ורק התכנית השמינית ביד התשעה עדיין תקועה".

כל התכניות האלו כולל תכניות בניה קיימות לא יפקקו את העיר?

"לכל מה שאושר יש את התשתיות העתידיות גם בנושא תעבורה. המדינה הולכת יותר ויותר לטובת התחבורה הציבורית ולכן התחלנו בתכנית נת"צ. בעוד חודש אנו פותחים את השלב הראשון, מתכנת הרכבת לאזור התעשייה ולאחר מכן יחלו העבודות מהקניון עד מחלף הירידה לכביש 20. ברגע שיהיו קווי אוטובוס מהרצליה לת"א בנתיבי תחבורה ציבוריים זה יקל על התעבורה".

ההורים עברו את הגבול

שני בתי ספר עלו לקראת סיום שנת הלימודים הקודמת לכותרות: חט"ב הנגיד, בה התנגדו מרבית ההורים וילדיהם לשינוי שקבע משרד החינוך על המעבר לשישה ימי לימוד, ובית הספר היסודי הנדיב, בו זעמו ההורים על המשך הלימודים במבנה בית הספר במקביל לבניית פרויקט הפינוי בינוי הסמוך ברחוב עזרא הסופר.

נתחיל מהנגיד. אתה יכול להבין מדוע משרד החינוך התנגד לדרישת ההורים שבה תמכת גם אתה?

"צריך להבין שהאחריות והסמכות בתחום החינוך הוא על משרד החינוך. ניסינו לבא לקראת דרישת ההורים ופנינו למשרד החינוך, למנכ"ל ולמנהלת המחוז, אבל לצערי הם קיבלו החלטה אחרת. מאידך, יש מקום לבא לקיים דיון עירוני האם יש לקיים לימודים ביום שישי או לא. אנו נקיים סיעור מוחות בשיתוף ועד ההורים העירוני ונשמע את דעתם".

מה דעתך על כך שההורים משביתים את הלימודים ביום שישי?

"אני חושב שצריך לכבד את החוק, ההחלטות והתקנות. אני קורא להורים לכבד את ההחלטות ולא להשבית את הלימודים בימי שישי".

נעבור לבית ספר הנדיב. מדוע לא קיבלתם את דרישות ההורים?

"הבאנו את מיטב המומחים שקבעו שאין סכנה בטיחותית ופה ההורים התעקשו. לא היה צורך להעביר את הלימודים למוסד אחר. גם ליד בתי ספר נוספים בעיר כמו יוחנני ובן גוריון בנו עם מנופים. לשיטתם, אני צריך לסגור 8 בתי ספר ו- 70 גני ילדים ותל אביב צריכה לסגור את כל מוסדות החינוך. יש מקדמי בטיחות, אי אפשר לסגור את כל המדינה בגלל בניה סמוכה. שמנו 4 סדרנים ששומרים מהבוקר ועד הצהריים. יש מפקח מטעם הקבלן ומטעם עירייה. ביצענו את כל ההגנות הנדרשות כדי להגן על הילדים. אני נפגעתי מההורים בשל פוסטים בפייסבוק שבהם הופיעו משפטים מכוערים מאוד ולא מכובדים ולכן החלטתי לנתק קשר עם יו"ר ועד ההורים. מבחינתי הם עברו את הגבול וככה לא מנהלים שיח. אני נותן את הנשמה למען הילדים ויש גבול. הם עברו את הקו האדום בדברים לא מכובדים".

בניית אולם ספורט ואצטדיון

מהן התוכניות שלך לגבי שיפוץ אצטדיון הכדורגל והקמת אולם ספורט עירוני חדש?

"יש לנו תכנית להרוס את אצטדיון הכדורגל ולבנות במקומו אולם ספורט רב תכליתי ובמקביל להקים אצטדיון כדורגל במקום אחר. צריך להבין שהאצטדיון משמש רק למאה שעות פעילות בשנה, הוא ישן וזקוק לשיפוץ בעלויות גבוהות וחלקים ממנו נבנו ללא היתר ולראיה שצופים אינם יכולים לשבת במספר יציעים. האצטדיון ישן עם בעיות בטיחותיות וצריך להתאים את עצמנו למציאות החדשה. אחת האפשרויות שעל הפרק היא להרוס את האצטדיון ולבנות במקומו אולם ספורט רב תכליתי עם תכולה של בין 3,500 ל-5,000 מקומות ישיבה שישמש לכדורסל, כדוריד, התעמלות, הצגות ומופעים. במקביל, נבנה אצטדיון כדורגל חדש בשטח תכנית גליל ים עם 5,000 מושבים. אנחנו נעמוד בעלויות בשיתוף עם הטוטו והפיס. זאת תכנית רעיונית בשלבי תכנון ראשונים ואנחנו עובדים על הכל במקביל, אבל לא יהיה אחראי מצידי לתת לוחות זמנים לתחילת ביצוע. נקבל את הנתונים ונמשיך הלאה".

בתך שירי נבחרה לאחרונה לעמוד בראש אגף תנו"ס (תרבות נוער וספורט). האם אינך רואה בעייתיות, אפילו מבחינת הניראות, לגבי בחירתה בזמן כהונתך כראש עירייה?

"מדובר בתהליך של מכרז עירוני שנעשה על פי כל כללי המינהל התקין והחוק וללא מעורבות שלי. ניתן לרגולטור שזה משרד הפנים לקבל את ההחלטה בעניין. לא התערבתי בהליך המסודר ומה שיחליט הרגולטור אני אכבד".

האם קיבלת החלטה לגבי התמודדות לקדנציה שלישית בבחירות שיתקיימו בעוד ארבע שנים?

"זה עדיין מוקדם מאוד. יש לי עוד הרבה מה לעשות כראש עירייה, להמשיך ביעדים ובמטרות שהצבתי לעצמי. הרצליה במרכז העשיה הלאומית והיא עיר מבוקשת. אני מאחל לכל הרשויות להיות עיר איתנה, אחראית ומקצועית כמו הרצליה. כשאגיע לקראת מערכת הבחירות בעוד ארבע שנים אקבל החלטה".

לסיום, מה אתה מאחל לתושבי העיר לכבוד השנה החדשה?

"אני מאחל לתושבי העיר שנה טובה ומתוקה, שנת שגשוג ופריחה. שיהיו לתושבים חיים טובים, שמחים ומאושרים. אנחנו נמשיך לפעול למען איכות החיים של התושבים כי זאת המטרה שלנו".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מחשבת מסלול מחדש
מצלמות אבטחה חדשות
מצלמות אבטחה חדשות ברעננה
טקס הענקת איש השנה ליונס לב ארי
אנשי השנה של ליונס הוד השרון
בניגוד לחוק: הקלפי בבית רני לא הייתה מונגשת
פרס החינוך הגופני לביה"ס אגם
הגדלת אחוז הסטודנטים יוצאי אתיופיה
מיכאל אוסטראומוב על הפודיום
מעפולה למדליה אולימפית?
ליאורה דיקשטיין. מנהלת האגף לשירותים חברתיים
מינוי חדש בעיריית רמת השרון