הרצליה

משפחת לוחמי האש

איציק שישיצקי ושני בניו, אורן ומור, הם לוחמי אש שמזה שנים רבות מצילים חיי אדם ורכוש. נדיר יחסית ששלושתם נוכחים בארוחות החג המשפחתיות ואם כן עדיין השיח סביב המקצוע הוא חלק מההווי המשפחתי

מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
איציק שישיצקי. "הילדים שלי פיתחו קריירה שאני כאבא מאוד מאושר", צילום: פרטי

החגים הם ללא ספק הזדמנות למפגשים משפחתיים סביב ארוחות החג, אך בחלק מהמשפחות – בהן כמה מבני המשפחה עובדים באותו מקצוע – ההתכנסות החגיגית המשותפת היא מורכבת הרבה יותר ובעיקר נסובה סביב העיסוק המשפחתי.

דוגמה למשפחה שכזאת, היא משפחת שישיצקי ששלושה מבני המשפחה עובדים מזה שנים רבות במערך הכבאות. מי שהתחיל את המסורת המשפחתית הוא אב המשפחה רב רשף איציק שישיצקי (64) מהרצליה המשרת מזה כשלושים שנה בכבאות וכיום משמש כמפקד משמרת בתחנת הרצליה. מי שהמשיך את המסורת היה בנו, סגן טפסר אורן שישיצקי מאורנית (תושב הרצליה לשעבר) המשרת כעשרים שנה בכבאות ובימים אלו משמש כסגן מפקד תחנת איילון ודובר מחוז מרכז שבגזרתו הערים כפר סבא, רעננה והוד השרון. אחיו של אורן - מור שישיצקי מצור יצחק, עובד כ – 13 שנה בכיבוי ובימים אלו הוא משמש כמפקד צוות בתחנת כיבוי אזורית השרון בכפר סבא. 

ארוחות החג

כצפוי, בשבתות ובחגים השיח בארוחות המשפחתיות נסוב סביב העבודה היום יומית של שלושת הכבאים ממשפחת שישיצקי. "אתה נוגע בנקודה הכי רגישה", אומר האב איציק. "זה לא רק השיח, אלא בעיקר ההקפצות באמצע הארוחות. אי אפשר להמשיך ולשבת בארוחה כשאתה שומע שיש שריפה גדולה. הרצון הטבעי שלך הוא לנסוע לאירוע ולתת סיוע".

אורן: "אם המשמרות שלנו לא תואמות, זה אומר שחלק מהחגים אנחנו לא עושים ביחד כי מישהו תמיד עובד. אנחנו כוננים 24/7. בארוחות משותפות השיח הוא כמובן על עבודה יום יומית. כל אחד מספר על החוויות שלו, מדרבנים אחד את השני להשקיע ולהתקדם ולהיות חלק מהשינוי שעובר מערך הכבאות. זאת עבודה מאוד דינאמית, עם המון תחושת שליחות וסיפוק. בסוף אתה מציל חיי אדם ואין דבר יותר טוב מתחושת ההצלחה שהצלחת להציל חיים, רכוש ובעלי חיים".

מור: "תמיד השיח על הכבאות עולה בכל מפגש. שיתוף חוויות והתייעצויות מקצועיות, בכל מפגש זה עולה כי כבאות זאת דרך חיים. זה לא משהו שנגמר בסוף המשמרת".

איך בני המשפחה האחרים מתייחסים לשיח ולהפרעות בזמן הארוחות?

איציק: "משתדלים לעשות הפרדה בין הבית לעבודה אבל זה לא תמיד כל כך הולך. לזכות הנשים יאמר שהן נותנות גיבוי מלא. הילדים שלי פיתחו קריירה שאני כאבא מאוד מאושר".

אורן: "כל בני המשפחה חיים ונושמים כבאות מהבוקר ועד הלילה, גם הנשים שלנו שהתחתנו איתנו ידעו מראש למה הן נכנסות. עד כמה אנחנו מורעלים ובעלי ערכים של שאיפה למצוינות, דוגמה אישית ועזרה לזולת. כמובן, כמו בכל משפחה, מגיע שלב שהנשים מטילות וטו: 'די, לא מדברים על עבודה. בואו נדבר על נושאים אחרים'".

מור: "במהלך הארוחות בכל רגע נתון מישהו מאיתנו יכול להיות מוקפץ לאירוע. אבל הנשים שלנו יודעות להסתדר ומחזקות אחת את השנייה".

מה יתרונות וחסרונות בכך ששלושתכם באותו מקצוע?

איציק: "החיסרון המרכזי הוא כאשר יש אירוע גדול, אז אני כאבא תמיד מוטרד מהשלכות. נוכח הסיכונים בתחום, יש דאגה טבעית, אך למדנו לחיות עם זה. מבחינת יתרון, אני בטוח שהמקצוע שלנו די מחבר בנינו כי יש לנו עניין משותף".

מור: "היתרון, שתמיד יש ממי לקחת דוגמה אישית, תמיד יש עם מי להתייעץ ואפשר לשתף חוויות. החיסרון הוא שיש הרבה פעמים שאנחנו לא יכולים להיפגש ביחד וזה גם מקצוע שיש בו סכנות".

אורן: "מבחינת חיסרון, מטבע הדברים כולנו חשופים לאירועים בעלי סיכון. כמובן זה יוצר לחץ ודאגה בקרב הילדים ובני המשפחה שלנו.  מנגד, היתרון הוא שכולנו עסוקים במשימה של הצלת חיים. זה נותן תחושה מאוד טובה שכל המשפחה היא סביב הנושא של הצלת חיים ותרומה לציבור".

עוד בהרצליה
כתב לוקאל 03/12/2019
שרון יונתן 28/11/2019
שרון יונתן 27/11/2019
כתב לוקאל 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
12,000 ביצים הושמדו על ידי הווטרינר העירוני באילת
12,000 ביצים הושמדו על ידי הווטרינר העירוני באילת
מכון פיזיותרפיה שהוא בית
מכון פיזיותרפיה שהוא בית
בזאר ברעננה
בזאר יד שנייה ברעננה
כדור נפלט מאקדחו של מאבטח בבית ספר
תערוכת "ניסים ונפלאות"
הלילה הראשון של השנה האזרחית החדשה:
לילה במוזאון
שני פצועים באירוע אלימות בקרית מלאכי