הרצליה

סבתא וסבא - צוברים תאוצה

קבוצת פייסבוק גדולה, היכרויות חדשות, מפגשים חודשיים בנושאים שונים. קבוצת הפייסבוק "סבא סבתא – הסיפור האמיתי" ממשיכה להתרחב גם באזור השרון

שרון יונתן 24/10/2019
סבתות באחד המפגשים. מימין: שרונה שני מהרצליה, צילום: פרטי

אחת מקבוצות הפייסבוק הפופולאריות באזור השרון היא קבוצת "סבא סבתא - הסיפור האמיתי" שהוקמה לפני כשנתיים ומונה כיום מעל 25 אלף חברים. מדובר בקבוצה חמה ותומכת שמטרתה לשתף, לחבק, לייעץ, בהומור וברגישות, בסיפורים אמיתיים שקורים רק לסבא וסבתא.

אדית קרמר, מנהלת הפורום הארצי ומקימת קבוצת רעננה, הסבירה השבוע מדוע הקמת הקבוצה הייתה כה חיונית לאנשי הגיל השלישי: "בקבוצת הסבים וסבתות מדברים על הכל, החל מחוויות עם הנכדים ועד לחוויית הבדידות לנוכח עזיבת הילדים את הקן. עד שהוקמה הקבוצה שלנו לא היו קבוצות כאלה שמספקות אפשרות לספר מה שבאמת קורה - לא הדברים הקיטשיים הרגילים שקשורים לסבתא, אלא המציאות האמיתית וגם לקבל תמיכה ושותפות מול הנושאים האלה, מול הנכדים, המשפחה ומול עצמך. 

 גם לאנשים בגילנו יש צרכים, בעיקר אם הם אלמנים או גרושים, והילדים שלנו, כמו כל ילדים נורמליים, מצאו את דרכם בחיים. הפייסבוק משמש לנו פלטפורמה מצוינת".

ותתפלאו, לא כמו שחשבתם על המבוגרים, יש גם פעילות לילית כפי שמתארת קרמר: "יש בקבוצה גם דף בשם "ינשופים", שהפעילות בו מתקיימת בלילות, כשאנשים לבד. בשעה עשר בלילה נפתח דף ואנשים מדסקסים על כל מה שעולה בדעתם. מתברר שיש גם פוסטים אנונימיים שמדברים על דברים אישיים ואינטימיים, שלא קל להם להיחשף בשמם, כמו ילדים שלא מאפשרים לסבא וסבתא להיפגש עם נכדיהם".

ויש כמובן גם סיפורים מרגשים מאוד כמו סבתא שחלתה בסרטן שמשתפת בקבוצה מה עובר עליה ומקבלת חיזוקים מחברי הקבוצה. "היא קיבלה עידוד וחיבוק, שנתן לה כוח ואומץ להתמודד עם המחלה", מספרת קרמר ומציינת על מקרים של היכרויות בין אנשי הקבוצה:

"יש מקרים שמדברים לתוך הלילה ויוצאים משם מפגשים. לא יודעת לומר לך כמה היכרויות יצאו מזה. אבל הפייסבוק, ככל שיהיה יפה וזמין, בגילנו רוצים בכל זאת לקיים גם מפגשים פנים מול פנים. לכן, יש אצלנו עשר קבוצות מפגשים לפי אזורים, אחת מהן היא לסבים ולסבתות מרעננה. במפגשים האלה קורים דברים מעניינים, כמו למשל שתי חברות לכיתה שלא ראיתי 50 שנה. אחת החברות גילתה אותי בפייסבוק והחליטה להפתיע אותי כשקראה על המפגש המתוכנן".

חברי הקבוצה מקיימים מפגשים חודשיים בנושאי בישול, סריגה, ברידג' ועוד. קרמר מציינת כי בקבוצה יש יותר סבתות כי אצל הסבים יש פחות היענות, הם פחות תקשורתיים ופחות פעילים בפייסבוק.

להכיר חברות חדשות

שרונה שני מהרצליה נמצאת בקבוצה מיום הקמתה, גם בזכות זה שאחותה החיפאית היא אחת ממנהלות הקבוצה הארצית. שרונה (בת 64, אלמנה, אם לשלושה וסבתא לשישה נכדים) סיפרה השבוע מדוע היא כה נהנית להיות חלק מהקבוצה: "בקבוצה מעלים נושאים שמתאימים לגיל השלישי, על הנכדים, שאלות שמטרידות לגבי הכלות או החתנים, כל נושא וחוויה שעוברים בחיים. החברות משתפות, יש פירגון ומקבלים עצות מבעלי ניסיון".

שרונה מספרת על המפגשים: "ישנם מפגשים בבתים של האנשים או בבתי קפה וטיולים בסביבה וכך בעצם מכירים אנשים מכל הארץ. הייתי כבר במספר פעילויות ובהן הכרתי נשים מרעננה, נתניה ורמת השרון".

יהודית, תושבת הרצליה בת 64, אמא לשלושה וסבתא לשישה נכדים, הצטרפה לקבוצה רק בשבוע שעבר. "זה נראה לי מעניין לשמוע סיפורים של אחרים. אלך למפגש שיתקיים ביום ראשון ברמת השרון ואם זה יהיה מעניין ובלי שיחות על פוליטיקה אז אמשיך להגיע", אמרה השבוע.

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ערב מרגש לזכרו של אופנוען מהרצליה שנהרג בתאונה
נדחה ערעורו של איש היי טק שהורשע בהחזקה והפצה של תכנים פדופילים
איפה הצמחייה בכיכרות
הזנחה באזור מלון דניאל
נשיא המדינה עם ראשת העיר דר עליזה בלוך.
שיעור אזרחות עם נשיא המדינה
מרכז הסחר המקוון דואר ישראל
נפתח מרכז מסירה חדש בהוד השרון
משרד נסיעות  בתא העלים הכנסות בשווי רבע מיליון שקלים
משרד נסיעות בת"א העלים הכנסות בשווי רבע מיליון שקלים
נווה זמר הולכת לבחירות
"נווה זמר" הולכת לבחירות
לראשונה: צעדת מחאה למען בעלי חיים בהוד השרון