הרצליה

סגירת מעגל

ערן קוליק, מלך שערי מכבי הרצליה בכל הזמנים, שמונה בשבוע שעבר למאמן הקבוצה, מספר על ההתרגשות בחזרה למועדון בו גדל, מביע תקוה שהקבוצה תרוץ בצמרת ומייחל לחזרתם של האוהדים הוותיקים

שרון יונתן 31/10/2019
ערן קוליק , חוזר הבייתה, צילום באדיבות הקבוצה

בגיל 74 ולאחר קריירת אימון עשירה סוגר ערן קוליק מעגל כאשר מונה בשבוע שעבר למאמן מכבי הרצליה, הקבוצה עימה הוא מזוהה יותר מכל.                                                  

קוליק מונה למאמן הקבוצה ביום רביעי שעבר, מספר ימים בלבד לאחר יום הולדתו שחל בדיוק ביום בו עזב את בני לוד מהליגה הלאומית. זאת הייתה הפעם השניה, תוך מספר חודשים, שבה עזב את הקבוצה מהשפלה, כאשר הראשונה הייתה בקיץ, לאחר שנפצע בחודש יולי במהלך מחנה האימונים בגיאורגיה כאשר שחקן הקבוצה התנגש בו בעוצמה וכתוצאה מכך שבר קוליק את עצם הירך. אסי דומב, שהחליפו, פוטר לפני מספר שבועות וקוליק נקרא לקדנציה נוספת אבל לאחר מספר שבועות החליט לעזוב את הקבוצה שנלחמת על חייה בלאומית.                                       

"הייתה לי הפסקה קצרה מאוד מאימון, רק של שבוע", אמר קוליק ביום ראשון בראיון ל"קול הרצליה" והסביר מדוע עזב את בני לוד: "העברתי בלוד שלושה משחקים בלבד אבל הבנתי שזאת לא אותה קבוצה שפתחתי את העונה ויהיה לי קשה להשאיר אותה בליגה ולכן החלטתי לעזוב. מחליפי לא רצה את השחקנים שאני הבאתי ואלו שרציתי כבר היה קשה להחזיר אותם. גיליתי שזה לא אותו דבר ואמרתי תודה רבה ועזבתי. הצלתי את לוד ארבע פעמים, פעם חמישית לא תהיה".

אלמלא הפציעה שלך במחנה אימונים, בני לוד הייתה נראית כיום אחרת?

"אני מאמין שכן אבל זה לא דבר שאפשר להוכיח את זה. אני מכבד את האנשים בלוד, אבל הפעם הרגשתי שלא אוכל להצליח ולכן החלטתי לעזוב יוזמתי".                                       

ערן קוליק שיחק שנים רבות בצעירותו במכבי הרצליה והוא מלך השערים שלה, אבל יש לו מחלוקת לגבי מספר השערים שכבש. בפרסומים שונים כתוב שהוא כבש 95 שערים אבל לטענתו המספר גבוה בהרבה: "אני יליד הרצליה, בגיל 13 הגעתי למכבי הרצליה ובגיל 15 וחצי כבר שיחקתי בבוגרים בליגה ג' ועם השנים עלינו עד לליגה א'. מגיל 16 אני רושם כל שער שלי והבקעתי 156 שערים אבל הורידו לי את השערים בעונה שבה החליטו להקפיא את העליות והירידות ובאותה עונה הבקעתי בערך 60 שערים. שיחקתי במכבי הרצליה משנת 1960 עד שנת 1975 שאז הפכתי להיות מאמן שחקן במכבי הרצליה, פרט לשנתיים ששיחקתי בהכח רמת גן הפועל הרצליה. לאחר מכן התחלתי לאמן ועברתי כברת דרך ארוכה עד היום". בין השאר ניהל קוליק את מחלקות הנוער של רעננה ומכבי חיפה, אימן בסכנין (ליגת על), רמת השרון, וכאמור בני לוד מהלאומית.                                                                         

כאשר שיחק בצעירותו במכבי הרצליה אימן קוליק קבוצות נערים ונוער ובסוף שנות התשעים שימש כמנהל המקצועי של מחלקת הנוער של המועדון.                                                

במהלך השנים קוליק פקד רבות את משחקי מכבי הרצליה אבל למעשה מאז שנת 1980, השנה האחרונה בה אימן במועדון את קבוצת הבוגרים, לא ניתנה לו ההזדמנות לאמן במכבי הרצליה, המועדון בו גדל, גם כאשר הקבוצה שיחקה בליגת העל ובליגה הלאומית. "כנראה שתמיד הייתי מבוגר מדי. בהרצליה אין נביא בעירו ולא קיבלתי את ההזדמנות. לא בדקתי למה לא והמשכתי הלאה. עובדה שאימנתי בקבוצות אחרות".

ערן, מרגש אותך לחזור למכבי הרצליה למרות שמדובר בליגה השלישית?

"אני רעב מאוד לעבודה ובגילי אני רוצה לעבוד. ברור שיש לי סימפטיה וקשר מיוחד למכבי הרצליה ולכן הסכמתי לקבל עלי את האתגר. אין ספק שבשבילי חזרה למכבי הרצליה זאת סגירת מעגל עבורי".

נפגעת מכך שלא קיבלת צ'אנס באימון הקבוצה הבוגרת?

"ממש לא. לא התעסקתי בזה אף פעם. אני יודע שמאמנים בתחילת דרכם קיבל הזדמנות במכבי הרצליה כמו אלי גוטמן, אלישע לוי ואלי דריקס. אני הלכתי לקבוצות אחרות וקיבלתי שם את ההזדמנות. היו כמה שנים שלא אימנתי, גם בגלל שטיפלתי באשתי שנפטרה לפני מספר שנים, עד שהגיע יו"ר חדש לבני לוד ונתן לי את ההזדמנות".

אריאל שיימן ידוע כיו"ר מאוד דומיננטי. לא חושש שיהיה לך קשה לעבוד איתו?

"כמאמן עבדתי עם הרבה קבוצות והיו יושבי ראש, כל אחד שונה מהשני, יש יותר מעורבים ופחות מעורבים ויש כאלו שמושפעים מאנשים. אני מאמין בדרכי ובטוח ששיימן יראה את דרכי ואני מקווה שיהיו הצלחות. אין לי סיבה לחשוש מהעבודה עם שיימן כי אני מסתכל תמיד בצורה חיובית".

יש לך רצון להוכיח לו שהוא טעה כשויתר עלייך במהלך כל השנים?

"אין לי כעס ואני לא רוצה להוכיח לאף אחד. אני צריך לעשות את תפקידי על הצעד הטוב ביותר. אם כעסתי זה היה אז והלכתי למחוזות אחרים. אני לא כועס על הקריירה שהייתה יכולה להיות לי במכבי הרצליה. הצלחתי עם סכנין בליגת על ובני לוד בשנה שעברה וזה פתח עיניים ועובדה שכעת קיבלתי את הפניה ממכבי הרצליה".

קבוצה דומיננטית שתרוץ בצמרת

איזו קבוצה מצאת בהרצליה?

"קיבלתי קבוצה במצב לא טוב, אבל זה מצב שמוכר לי כי לרוב הקבוצות שהגעתי אליהן היו במצב קשה. מדובר בקבוצה עם שחקנים צעירים רבים ושלושה שחקנים ותיקים. אתה מדבר איתי לאחר שהעברתי רק אימון אחד, כך שקשה לי עדיין לחוות דעה מקצועית על הקבוצה".

לאן הקבוצה יכולה להגיע?

"מוקדם מדי בשבילי לענות על השאלה הזאת, אבל ברור שמכבי הרצליה זה מותג ואנחנו לא צריכים להיות בתחתית. יש כאן תנאים ברמה של ליגה לאומית ואין שום סיבה שלא נהיה בצמרת בתקופה הקרובה, אבל אני לא יכול להבטיח. אני שואף שנגיע לפלייאוף העליון אבל בשביל זה נצטרך לעבוד קשה".

איזו קבוצה נראה במכבי הרצליה?

"אני אשאף לקבוצה שתהיה דומיננטית מאוד בליגה הזאת ותרוץ בצמרת. אני מצפה וחולם שמכבי הרצליה תמשוך את האוהדים מהדור שלי ואחריי. הקבוצה חייבת למשוך את האוהדים השקטים בתקווה שנגרום להם לרצות ולבא לראות אותנו".

אתה רואה את עצמך במכבי הרצליה למספר עונות?

"אי אפשר לדעת. אל תשכח שיש כאן אלמנטים של הצלחות ומצב בריאותי".

לא אימנת הרבה בליגת העל. מרגיש פספוס על כך?

"בטוח שיש הרגשת פספוס. אני יודע שהייתי צריך לאמן יותר אבל זה לא קרה. מצד שני, אני שבע רצון ממה שעשיתי בכדורגל הישראלי, קידמתי קבוצות ושחקנים. אי אפשר להתעסק באם. ליגת העל בשנות השבעים הייתה גלריה סגורה של מאמנים והמצב הזה נכון גם לעכשיו. הייתי תמיד אאוטסיידר ולא ידעתי לערבב אנשים. אם לא הייתה דרישה כנראה שזה היה צריך לקרות ככה".

כאיש מקצוע וותיק, איפה בדיוק הבעיות של הכדורגל הישראלי והאם זה יכול להשתנות?

"זאת שאלה קשה שיכולה לפגוע בהרבה גופים. זה קשור לתשתית מגרשים, מאמנים, התאחדות, איפה שאתה לא נוגע יש מצב לא הכי בריא".

עד איזה גיל תאמן?

"אני רעב לעבודה הזאת וכל עוד שירצו אותי ואוכל לתרום ארצה להמשיך לאמן. אני מאוד אוהב לאמן ומקווה שבריאותי תאפשר לי לעשות זאת כמה שיותר זמן".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר טבע למוות באשקלון
צעיר טבע למוות באשקלון
נבחרת השחיה של תיכון מוסינזון באליפות העולם בברזיל
הישג ענק לתיכון מוסינזון
פציעות סכין קטלניות יותר לנשים
פתחו בתנופה
מעל 400 הולכי הרגל נפגעו בתאונות בעשור האחרון בכס
מעל 400 הולכי הרגל נפגעו בתאונות בעשור האחרון בכ"ס
יופיע בגאון
ונדליזם בעמותת "כולו חסד"
הצלחה לאירוע הספורט לילדים וצעירים בעלי צרכים מיוחדים