הרצליה

אני מחליט עלי

האם נערה או נער חייבים לקחת ריטלין? האם בני נוער יכולים להחליט על שינוי מין למרות שההורים מתנגדים? אלו רק חלק מהסוגיות המעסיקות את טובה בן ארי מהרצליה, המפקחת על זכויות הילד במשרד החינוך, ואת עו"ד שרון ציונוב, המייצגת בני נוער בבתי המשפט, שחברו יחדיו לקיים כנס שיעסוק כולו בזכויות בני הנוער

בילי בסרגליק 31/10/2019
מימין. עו"ד שרון ציונוב וטובה בן ארי. "להורה יש כוח בלתי נגמר" צילום: שירן חסון

ב- 18 בנובמבר ייערך במרכז הבינתחומי כנס גדול שיעסוק בזכויות בני נוער. מאחורי היוזמה עומדות שתי נשים: טובה בן ארי שמזה 18 שנה מפקחת על זכויות הילד במשרד החינוך  ועו"ד שרון ציונוב, שמייצגת ילדים בבתי משפט ומנהלת את מערך הקליניקות המשפטיות בבית הספר למשפטים על שם הארי רדזינר במרכז הבינתחומי בהרצליה. השתיים חברו יחדיו השנה, כדי לערוך כנס גדול, שם יעלו סוגיות המטרידות אותן כנשות מקצוע העוזרות לבני נוער.

מדוע החלטתן לקיים את הכנס?

עו"ד ציונוב: "רוב הזמן עוסקים בזכויות ילדים קטנים, אך פחות נוגעים במתבגרים ובנושאים המשמעותיים המעסיקים אותם".

החלטתן ליזום כנס העוסק בשיתוף ילדים בקבלת החלטות בסוגיות שהן לעיתים שנויות במחלוקת.

בן ארי: "עדיין עד גיל 18 להורה יש כוח בלתי נגמר. מוכרים לנו שמצבם של ילדים הוא מצוין וזה רחוק מהאמת. ההורים הם האפוטרופוסים של בני הנוער והם המחליטים עבורם. אבל ישנן פעולות שיש להתחשב ברצונם של בני הנוער, על אף שלעיתים נראה שהם יוצאים כנגד החלטת ההורים. למשל נערה או נער הרוצים לעבור בית ספר בניגוד לרצון ההורים. במהלך השנים פנו אלי ילדים בעניין וביקשו את עזרתי. אני מכנסת את הנהלת בית הספר עם ההורים והנערה או הנער, בכדי לדון בבקשה המיוחדת של הילד. לעיתים אני גם נעתרת לבקשתו לאחר שכנוע ההורים, למרות שדעתם שונה".

  "או מצב של הורים גרושים, צריך את הסכמת שני ההורים כדי לקבל כמעט כל החלטה. הבעיה היא, שישנם גם יצורים אוטונומיים, בני אדם, מעל גיל 15 שלא יכולים להחליט החלטות בסיסיות לגבי העתיד שלהם וגם לא לגבי הזהות שלהם. אחד הנושאים בכנס למשל הוא זכויות של נוער להט"בי. למשל אם נערה או נער רוצים להזדהות במגדר אחר מהמגדר שלו, אז הורה יכול לעמוד בדרכו. 

"אם הילד רוצה לעבור טיפול הורמונלי, ההורים יכולים להתנגד, והוא לא יוכל לעשות כלום כי נדרשת החתימה שלהם. אם נניח הוריו גרושים, הורה אחד מסכים והשני לא אז הוא אינו יכול לעבור טיפולים. אחד הדברים שאנו רוצות לאתגר בכנס הזה הוא פעולות נגד רצון של ילדים ומתבגרים בכלל, אם בבית, בבית משפט ובמערכת החינוך. באיזו נקודה ועד כמה אנחנו צריכים להגיד זהו, מכאן, אנחנו כמערכת משפטית וחינוכית ומשפחתית הולכים עם מה שהוא רוצה, כלומר, באיזה גיל אנחנו מסירים את הרצון של ההורים".

הגיל כבר נקבע הלא כך? מדובר על גיל 18.

"בדיוק על זה אנחנו רוצות לערער ולהרהר. האם לא צריך להיות תהליך הדרגתי יותר של התחשבות לעשות פעולות מסוימות גם לפני גיל 18. ישנם תהליכים התפתחותיים אצל ילדים, ובשלבים שונים הם מסוגלים לקחת החלטות שונות לגבי החיים שלהם".

איזה נושאים נוספים עומדים בבסיס הקונפליקט בין הורים למתבגרים?

  "למשל בית ספר, לתת לילד ריטלין, נניח הוא לא רוצה לקחת ריטלין ואילו ההורים חושבים שהוא כן צריך, אז היום במצב הנוכחי הוא חייב לקחת. ישנה כעת הצעת חוק תלויה ועומדת, שאומרת שכאשר מדובר על טיפול רפואי אז צריך להיות זכות לילד להביע את עמדתו ולהיות מעורב בהחלטה. דעתי האישית היא שבכל הנוגע להחלטות חינוכיות ורפואיות משמעותיות, לנער מעל גיל 15 יכולת עצמאית לקבל החלטות.

"הייתה ילדה בכיתה י' שטיפלתי בה. לילדה היה גידול על הפנים,שבגללו היא היא לא רצתה ללכת לבית ספר והיו לה בעיות דימוי עצמי קשות. ההורים לא הסכימו שהיא תעבור פרוצדורה להסרת הגידול. המערכת הרפואית לא יכולה לעשות דבר, אם זה לא חירום, ללא הסכמת ההורים. פנינו לבית המשפט לבקש לערוך את ההליך, לפי בקשת הנערה, באין הסכמת ההורים. בית המשפט החליט שלא להסכים לנערה. אני חושבת שבגילאים של מתבגרים בני 15, ברגע שיש משהו שמאוד מפריע לקטין, אין סיבה לתת להורים את הזכות להחליט עליהם. היה לי מקרה, של נערה טרנסית בת 16 וחצי, שהשופט בבית המשפט לענייני משפחה החליט לאפשר לתת טיפול הורמונאלי לקטינה לשינוי המין, למרות התנגדות האב".

 

billie@netvision.net.il


 

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הדוגמנית עומר נודלמן רצה למיליון
הדוגמנית עומר נודלמן רצה למיליון
לעמוד באתגר האירופי
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
קבוצת אבות לדרך
אזעקות באזור הצפון
אזעקות באזור הצפון
נעצר חשוד בתקיפה על רקע גזעני
ראש עיריית כפר סבא , רפי סער
כמה ארנונה תשלמו השנה בכפר סבא?
לילך שם טוב
חודש האישה בסינמה סיטי ירושלים