הרצליה

"אני לא מוזר, פשוט יש לי טורט"

רונן נאור, תושב הרצליה, הוא יזם הייטק שעומד לפני פריצת דרך טכנולוגית, אבל במקביל מתמודד עם תסמונת טורט: "לצערי, אנשים שופטים אותי על פי הצורה החיצונית. הם רואים שאני מגיב בצורה אחרת וזה גורם להם לרתיעה"

קרן שלהבת 07/11/2019
רונן נאור. אל תשפטו אותי, צילום: קרן שלהבת

 כשאתם רואים ברחוב אדם שיש לו טיקים, מדבר עם עצמו או מעלה ומוריד את הווליום של הדיבור בצורה פתאומית – מה עובר לכם בראש? רוב הסיכויים שתחשבו שהוא אדם משוגע או שהוא בהשפעת סמים, אבל יש אפשרות שלישית: שיש לו תסמונת טורט כמו לרונן נאור, תושב הרצליה. תסמונת טורט היא הפרעה נוירו-פסיכיאטרית שבאה לידי ביטוי בטיקים מוטוריים וקוליים. למרות התקדמות מסוימת שהושגה בשנים האחרונות, עדיין לא נמצאה תרופה מלאה למצב הרפואי של הסובלים ממנה.

נאור, בן 48, גרוש + 2, הוא טכנאי קול שבימים אלה מפתח מיזם הייטק חדשני בתחום הסאונד. "אם זה יצליח החברה הזו תהיה שווה מיליארדים", הוא אומר. נאור גדל אצל שני בני זוג שאימצו אותו כשהיה תינוק, הוא הפך לדבריו לילד שמנת וגדל כילד יחיד. "ההורים שלי סיפרו לי שאני מאומץ בגיל מאוד צעיר. אף פעם לא עניין אותי מי הם הוריי הביולוגים. ההורים שלי עשו עבורי הכל ואני מכנה אותם המלאכים שלי. הם אלו שתמכו בי כל החיים וגרמו לי להאמין בעצמי. לפני חודש החלטתי לפתוח את תיק האימוץ, שיאושר, ככל הנראה, בעוד חודש".

בגיל 6  הבחינו הוריו שמשהו לא תקין אצל בנם. זה  היה בעת שצפו במשחק של מכבי תל אביב בשנת 1982 שבו הם ניצחו בגמר. "במהלך המשחק התחלתי להשמיע קולות והיו לי טיקים. הלקות בטורט מושפעת מהתרגשות, חוסר שקט ולחץ. ההורים שלי לקחו אותי לבדיקה – אז עוד לא ידעו ממה זה נובע ונתנו לי כדור שהפך אותי לזומבי. רציתי רק לישון. בהמשך עלו על הבעיה ושינו לי את הכדור".

למרות כל הקשיים אתה עומד לפני מכירת מוצר סטארטאפ שיכול לסייע לאנשים רבים.

"זה נכון. פיתחתי מערכת וירטואלית בתלת מימד שמתרגמת את הצלילים לעומק, רוחב ולגובה. המוצר אמור לשרת אנשים כבדי שמיעה שמתקשים לשמוע מוזיקה או מלל בצורה ברורה. לאחרונה סיימתי לבנות אותה ואני נמצא במגעים עם מספר חברות, ביניהן חברת תרופות כדי למכור אותה".

 איך הילדים בבית הספר הגיבו לעוויתות והקולות שהשמעת?

"הם קיבלו אותי, למזלי. אני זוכר שהייתי ילד אהוב. ההורים שלי תמכו בי ולא גרמו לי להרגיש שונה. הייתי מעט ביישן עם בנות, אבל חוץ מזה הכל היה רגיל. התחלתי להרגיש בשוני כשהתבגרתי. לצערי, אנשים שופטים אותי על פי הצורה החיצונית. הם רואים שאני מגיב בצורה אחרת וזה גורם להם לרתיעה. אני יכול להבין, אבל אני רק מבקש מהם שלא ישפטו, שלא יתנו לעיניים ולאוזניים להוציא מפיהם לשון הרע. הבעל שם טוב, עליו השלום, אמר כי לשון הרע הורג שלושה: את המספר, את השומע ואת זה שמספרים עליו. כך שבפעם הבאה שאתם מרכלים על אדם שאתם לא מכירים לעומק, רק בגלל שהוא נראה מוזר, תזכרו את הבעל שם טוב".

נאור לא מצטט במקרה את הבעל שם טוב. לפני 20 שנה הוא חזר בתשובה. "התסמונת הזו, שממנה אני סובל כבר שנים רבות, גרמה להרבה אנשים להתרחק ממני. גיליתי את היופי שבדת לאחר שתיקנתי את מערכת השמע ברכבו של מי שהפך לימים לרב שלי. המוטו שלי בחיים הוא לאהוב אדם באשר הוא. לא לשפוט ולקטלג אנשים".

אתה חושב שצריך להעלות את המודעות בבתי הספר לגבי טורט?

"לחלוטין כן. אם יסבירו לילדים על הלקות, הם לא ישפטו אדם שמתנהג בצורה שונה מהם. אני מוכן להגיע להרצאות ולספר לילדים בבתי ספר על הלקות ועל מה שהיא גורמת. ישנם ילדים שסובלים מהצקות והמורים לא מבינים אותם רק בשל חוסר ידע. גם לי בתור ילד היה קשה לשבת במקום אחד והמורים לא ידעו איך להתמודד איתי".

באילו תגובות אתה נתקל?

"בגדול מקבלים אותי יפה. כמובן שיש תגובות פחות יפות, אבל אני משתדל להתעלם. כמו שאני לא הייתי רוצה שישפטו אותי אני לא שופט אנשים ששופטים אותי".

אנחנו מדברים כבר שעה ולא שמתי לב שיש לך טורט. לא קיללת, לא נהגת באלימות.

"זה בדיוק העניין. לאנשים יש סטיגמות על התסמונת הזו כי בסרטים שעשו על התופעה הזו לקחו רק את המקרים הקשים, המוזרים. למקרים יותר קלים, כמו שלי, לא נותנים במה. לכן אני אומר לכל מי ששואל: אל תשפטו, תהיו בני אדם. תהיו טובים ותהיו בטוב".

עוד בהרצליה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מתי עו"ד מגשר היא הכתובת
המושך בחוטים
הזמן לביצוע הגדלת חזה?
שמות אביביים במיוחד
חושבים לקרוא לבן שלכם אביב? לקראת האביב - 5 שמות אביביים במיוחד
ראש העירייה– רפי סער
"אנו רק מחכים להתחיל לעבוד"
אומרים די לאלימות
אומרים די לאלימות
חשד: ביים תאונות וביצע מעשי נוכלות