חדרה

גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק

היחידה לאף אוזן גרון של המרכז הרפואי "הלל יפה" החלה לטפל במכשיר חדשני מסוגו לסובלים משיתוק עצב הפנים (פציאליס) ולסובלים מצרידות עקב שיתוק במיתרי הקול

כתב לוקאל 17/07/2018
גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק
טיפול במכשיר החדשני במרפאת השמיעה והדיבור של היחידה לאף אוזן גרון (צילום: באדיבות משרד הדוברת)

היחידה לאף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר במרכז הרפואי "הלל יפה" היא הראשונה בישראל לעשות שימוש במכשיר חדשני לטיפול בלוקים בפציאליס (שיתוק פנים על שם בל). מדובר במכשיר המעורר גירוי חשמלי Stimulation (NMES) neuromuscular electrical, המופק מאלקטרודות המודבקות לאזור המטופל אשר מגרה את מערכת העצבים ויוצר כיווץ שרירי במטרה לשפר את תפקוד יחידת עצב השריר במקום הפגוע. המכשיר מופעל בהצלחה מזה מספר שנים באירופה וגם בארה"ב (שם עבר אישור רגולטורי של ה- FDA). "הלל יפה" הוא המרכז הרפואי הראשון בישראל העושה שימוש במכשיר. הטיפול עצמו מתבצע על ידי רופא אף אוזן גרון וקלינאי תקשורת. ביחידה נצבר כבר ניסיון בטיפול במכשיר, וכן שביעות רצון רבה בקרב המטופלים.

מהו פציאליס?

פציאליס (שיתוק על שם בל) הינה הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק של שרירי הפנים. מצב זה, המתרחש בפתאומיות, יוצר מראה של צד פנים העלול להיראות נפול או נוקשה  וגורם לאי-סימטריה של הפנים. הוא עשוי להתרחש אצל כ- 4% מהאוכלוסייה מסיבה שאינה תמיד ברורה. במרבית המקרים השיתוק עובר תוך מספר שבועות, אבל במצבים הקשים נשארים סימנים של א-סימטריה קבועה שדרך הטיפול בהם היא באמצעות טיפול בסטרואידים ובפיזיותרפיה משקמת. המערכת החדשנית בה עושים שימוש מהווה אלטרנטיבה במידה שהטיפול ה"רגיל" אינו מסייע, וכאמור, יש כבר לא מעט הצלחות מדווחות.

מהו שיתוק מיתרי קול?

זהו הוא מצב שבו יש איבוד מוחלט של האספקה העצבית המגיעה למיתרי הקול הגורם למיתרי הקול להיות חסרי תנועה או בעלי תנועה מוגבלת. הדבר יוצר בעיות של הפרעה בקול, הפרעה בבליעה וצרידות מתמשכת. הטיפול הראשוני הוא שמרני  אצל קלינאי תקשורת, ואם יש צורך - עוברים לטיפול ניתוחי. הטיפול באלקטרוסטימולציה מהווה חלופה נוספת בטרם ניתוח.

אבחון, טיפול וקבלת טיפול

כאמור, זהו טיפול משלים שבעצם דומה לזה של מכשיר הטנס (TENSE)- גירוי חשמלי שמעודד פעילות שרירית- עצבית - והוא מוצע במידה שאין שיפור תחת הטיפול המקובל, אך הוא מתאים גם למי שלקה בחולשת פנים או בצרידות וסובל עדיין מתפקוד שארי של השרירים. הטיפול עשוי לסייע גם זמן רב אחרי אירעות הפציאליס. הטיפול כרוך בתשלום, משום שאינו נכלל בסל התרופות. במהלך הטיפול מתקיים אבחון ראשוני, שלאחריו סדרה של מספר טיפולים עם המכשיר, עניין העלול להשתנות ממטופל למטופל. ההפניה לטיפול היא על ידי רופא הקהילה.

לפרטים נוספים ולקביעת תור יש ליצור קשר בטלפון 04-6304664. או בדוא"ל: shirig@hymc.gov.il

 

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ועדת פרס החינוך עם המנהיגות החינוכית
אילת זכתה בפעם השלישית בפרס החינוך הארצי
ליהיא באולימפיאדה!
בת ים נערכת לשנהל
בת ים נערכת לשנה"ל
פצוע בהתהפכות רכב בכביש 531
בריכת שרונית. גאוות המקום
חוזרים לקאנטרי
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
גידלו סמים בדירה
מנכ"ל משרד החינוך ביקר בהוד השרון