חדרה

הונחה אבן הפינה ל"בית אסף"

רונה רמון בטקס הנחת אבן הפינה למכינה הקדם-צבאית "בית אסף", ע"ש בנה, אסף רמון ז"ל: "החלום שנולד בימים קשים של שכול הפך למציאות לטובת בני הנוער בישראל"

כתב לוקאל 12/09/2018
הנחת אבן הפינה (צילום: אלעד מלכא)

טקס הנחת אבן הפינה למכינה הקדם-צבאית "בית אסף" על שם סרן אסף רמון ז"ל התקיים בשבוע שעבר, במצפה אילן בהשתתפות נשיא המדינה,  ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת קרן רמון, רונה רמון, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, יו"ר קק"ל, דניאל עטר, ראש מועצה אזורית מנשה, אילן שדה, האסטרונאוטים גארת רייזמן, מייק מאסימינו ולילנד מלווין ואורחים בכירים נוספים מהארץ ומהעולם. רונה רמון, אשר הובילה את הפרויקט, באמצעות עמותת קרן רמון מתחילתו וסייעה בתיאום מלא בין כל הגופים והתורמים הרבים שנרתמו למשימה למען הצלחתה, כולל השלמת גיוס של שישה מיליון שקלים על ידי קרן רמון ע"ש אילן ואסף רמון לטובת הקמת המבנה.

 יפתח רמון, בנה של רונה רמון נשא דברים באירוע בשם משפחת רמון ואמר בשמה של רונה כי "אסף ז"ל, אמר משפט שהביא אותי לפעולה להפוך את הכאב והמשבר לתרומה לדור הצעיר בישראל. הקמת קרן רמון ו'בית אסף': 'חונכנו אחיי ואני, לשאוף להגשמת חלומותינו על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו'. המונח 'בית אסף' נולד בימים קשים מאוד של שבעה - השבעה של אסף. מיד כשראיתי את תושבי מצפה אילן מגיעים ידעתי מיד כי זה המקום בו נבנה את בית אסף".

יפתח הוסיף: "היום, כ"ד באלול ,יום נפילתו של אסף, אנו הופכים חזון למציאות יחד עם שותפינו - הישוב מצפה אילן והמכינה הקדם צבאית "אחד משלנו". היום אנו מתחילים את העלייה לקרקע של 'בית אסף',  בית חם לנערים צעירים בתחילת דרכם העצמאית. חברים ושותפים תרמו ותמכו בדרך להגשמת החזון : הקרן הקיימת לישראל – שנרתמה בזמן שיא ובלעדיה החלום הזה לא היה מתגשם, קרנות פילנתרופיות ועסקים, אלפי תורמים – חברים של אילן ואסף ממשפחת חיל האוויר, מדן ועד אילת ומארצות הברית.  שוב, הוכיח עם ישראל כי ניתן להפוך כאב לתרומה. להשראה, לטובת המדינה שלנו. אני מודה לכבוד נשיא המדינה על המאמץ הגדול שעשה כדי להגיע ולחגוג איתי את הרגע הזה. אני מוקירה את האופן שבו בית הנשיא מייצג את כל גווני החברה בישראל מתוך אמונה באדם, אהבת המדינה ותקווה לשלום. ומודה לך על הקשר העמוק שאתה מקיים עם משפחות השכול. כפי שאמר אילן: "יש לנו ארץ נהדרת, נוער נהדר, אנשים נפלאים, מגדל בבל נפלא מכל תרבויות העולם, יש תקווה וחזון. צריך רק דרך ברורה-מטרה, הובלה ומנהיגות".

 נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, בחר לצטט מתוך דברים שאמרה רונה רמון בבית הנשיא במסגרת חוג תנ"ך שעסק בספר איוב: "במפגש אמרת רונה, שמה שהחזיר אותך לחיים ומה שהניע אותך לפעילות אחרי האובדן הנורא של אסף היה משפט אחד, רגיש וחכם ונפלא שכתב הבן היקר שלך. 'אסף כתב', כך אמרת 'שהוא ואחיו זכו להתחנך לשאוף להגשמת החלומות על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו', והתובנה הנהדרת לגבי איוב שאני שוב מצטט: 'אנחנו לא פותחים דף חדש, אנחנו לוקחים את כל הספר איתנו ומשם מתחילים מבראשית, כי אין ביטוי ואין נחמה על היקר שאבד". הנשיא הוסיף עוד: "מכינת 'בית אסף', שאת משכן הקבע שלה אנחנו חונכים יחד היום היא הגשמה הלכה למעשה של התובנה שלך, המחויבות שלך, להאמין ולפתח את הדור הבא. שנת המכינה מגלמת את האמונה הבלתי מתפשרת בכל אחד ואחד מהחניכים, הצעירים הנפלאים הללו, שעוד יגיעו רחוק. התובנה השנייה שהזכרת, המשפט של אסף שכל צעיר ימצא את ייעודו בעצמו, היא המשאלה הכי גדולה שלנו, המבוגרים, והיא פונה אליכם חניכי המכינה. זו התקווה שאתם- הילדים, המתבגרים, הצעירים שסביבנו תשאפו גבוה ורחוק תמצאו בעצמכם את הייעוד שלכם, את המקום שאליו נמשך הלב שלכם. ושאנחנו לא נפריע לכם ואולי גם נוכל לעזור לכם להגיע אליו. זו המשימה שלנו, להנגיש את 'החלום הישראלי' לכל צעיר וצעירה בישראל."

תרומה שאורגנה על ידי הנהלת הקרן הקיימת בצרפת בראשות הנשיא רוברט זבילי ובתמיכת יו"ר קק"ל, דניאל עטר, והנהלת הקרן בישראל להצטרף ולאמץ את מכינת "בית אסף" כללה מימון של 2.5 מיליון שקלים. בזכות כך, המכינה תוכל לעבור למבנה הקבע שלה כבר בשנת הפעילות תשע"ט לאחר השלמת הבנייה. יו"ר קק"ל, דניאל עטר, ציין בנאומו כי ״אין אדם אשר יותר ראוי מאסף רמון ז״ל שתקרא על שמו מכינה קדם צבאית, הוא ומשפחתו הם הסמל המובהק ביותר לציונות העכשווית והם ההתגלמות המעשית והמוחשית של הביטוי מלח הארץ. הקמת בית אסף ביישוב מצפה אילן זוהי נקודת מפגש למסורת יהודית וציונות, סולידריות, חינוך לנתינה והתייצבות למשימה, אלו ערכים שמנחים גם אותנו בקרן הקיימת, בהובלת החינוך הבלתי פורמלי בישראל ובתמיכתנו במכינות הקדם צבאיות וקידום ההתיישבות״.

 ראש מועצה אזורית מנשה,  אילן שדה, אמר "נמשיך כולנו במלוא המרץ לבנות ולפתח את מצפה אילן ואת מכינת בית אסף ובכך רוחם וחזונם של אילן ואסף רמון ז"ל יוסיפו ללוות אותנו לעד. בדרך זו נתרום לחברה בישראל – בחינוך בני הנוער במכינת בית אסף לערכים של תרומה למדינה ואחווה".

 מכינת "בית אסף" הינה חלק מהמכינה הקדם צבאית "אחד משלנו" - מכינה הפועלת משנת 2011 ופונה לנוער מהפריפריה החברתית. השלוחה ע"ש סרן אסף רמון ז"ל, מיועדת לבוגרי כיתה י"ב - חילונים ודתיים - מהפריפריה החברתית, כפרי נוער, פנימיות ונערי קידום נוער, בוגרי מרכזי גמילה וכמרכזי השמה אחרים, אשר כולם בעלי מוטיבציה גבוהה לשרת את המדינה בצה"ל ולהשתלב בחברה הישראלית. אחוז מסוים מכלל החניכים אינם ברי גיוס בשל תיקים פליליים או בשל עברם המסובך. בתום שנה במכינה, בה החניכים עוברים תהליך משמעותי ועמוק, אותם בני נוער מגוייסים לשירות משמעותי בצה"ל. מתוך 264 חניכי 'אחד משלנו' גויסו עד כה 257 לשירות משמעותי הכולל 217 לשירות קרבי ומתוכם 50 ליחידות מובחרות.

שלוחת "בית אסף" של המכינה, אשר הוקמה על שם טייס חיל האוויר אסף רמון ז"ל, בנו של אילן רמון ז"ל, החלה לפעול בספטמבר 2016 במבנה זמני שאינו מסוגל להמשיך ולהכיל את פעילותה. כחלק משיתוף הפעולה האסטרטגי של קרן קימת לישראל עם מועצת המכינות הקדם צבאיות, ובהתאם לערכי ומטרות הקרן, אישרה הנהלת קק"ל את תקצוב הקמת 'בית אסף' דרך קרן רמון, ובכך אפשרה את המעבר של המכינה למבנה הקבע ביישוב הקהילתי מצפה אילן (על שמו של אילן רמון ז"ל) במועצה האזורית מנשה.

עוד בחדרה
מיכאל פרוסמושקין 12/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 01/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 09/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 21/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
פועל נהרג במישור אדומים
נפטרה פרידה איצקוביץ מוותיקות רעננה
נפטרה פרידה איצקוביץ מוותיקות רעננה
התחדשות עירונית בשכונת עג'מי ביפו
רווח קל
בן 4 במצב קריטי לאחר שטבע בצימר
לבנת קיזנר , מנכל המכללה העסקית
חשיבות ההכנה מראש לפני תחילת משא ומתן מול ספקים
יום עיון מיוחד ללבורנטים
יום עיון מיוחד ללבורנטים
נבחרת שרת והמדליות
נבחרת מנצחת