חדרה

נשים מובילות קהילה

במסגרת יוזמה חדשה ל"נשים מובילות קהילה" למען הורי המתבגרים בפרדס חנה כרכור נערך שיח משותף בין הורים לילדים בגיל ההתבגרות

תמי מאור 16/10/2018
נשים מובילות קהילה
מפגש ההורים שארגנו "נשים מובילות בקהילה" (צילום: לילך בן שושן)

ביום רביעי, 10.10.18 ערכה קבוצת "נשים מובילות קהילה" בפרדס חנה כרכור מפגש ראשון להורים לילדים בגיל ההתבגרות.

קבוצת "נשים מובילות קהילה" הינה פרויקט של היחידה לעבודה קהילתית באגף לשירותי רווחה וקהילה במועצה אשר מטרתו לגבש יחד קבוצת נשים למען פעילות קהילתית ומעורבות חברתית. הקבוצה המתגבשת מגוונת וכוללת כ-20 נשים מלאות מוטיבציה אשר כבר כעת הגדירו את יוזמתן הראשונה- מענה לצרכים של הורים למתבגרים בישוב.

במסגרת הערב כ-40 משתתפים, אבות ואימהות, ישבו סביב שולחנות עגולים וניהלו שיח משותף על הצרכים וההתמודדות של ההורים והמשפחות לילדים בגילאים הללו. את המפגש פתחו נשות הקבוצה אשר  הציגו את עצמן בפני הקהל ואת הסיבות המרכזיות לקיום המפגש. הנשים ברובן אימהות וחלקן סבתות לנכדים חשו מתוך חוויתן האישית כי הורים למתבגרים חווים לעתים קרובות קושי אישי-משפחתי , כאשר תמיכה קהילתית יכולה להוות כלי תומך חשוב עבור הורים אלו.

 מיכל עקרי מקבוצת "נשים מובילות קהילה": "אנחנו כנשים וכאמהות ניסינו לאתר את האתגרים המרכזיים שאנחנו כקבוצת נשים נוכל לספק אליהם מענה קהילתי. הבחירה בקבוצת היעד -הורים לילדים מתבגרים נולדה מתוך ההבנה כי הורים רבים חשים בדידות בהתמודדות הרגשית והטכנית עם הילדים בגילאים  האלו. זה גיל שמביא אתו לעתים קרובות אתגרים ומתחים בתוך המשפחה. שיח קהילתי, מעגלי תמיכה, כלים מקצועיים ויוזמות קהילתיות משותפות יכולים להוות כלי משמעותי לשיפור יכולת ההתמודדות הפיזית והרגשית עבור הורים רבים בישוב. "

הנושאים והסיפורים האישיים שעלו בערב היו רבים ומעוררי הזדהות ומחשבה. הורים רבים שיתפו על קושי בתקשורת בינאישית עם בני הנוער, שימוש יתר ולא מבוקר של המתבגרים בטלפון נייד ובמחשבים. אחת האימהות סיפרה על שימוש מטריד בשפה לא ראויה ובחשיפה לתכנים פוגעניים בקבוצות הווטסאפ של ילדה, והדילמה האם לבודד אותו מהקבוצה הזו הכוללת את מרבית ילדי הכיתה. נושא אקטואלי נוסף ששב ועלה במהלך המפגש- התמודדות עם נהיגה פרועה על אופניים חשמליים, וכן, כיצד מגדירים גבולות לבני הנוער ועדיין שומרים על מערכת יחסים תקינה וערוץ תקשורת פתוח עם הילדים בתקופה זו.

בערב השתתפו גם  שחקני תאטרון "פלייבק" המקומי אשר שיקפו להורים במהלך המפגש את הסיטואציות בקטעי משחק. שילוב קטעים אלו אפשר להורים רבים לראות את המצבים שתיארו מזווית שונה ומעוררת מחשבה. הערב שהתמקד בשיח ובאיתור צרכים הסתיים במילוי שאלון של כל המשתתפים על הערב ועל הנושא. לאחר עיבוד המידע מערב זה,המפגש הבא יעסוק בהדרכת הורים ובמתן כלים קונקרטיים ומעשיים לצרכים שהועלו.

עו"ס, לילך בן שושן, מהיחידה לעבודה קהילתית באגף לשירותי רווחה וקהילה במועצה המלווה את הנשים: "זוהי יוזמתן הראשונה של קבוצת הנשים הנפלאה הזו אשר נרתמה למען הקהילה במקום בו הן חשות חיבור אישי ויכולת לתרום ולסייע. הקבוצה הצליחה לארגן, לגייס ולבנות תוכן אשר ימשיך הלאה במפגשים נוספים. חוויה שהינה תורמת ומעצימה. הפעילות הזו משקפת מודל של עבודה קהילתית דרכו משמיעים את הקול של התושבים ומייצרים חיבור בין הפרטי לציבורי. הנשים שאבו את הנושאים והידע מעולמן הפרטי ומביתן והן פועלות יחד למען הכלל ולמען הקהילה. כאשר המענה צומח מהשטח ומהפרט הוא מדויק יותר ולעתים אף יעיל יותר. אנחנו רוצים להזמין תושבים נוספים להצטרף אלינו אם לקבוצת ההורים ואם לקדם דרכנו סוגיות חברתיות נוספות . אנחנו פה בשבילכם".

מיכל עקרי הוסיפה: "בימים אלו אנו מגבשות יחד את החזון שלנו כקבוצת נשים למען הקהילה, אנחנו מייצגות אזורים שונים בישוב, קבוצות גיל שונות ותפיסות עולם שונות ומאמינות כי החבירה יחד תסייע לנו להיות חלק משמעותי בעשייה הקהילתית המקומית. אנו מזמינות הורים נוספים למתגברים שרוצים להיות חלק מהתהליך הנוכחי להצטרף ולהגיע למפגשים הבאים".

 

 

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרוג בתאונה בגזרת י-ם
צעיר שרכב על אופניים חשמליים נפצע באורח בינוני בתאונה בירושלים
צעיר נפצע בתאונת דרכים בירושלים
זהירות, נמלת אש
מנתח פלסטי מומחה
מנתח פלסטי מומחה
צעיר נפצע מפיצוץ מטען בצפון הארץ
אנטישמיות חמורה באוסטרליה: האיחוד בין היהודים הוא מקום המפלט היחיד
חשד: ביצע מעשה מגונה בקטינה בתחנת אוטובוס
חשד: ביצע מעשה מגונה בקטינה בתחנת אוטובוס
התירוצים הדרימו עד אילת...