חדרה

צנתור לב מיוחד במינו

צנתור בשיטה ייחודית ומתוחכמת הדורשת מיומנות גבוהה ושילוב של מספר טכניקות בוצע במרכז הרפואי הלל יפה

כתב לוקאל 22/10/2018
צנתור לב מיוחד במינו
ד"ר אבו פנה והמטופל (צילום: באדיבות משרד הדוברת הלל יפה)

במהלך השבוע, בפעם הראשונה במרכז הרפואי הלל יפה, נעשה צנתור בשיטה ייחודית ומתוחכמת הדורשת מיומנות גבוהה ושילוב של מספר טכניקות. השיטה מכונה "רטרוגרדית" כלומר הפוכה ומדובר בשיטה פורצת דרך שכן היא עשויה למנוע את הצורך בניתוח מעקפים. מעטים בעולם מוכשרים לבצע צנתורים בשיטה זו לאור המורכבות והמיומנות הרבה הנדרשת לביצוע.

הגישה המקובלת כיום, במקרים בהם ישנה היצרות או חסימה בעורק של הלב, היא להגיע לסתימה דרך אותו העורק בו קיימת החסימה ולשחררה  על ידי בלון ו/או הצבת סטנט. במקרים מורכבים בהם ישנה חסימה של 100%, לא תמיד שיטה זו עובדת ולעתים המטופל מופנה לניתוח מעקפים.

במקרה של זוהדי אבו נדא בן ה-47, שהגיע למיון בהלל יפה עם כאבים עזים בחזה, צנתור מורכב שכזה היה הכרחי. אבו נדא כבר עבר אירוע לב בעקבותיו לבו מתפקד באופן מופחת.

כשהגיע להלל יפה הוא הובהל לחדר הצנתורים שם התגלתה חסימה מלאה בעורק ימני דומיננטי. לאחר מספר ניסיונות לפתוח את החסימה באופן המקובל, החליטו צוות המצנתרים, ד"ר אהרון פרימרמן, מנהל יחידת הצנתורים וד"ר ראמי אבו פנה, אשר חזר לאחרונה מהשתלמות בנושא, לנסות טכניקה אחרת. השניים החליטו לבצע את הפעולה בגישה הפוכה מהמקובל ולהיכנס "מהדלת האחורית", כלומר להגיע בצורה הפוכה לעורק הימני החסום, דרך העורק השמאלי הפתוח, שיטה הדורשת מיומנות גבוהה מאוד ושליטה מורכבת ביותר.

"מדובר במקרה קשה של בחור צעיר עם חסימה מורכבת מאוד לצד מחלות רקע ותפקוד לב ירוד. ראינו כי ישנה חסימה כרונית מלאה ולאחר מספר ניסיונות כושלים לפתוח אותה, נאלצנו לנקוט בשיטה הרטרוגרדית, דהיינו נכנסנו דרך העורק הפתוח מהצד הנגדי אשר מזין בעזרת עורקיקים קטנים את העורק החסום. כך הצלחנו לפתוח את החסימה בצורה טובה בדרך עקיפה", ציין ד"ר אבו פנה. ד"ר פרימרמן הוסיף: "ידענו כי לא נוכל לקחת את הסיכון שהמטופל יעבור ניתוח מעקפים לאור מצבו הבריאותי המורכב ולכן ניסינו כל שביכולתנו לשחרר את החסימה".

פתיחת עורקים חסומים כרונית הינה הליך מורכב מאוד הדורש מיומנות וטכניקה מתוחכמת. פרופ' אריאל רוגין, מנהל מכון הלב, ציין: "זו אכן שיטה ייחודית שמעטים בארץ ובעולם יודעים לבצעה. במסגרת הרחבת מכון הלב, אנו נוסיף עוד חדר צנתור ונבצע צנתורים מורכבים אשר יתנו מענה למטופלים הסובלים מחסימות כרוניות מורכבות".

 

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
שניים נדקרו בנתניה
נמצאו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס
נעצר חשוד שהתבצר בשגרירות שוויץ
נעצר חשוד שהתבצר בשגרירות שוויץ
נחתם מתווה הסדר למקרקעין של תע"ש
טיול ליל ירח
שתפ לקידום שרותי הבריאות לתושבי הגולן
שת"פ לקידום שרותי הבריאות לתושבי הגולן
חברת המועצה הדר לביא
האם מוסדות החינוך ערוכים למתקפת טילים?
חשד: התחזתה לעו"ד והונתה לקוחות