חדרה

"נאבקים על חיי הילדים"

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וטכנודע חדרה יוצאים ביוזמה חדשה שעיקרה הדרכת בני הנוער לבטיחות בדרכים

כתב לוקאל 18/11/2018
פעילות במסגתר המיזם (צילום: יח"צ)

על פי נתוני הלמ"ס, בשנת 2017 נהרגו בתאונות דרכים בתחום העירוני 44 צעירים, 1,864 צעירים נפגעו ו-191 נפצעו באורח קשה – כל זה רק בשעות הלילה!  מדובר בעלייה של 72% בהשוואה לשנה שקדמה לה, למעשה זו השנה בה נהרגו הכי הרבה צעירים בתוך הערים והישובים זה ארבע שנים.

על סמך הנתונים, החליטו הרלב"ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים), בשיתוף הטכנודע בחדרה לקדם יוזמה, לפיה תלמידי מוסדות החינוך, תלמידי תיכון הנמצאים במרוץ להשגת הרישיון הנכסף, יעברו הדרכות להתנהגות בסביבת סימולציית כביש וביחידה לסימולציה רפואית. התלמידים לא רק יישמעו שיעורים, אלא יעברו סדנאות ויוכלו לקבל החלטות נכונות ואחראיות, שבעלות פוטנציאל להקטין את מעורבותם בפגיעות גוף בתאונות בדרכים.

כדי להפחית את מעורבות הצעירים בתאונות הוחלט ביוזמה זו, שעיקרה הדרכת בטיחות בדרכים, לחנך את בני הנוער בצורה חווייתית ולא מטיפה. הפעילות נקראת "חיים בכביש ניתוח תרחיש תאונה – תהליך חקר והתנסות" ומיועדת לכיתה של עד 40 תלמידים הנחלקת לשתי קבוצות פעילות שנמשכת לאורך שעתיים אקדמיות. ההדרכה מדמה תאונת דרכים בה חוקרים בני הנוער את הקשר בין מהירות וחומרת הפציעה, חשיבות ההגנה הפאסיבית והקשר בין כשירות נוירולוגית ובטיחות בנהיגה. המושגים הנלמדים הם: אנרגיה קינטית, ג'אול, ספיגה/פיזור אנרגיה, זמן תגובה, אלכוהול ודיכוי מוחי, עיוורון לילה, מסיחי דעת פציעת ראש, דרגות החומרה של הפציעה ועוד.

המשתתפים מתחילים את המסע הלימודי בצפייה בסרטון קצר ולאחר מכן מתחלקים לשתי קבוצות המתחלפות ביניהן: משימת השוטרים והרופאים. במשימת השוטרים, התלמידים נכנסים לזירת האירוע, אוספים נתונים, מודדים ועוברים למעבדה לניתוח ממצאים. במשימת הרופאים, התלמידים בודקים שלושה פצועים מהתאונה ומפענחים את הממצאים הרפואיים. לאחר ששתי הקבוצות עברו את התחנות השונות הן מתכנסות יחד באודיטוריום לסיכום כללי שבסופו מתקיים חידון ממוחשב נושא פרסים.

תוכנית ההדרכה ממומנת על ידי הרלב"ד ומסובסדת על ידי טכנודע חדרה. התוכנית הורצה בהצלחה בשנת הלימודים תשע"ח עם תלמידי תיכונים מחדרה והסביבה. בעקבות התגובות החיוביות והצלחת התוכנית הוחלט להרחיב את קהל היעד ולחשוף את הנושא החשוב הזה לא רק בפני תלמידי התיכון, אלא גם בפני תלמידי חטיבות הביניים כשהדגש יהיה רכיבה על אופניים חשמליות, שם שיעור הנפגעים בעלייה מתמדת.

בני קציר, מנהל היחידה לסימולציה רפואית: "המטרה אליה אנו מובילים היא הכשרת התלמידים כמשתמשי דרך אחראים ונבונים בהווה ובעתיד ובלי מרכאות הצלת חיים! לכן אנו פונים למורים ולמנהלים ליצור קשר עם עמותת טכנודע חדרה ולקבוע עוד היום תאריך להגעה לטכנודע למטרה חשובה זו."

 

 

 

 

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
טקס הענקת איש השנה ליונס לב ארי
אנשי השנה של ליונס הוד השרון
הורי ילדי הגנים בפרויקט גליל ים השביתו את הלימודים לשעתיים
מה עושים עם הארנונה?
בטווח של כמה דקות: שני ילדים נפצעו בתאונות
בטווח של דקות: שני ילדים נפצעו בתאונות
איך לשפר המרות?
איך לשפר המרות?
בני זוג מכפ"ס הגישו תביעה בגין ליקוי בנייה
יום האיידס העולמי 2019
הורי ותלמידי חט"ב הנגיד השביתו את הלימודים בשעה הראשונה