חדרה

פציעות סכין קטלניות יותר לנשים

יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים: מחקר שבוצע במרכז הרפואי "הלל יפה" מצא כי תמותת נשים מדקירות סכין גבוהה פי 4 משל גברים

כתב לוקאל 25/11/2018
פרופ' קסל. על הרופאים לגלות ערנות (צילום: באדיבות משרד הדוברת הלל יפה)

לרגל יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים, מפרסמים במרכז הרפואי "הלל יפה" תוצאות מחקר מחקר שבוצע במרכז הרפואי ומצא כי תמותת נשים מדקירות סכין גבוהה פי 4 משל גברים.

במהלך המחקר, בו נבחנו נתוני פציעה כתוצאה מפגיעות סכין בקרב נשים וגברים לשם שיפור צורת הטיפול הנדרשת בעת הצורך, גילו החוקרים כי שיעור התמותה בקרב נשים שנדקרו גבוה פי 4 מאשר בגברים, וכי כ-95% מדקירות הנשים נעשו בבתיהן, לעומת מעל ל-90% מדקירות הגברים שהתרחשו במקומות ציבוריים. פרופ' בוריס קסל, מנהל המערך הכירורגי במרכז הרפואי הלל יפה, שניהל את המחקר: "עם השנים אנו עדים לכך שהפציעות בקרב נשים חמורות יותר ולכן עלינו לבחון מחדש את סוג הטיפול הנדרש".

המחקר, אשר בוצע על ידי רופאים מהמערך הכירורגי של המרכז הרפואי "הלל יפה" ובשיתוף המכון הארצי לרישום טראומה ע"ש גרטנר, סקר וניתח נתונים כפי שהתקבלו מכלל מרכזי הטראומה השונים במדינת ישראל, ביניהם "הלל יפה". המחקר כלל את כל מקרי הדקירות משנת 1997 ועד 2016 בהם אושפזו הנדקרים. מתוך 9173 מקרים שנאספו, 8745 מקרים היו דקירות גברים ו- 428 דקירות נשים.

"מטרת המחקר הייתה לבדוק מהן הפציעות השכיחות ביותר כתוצאה מדקירות סכין, הן בקרב נשים והן בקרב גברים, ואת מידת חומרתן ובהתאם לתוצאות, לבחון האם סוג הטיפול המקובל כיום אכן תואם למצב הפגיעה", מציין פרופ' קסל, "במחקר שמנו דגש על פציעות נשים והשערתנו הייתה שפציעותיהן הפכו להיות חמורות יותר מאשר בגברים, עד לכדי סכנת חיים ממשית ולכן יש צורך להיערכות נכונה הכוללת התערבות כירורגית. על מנת לאמת את התצפית הקלינית, ביצענו מחקר השוואתי מקיף בין נשים לגברים בנוגע לפציעות סכין, שכלל את סוג הפציעות, חומרתן, היכן נעשות ומהו אופן הטיפול הדרוש".

האלימות גואה, הנשים משלמות את המחיר

על אף שהמחקר בא לבדוק, בראש ובראשונה, האם ההיערכות הרפואית בטיפול בפציעות סכין בקרב נשים וגברים נכונה והאם יש צורך בטיפול שונה בין שני המינים, הרי שהתוצאות שקיבלו החוקרים הפתיעו במקצת גם אותם: חומרת הפציעות כתוצאה מדקירות הסכין בקרב הנשים הייתה קשה ואנושה הרבה יותר מדקירות הגברים. הדקירות אצל הנשים היו מורכבות יותר מכל הבחינות. הן נזקקו ליותר ימי אשפוז, ניתוחים וטיפול נמרץ. 18% מהנשים סבלו מפציעות מסכנות חיים לעומת 11% בקרב הגברים. כ-15% ממקרי הדקירות בקרב הנשים היו פציעות חזה ובטן, שלרוב מוגדרות כפציעות קשות, לעומת 10% בקרב הגברים. עוד נמצא כי כל אישה חמישית נזקקה לאשפוז מעל לשבוע ימים עקב פציעה חמורה- פי 2 לעומת גברים (בגברים הסטטיסטיקה היא 1 ל- 10). עוד עלה במחקר כי 17 מתוך 428 ממקרי הדקירות של הנשים הסתיימו במוות, דהיינו כ- 4% מסך המקרים, בעוד שבקרב הגברים שיעורי התמותה עמדו על 1% (זאת למרות נתון מדאיג כשלעצמו של 8745 מקרי דקירה בקרב גברים).

הבדל נוסף שנמצא הוא במיקום הגיאוגרפי בו התרחש מקרה הדקירה. כ-95% ממקרי הדקירות בקרב נשים התרחשו בבית, סביבה שאמורה להיות מוגנת ובטוחה. לעומת זאת, מעל ל- 90% ממקרי דקירות הגברים התרחשו במקומות ציבוריים. עוד נמצא כי פציעות ידיים בקרב גברים היו גבוהים פי 2 מאשר בנשים, דבר המצביע על חוסר היכולת של הנשים להתגונן מול התוקף.

 המסקנות

פציעות סכין בקרב נשים פוגעות יותר במערכות החיוניות של הגוף מאשר בגברים. אחוז הפציעות המוגדרות כמסכנות חיים גבוה יותר, לכן מבחינה קלינית יש לבחון מחדש את הגישות הטיפוליות הקיימות.

"על הרופאים לגלות ערנות רבה יותר לאופן הטיפול בפציעה מסוג זה לאור אופיין המדרדר והקשה של פציעות אלה. גם מהבחינה החברתית, לא ניתן להתעלם מהתוצאות המדאיגות של המחקר שהוכיחו בבירור כי דקירות נשים אינן נעשות במטרה להפחיד או לאיים עליהן אלא במטרה מכוונת להרוג. לדעתי זוהי מסקנה מפחידה למדי שמעידה על החברה בה אנו חיים וחייב להימצא לה פתרון הולם ולמגרה ככל הניתן", מסכם פרופ' קסל.

 

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ציפוי ויניל לרכב
הפארק החדש. תקציב האחזקה - שלושה מיליון שקלים
מהו תקציב עיריית הוד השרון לשנת 2019 ?
חוגגים שנתיים ל-ART קיימא בלילה לבן
המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית-בתפן
כיצד נספר להם על זה ?
הקשר הסקנדינבי
הדמיה של שער ההזנקה
מרוץ לילה - לראשונה בפ"ת
עמותת מחיים לחיים
קמחא דפסחא ברעננה
כבשה את הפסגה