חדרה

בטחון המטופל – הדור הבא

המרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון בעולם להשתמש בגיבוי חשמל מימני במערכות דימות רפואיות

כתב לוקאל 13/01/2019
צוות המחלקה הטכנית, יחד עם דר בן משה, סגנו – רפי קורן, צוות יחידת צנתורים וצוות ההתקנה מטעם החברה המספקת של המערכת. באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה

המרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון בעולם לעשות שימוש במערכת גיבוי חשמל בטכנולוגית תאי דלק מבוססת מימן עבור מערכות רפואיות בבית חולים. היתרון המרכזי: גם נפילת מתח זעירה – לא תורגש, ופעולה רפואית תימשך ללא הפרעה גם בהפסקות חשמל ארוכות. בתי חולים נוספים בארץ צפויים לרכוש את המערכת, שעד כה שימשה רק בתוכניות החלל ומוסדות תעשייתיים ברחבי העולם.

 

המערכת שהותקנה בחדר הצנתורים של מערך הלב של המרכז הרפואי הלל יפה, מביאה עימה בשורה של ממש בתחום הרפואי, משום שמדובר במערכת גיבוי חשמלית, העושה שימוש במימן, במקום בסולר, ובכך מאפשרת גיבוי מלא ורציף, גם במקרים של הפסקת חשמל. המוצר הינו נקי לחלוטין ללא פליטת גזי חממה ובכך עונה על ביקוש עולמי גדל להפחית בזיהום אוויר ולעצור את ההתחממות הגלובלית.

יודגש, בהקשר זה, כי המרכז הרפואי הלל יפה הוא בית החולים הראשון שקיבל תו תקן של בית חולים ירוק, מטעם מכון התקנים בישראל.

יתרונות נוספים: אין צורך בהחלפת חלקים אחת לתקופה, בקרה מרחוק על ידי תוכנה הבודקת ביצועי מערכת ומתריעה על בעיות, וכן עלויות אחזקה נמוכות, שחלקן נובעות מייתור הצורך בשימוש בסולר- חומר שהחלפתו נדרשת אחת לתקופה.

"החשש העיקרי כשמבצעים פעולה רפואית הדורשת מכשור דימות, כפי שנדרש בחדר צנתורים", מסביר ד"ר אמנון בן משה, המנהל האדמיניסטרטיבי של המרכז הרפואי הלל יפה, "הוא ששיבוש זרם החשמל בשל הפסקת חשמל (לדוגמא), יגרום לאתחול מחדש של המערכת באמצע פעולה. למרות שגיבוי גנרטור חשמל יוצר נתק של מספר שניות בלבד, הדבר עלול לשבש את הפעולה הרפואית ולסכן את חיי המטופל. במערכת החדשה, גם מספר שניות הן כבר לא אופציה, בשל המבנה הייחודי נטול חלקים נעים של המערכת החדשה המבוססת על תהליך אלקטרוכימי ", הוא מסכם.

השימוש במערכות גיבוי חשמליות מבוססות מימן היה קיים עד כה רק בתעשיות החלל או במוסדות שאינן רפואיים, שלהן צורך קריטי ל גיבוי חשמלי אמין וזמין. החברה המספקת את הטכנולוגיה פנתה למרכז הרפואי הלל יפה בהצעה להתקין את המערכת, אחרי שנעשתה בדיקת דמה מקיפה, הכוללת מדידות תקינות במערכת צנתור הוחלט להתקין.  המערכת מהווה גיבוי למצב של הפסקת חשמל, ללא מגבלת זמן כל עוד מסופקים מיכלי מימן למערכת.

"אחרי ההתקנה המוצלחת ב"הלל יפה" , כבר קיימת התעניינות בבתי חולים אחרים בארץ, ואני בטוח שגם בתי חולים אחרים ימהרו לאמץ אותה", מציין רונן אדרי, מנהל המחלקה הטכנית ומהנדס המרכז הרפואי הלל יפה. "אני בעיקר שבע רצון מכך שיש לנו יכולת לתת מענה לבטיחות המטופלים בדרכים נוספות".

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הסתיימה חקירת דקירת האחות בשמואל הרופא
הסתיימה חקירת דקירת האחות ב"שמואל הרופא"
 אלפי דיווחים אודות ריחות שריפה מאוק 2017 עד ספט 2018
אלפי דיווחים אודות ריחות שריפה מאוק' 2017 עד ספט' 2018
סמנכ"ל פיתוח עסקי חדשה לה.ל.ר
סכנה– כלבים משוטטים
מתנדבי הצופים במיצג מרשים על חופי ים המלח
מתנדבי הצופים במיצג מרשים על חופי ים המלח
"40 שנה לקטנטנים"
מפגש מעריצים עם מורן וג'וזף טרסוב
זלזול באינטליגנציה של התושבים
"זלזול באינטליגנציה של התושבים"