חדרה

מה יעלה בגורל ההתחדשות העירונית בחדרה?

התקדמות משמעותית בתוכנית ההתחדשות העירונית במתחם אלי כהן בגבעת אולגה , התוכנית תפורסם למתן תוקף וניתן יהיה לקבל היתרי בנייה במקום

כתב לוקאל 18/06/2019
הדמיית הפרויקט במתחם אלי כהן בחדרה
צילום באדיבות עיריית חדרה

החלטות משמעותיות התקבלו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לגבי שני מתחמים של התחדשות עירונית בשכונת גבעת אולגה, ומקדמות בצורה משמעותית את התוכניות לפינוי בינוי במתחם אלי כהן ובמתחם הגדוד העברי. לדברי ראש העירייה צביקה גנדלמן, "מדובר בצעד חשוב מאוד בהתפתחותה של העיר בכלל ושכונת גבעת אולגה בפרט. שנים של עבודת הכנה הביאו לתוצר הסופי שאושר בשבוע שעבר".

במסגרת החלטותיה אישרה הוועדה המחוזית למתן תוקף את תוכנית אלי כהן (מגדלי חוף הים), ובנוס, אישרה להפקדה את תוכנית פינוי בינוי הגדוד העברי.

התוכנית במתחם אלי כהן בשכונת גבעת אולגה בחדרה, היא תוכנית התחדשות עירונית במסגרת "בינוי פינוי", היזומה על ידי עיריית חדרה. שטח התוכנית כ-115 דונם, והיא כוללת שני מתחמים המיועדים ל-1069 יחידות דיור:

מתחם ראשון, בלתי מפותח, מאושר כיום כשטח ציבורי לקריית חינוך וספורט. במתחם זה מוצעת הקמת שכונת מגורים חדשה במגדלי מגורים, שאליהם יפונו הדיירים מהמבנים הקיימים.

השני, מתחם אלי כהן הוותיק, כולל ברובו מבני שיכון ישנים המיועדים להריסה ופינוי במסגרת התוכנית. במקום המבנים הקיימים שייהרסו לאחר פינוי הדיירים למתחם המגורים החדש, יוקם מתחם מרוכז של מבני ציבור ברמה כלל שכונתית.

כמו כן, התכנית כוללת מגרש בייעוד מעורב של מסחר ומגורים, ו-3 מגרשים קטנים למסחר שכונתי.

בהחלטתה ציינה הוועדה המחוזית כי מדובר בתוכנית בעלת חשיבות ותרומה לעיר ותושביה, ולפיכך יש חשיבות תכנונית וציבורית לאשרה, תוך שקילת האיזון בין הרצון לקדם התחדשות עירונית תוך שיפור וחיזוק המרחב הציבורי לטובת דיירי המתחם והשכונה כולה, לבין הרצון לשמור על המאפיינים האורבניים ולצמצם פגיעה בסביבה האורבנית הקיימת.

לתוכנית הוגשו 10 התנגדויות, בהן קיימה הוועדה דיון מעמיק בטרם קבעה את החלטותיה, ודחתה את רובן המכריע. ב-2 התנגדויות, שכללו ביחד עשרות סעיפים, התקבלו באופן חלקי מספר תתי-סעיפים. בין היתר, הוכנסה שלביות להסדרת רחוב חזון איש, נוספה קומת משרדים ותעסוקה למבנה מעורב השימושים, והוגדל תקן החנייה, כל זאת בתיאום עם עמדת הוועדה המקומית. כמו כן התקבלה התנגדותו של תושב שביקש להרחיק את תחנת הטרנספורמציה (מבנה שנאים) מביתו. לאחר ביצוע התיקונים הנדרשים, התוכנית תפורסם למתן תוקף וניתן יהיה לקבל היתרי בנייה במקום.

לא ניתן להפריז בחשיבותה של תוכנית זו, אשר לראשונה בחדרה מטפלת במתחם שלם שסומן להתחדשות עירונית, לאחר שנים של מאמץ מצד כל הגורמים המעורבים. עיריית חדרה מברכת על אישור התוכנית ומודה למשרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית על מימון וליווי התוכנית לאורך השנים.

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הנחיות לצמצום הזיהום בלג בעומר
הנחיות לצמצום הזיהום בל"ג בעומר
רוני סקה אומניות לחימה בכ"ס - למען הספורטאים הצעירים
נבחרת שרת והמדליות
נבחרת מנצחת
אישום: הבטיח שיפוץ וקיבל במרמה עשרות אלפי שקלים
אישום: הבטיח שיפוץ וקיבל במרמה עשרות אלפי שקלים
מהחתונה לשטיח האדום
תל אביב- ניו יורק
דוד ביטון זכה בתואר שף השנה של המדריך "גו-מיו"
עולים על מדים