חדרה

זהירות- מדוזה לפניך

"תקופת המדוזות" כבר כאן ולמרכז הרפואי הלל יפה הגיעו כבר מספר מקרים של צריבות, עקיצות וכוויות ממדוזות. ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ב"הלל יפה", מסביר מה לעשות במקרה של עקיצת מדוזה ולא פחות חשוב - מה לא לעשות

כתב לוקאל 21/07/2019
דר גלאל אשקר מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהלל יפה
צילום באדיבות דוברות המרכז הרפואי הלל יפה

כל מי שביקר בחופי הים בשבועות האחרונים נתקל במספר לא מבוטל של מדוזות - חלקן פרוסות על החוף ואת חלקן ניתן לראות כבר מהמים הרדודים. המדוזה שייכת למשפחת הצורבים. עשויה מחומר דמוי ג'לי, בעל מבנה כללי המזכיר מטריה או פעמון, כאשר ה"ענבל" עשוי ממספר משושים בעלי תאי צריבה. קיימים מספר סוגים של מדוזות כאשר השכיחה ביותר באזורינו היא החוטית הנודדת, המאופיינת בזרועות צייד מרובות הנראות כמו חוטים. הזרועות הללו מכילות תאים צורבים דמוי מזרקים, בעזרתם המדוזה משתקת את הטרף ממנו ניזונה. הארס מאוחסן בתאים הצורבים ופעיל ברגע השחרור. כאשר הזרועות נתקלות בגוף חי, נורים המזרקים הקטנים ומחדירים לתוכו של הגוף החי את הארס. "במקרים של עקיצת מדוזה, רוב האנשים ירגישו כאב מקומי, תחושת צריבה ותופיע אדמומיות מסוימת על העור, לעתים מלווה בגרד. במידה שהאזור מזדהם, יכולים להופיע תסמיני חום, עייפות וכאבי שרירים", מסביר ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי הלל יפה.
לפניכם מספר המלצות מה מומלץ לעשות/לא לעשות במקרה שנעקצתם על ידי מדוזה:

 

מה צריך לעשות:

1.       יש להסיר מהעור את המדוזה/ חלקי המדוזה/ תאי הצריבה בעזרת מקלון או חתיכת פלסטיק.  

2.       מומלץ לשטוף את המקום במי מלח ומיד לאחר מכן ניתן לשטוף בזרם מי ברז ישיר למספר דקות, ללא שפשוף האזור.

3.       חומץ עשוי לנטרל את השפעת החלבון (הארס). לרוב ניתן למצוא חומץ בסוכת המציל, כך שבמידה ונמצא, כדאי לשפוך על מקום הצריבה (יש הטוענים שלא תמיד עוזר).

4.       ניתן למרוח משחה או כדורים להקלה מקומית של הכאב והצריבה, כמו אלוורה ופניסטיל.

5.       במידה שאין שום אמצעי זמין להקלה על הכאב, ניתן להשתמש בשתן שכן הוא חומצי ועלול לגרום להקלה זמנית באם יצטרך הנפגע.

6.       הסכנה העיקרית ממדוזה היא תגובה אלרגית קשה ולכן אם האדם שנצרב, בפרט אם מדובר בילד/ה, מפתח קשיי נשימה, צרידות פתאומית, בחילות, הקאות, חולשה קיצונית או בלבול, יש לפנותו בהקדם לקבלת טיפול רפואי.

7.       במקרה של נפיחות מקומית מעבר לרגיל או זיהום משני באזור העקיצה המלווה באודם ושלפוחיות, יש לפנות לחדר מיון לצורך בדיקה רפואית.

8.       במידה שמדובר באזורים רגישים, לדוגמה פנים, אשך או אזורים נרחבים כמו רגל, זרוע או שמא התסמינים מחמירים ואין שום הקלה לאורך זמן, יש לפנות לחדר מיון לצורך בדיקת רופא.

מה לא לעשות:

1.      לא לשטוף את המקום במי ברז/מים מתוקים שכן הם עלולים להחמיר את התגובה המקומית ולגרום לפיזורו של הארס על פני העור.

2.      אסור לגרד או לשפשף את אזור העקיצה, דבר שעלול להחמיר את המצב.

3.      אסור לשטוף את המקום עם אלכוהול.

עוד בחדרה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מכוונת גבוה
מופע אורות ומוזיקה
מופע אורות ומוזיקה בחיפה
מבולגריה באהבה
גנץ בכפר הירוק
האיש הירוק
משה פדלון. מירב המרץ שלי מוקדש לעשייה
"אין שום סיבה למדינה להתערב לנו בחיים"
רחוב המרי רמת השרון
רחוב המרי יהפוך לרחוב הולנדי?
האגם בפארק רעננה
מנהל הפארקים העירוניים, סיים את תפקידו
נחנכה תחנת מד"א משופצת בכפר סבא