חולון - בת ים

נחתם הסכם גג ל-15,000 יח''ד בחיפה

כשלושה מיליארד יושקעו על ידי רשות מקרקעי ישראל והעירייה במסגרת הסכם הגג שנחתם בין משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ועיריית חיפה

תמי מאור 19/03/2018
נחתם הסכם גג ל-15,000 יח''ד בחיפה
חתימת הסכם הגג צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

הסכם גג של המדינה עם עיריית חיפה נחתם הבוקר (שני) באצטדיון ''סמי עופר'' על ידי שר האוצר, משה כחלון, שר השיכון, יואב גלנט, ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ומנכ''ל רמ''י, עדיאל שימרון.

ההסכם כולל את הקמתן של כ–15 אלף יחידות דיור חדשות בשכונות חדשות בחיפה ב–12 מתחמים, שיתאפיינו בשטחים ציבוריים ובפארקים נרחבים, מבני ציבור וטיילות. עוד כולל ההסכם התחייבות של המדינה לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות והקמת תשתיות-על שישרתו את כלל העיר.

הסכם הגג עתיד להביא צמיחה אדירה לחיפה, אשר תביא אליה למעלה מ–50 אלף תושבים חדשים, שיגורו ב–15 אלף יחידות דיור, ולנהירת צעירים אל העיר, שייהנו מהיצע הדירות החדש ומפיתוח התעסוקתי, שתחולל הקמת אזורי התעסוקה החדשים והפעילות הלוגיסטית שתתפתח באזור המפרץ, לצד פיתוחה של חזית הים העירונית ופעילות ההיי טק בעיר התחתית.

בין מתחמי המגורים הכלולים בהסכם: המשך פיתוח שכונת נאות פרס במבואות הדרום מערביים של העיר, בה ייבנו כ- 5,000 יח''ד על פי תוכנית העומדת בפני אישור הוועדה המחוזית. כמו כן מתייחס ההסכם למתחמים המיועדים לשיווק במחיר למשתכן, בהם: קריית אליעזר (505 יח''ד), מתחם האנטנות ברמת אלמוגי (147 יח''ד) ושכונה נוספת במורדות פרויד (378 יח''ד). 

יתר הפרויקטים ישווקו בשלב השני, ובהם: חזית הים העירונית עם 500 יח''ד תשווק לאחר פינוי הקרקע, סטלה מאריס עם 663 יח''ד, בה''ד חיל הים בבת גלים (1300 יח''ד), מש''א 7200 (1600 יח''ד) שישווקו לאחר פינוי מחנות צה''ל, חוות המכלים קריית חיים (3,300 יח''ד) המיועדת גם היא לפינוי ואזור תחנת הרכבת בבת גלים (3500 יח''ד) אשר ההסכם מייעד מאות מיליוני שקלים מתקבולי הקרקע לטובת העברת הרכבת למנהרה מתחת להר.

סה''כ המשמעות הכלכלית של ההסכם מסתכמת בכ-3 מיליארד שקלים, הכוללים פיתוח תשתיות והקמת מוסדות ציבור ובכללם:כ-180 מיליוני שקל להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליוני שקל לשדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות, כ-125 מיליון שקל להקמת כביש חדש שיחבר בין נאות פרס לרכס הכרמל, כ-90 מיליון שקל לפיתוח חזית הים העירונית, כ-90 מיליון שקל לשדרוג תשתיות התחבורה באזור נאות פרס וצומת מת''מ בנוסף לעשרות מיליוני ₪ שיתקבלו ממשרד התחבורה,  למעלה מ-70 מיליון שקללפתרון ביוב לכלל דרום העיר, הכולל הסטת שפכים למכון טיהור בניר עציון, עשרות מיליוני שקלים להעתקת תשתיות וכן כ–20 מיליון שקל שיתקבלו בזמן הקרוב לצורך הקמת טיילת, שתשלים את רצף הטיילת החופית בבת גלים, לאורך בסיס ההדרכה של חיל הים.

שר האוצר, משה כחלון: ''הסכם הגג הוא הגשמה של חזונו של ראש העיר לעשרות שנים קדימה. חתמנו על הרבה מאוד הסכמי גג למאות אלפי יחידות דיור, אבל כאן בבית בחיפה זה המעמד המרגש ביותר. הסכמי הגג דואגים שבתי הספר יחכו לילידם והמעונות לתינוקות ולא להפך. ההסכם עוסק לא רק בבניית יחידות דיור חדשות אלא בפיתוח תשתיות על ושיקום השכונות הוותיקות''.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט: ''אנו חותמים היום על הסכם גג משמעותי שיקדם את חיפה - אחת הערים המרכזיות בישראל, בירת הצפון. ההסכם יאפשר את המשך התפתחותה של העיר כמרכז העירוני העיקרי של צפון מדינת ישראל. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה, אשר יאפשר לעיר להתפתח ולהביא לקליטת תושבים חדשים. אני מודה לשר האוצר על פעילותו הנמרצת לקידום הסכם הגג בחיפה לתועלת תושבי העיר והסביבה. משרד הבינוי והשיכון רתום למשימה הלאומית של פתרון משבר הדיור ויפעל במלוא המרץ להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור ואיכות חיים למען הציבור בישראל, בין היתר באמצעות חתימה על הסכמי גג נוספים, פרויקט שיקום שכונות חוזר וקידום תהליכי התחדשות עירונית בערים השונות. הסכם גג זה מצטרף לשורת הסכמי הגג שחתמנו בערי צפון הארץ וביניהן נהריה, מגדל העמק, עכו, טירת הכרמל ועוד. נמשיך להפנות משאבים רבים לחיזוק ההתיישבות ופיתוח ערי הצפון''.

ראש העיריה יונה יהב: ''מדובר בהסכם היסטורי, לאחר שלושה הסכמים קודמים שהסדירו את הרחבת פארק הקישון, את הקמת פרויקט חזית הים העירונית ואת שיקוע הרכבת בעיר התחתית. ההסכם הנוכחי מבטיח את המשך התפתחותה של העיר וצמיחתה כמרכז המטרופולין. שיתוף פעולה זה עם משרד האוצר משקף את ההבנה של המדינה, כי חיזוקה של חיפה יתרום לחיזוק כל צפון המדינה. זוהי פעולה אמתית לחיזוק הפריפריה הצפונית. לאחר שנים רבות של תכנון ותאומים – הדברים הבשילו לכלל מעשה ואנו מודים לשרים על הירתמותם למימוש החזון''.

מנהל ''רשות מקרקעי ישראל'', עדיאל שימרון: ''הסכם הגג מעצים ומחזק את חיפה כעיר מטרופולין משמעותית, תוך שהוא מייצר קרקע לדיור זמינה לשיווק''.


עוד בחולון - בת ים
חשבנו שיעניין אותך גם...
מזבלה ליד בית העלמין
מזבלה ליד בית העלמין
מודיעין: עיר צעירה עם 93,566 תושבים
מודיעין: עיר צעירה עם 93,566 תושבים
רופא ילדים מואשם בביצוע מעשה סדום בקטין
רופא מואשם בביצוע מעשה סדום בקטין
מסיבת גן
דואגים לכדור הארץ
דואגים לכדור הארץ
לזכר מיליון וחצי הילדים שניספו בשואה
לזכר מיליון וחצי הילדים שניספו בשואה
מתקשים לחייך
מתקשים לחייך
לא עומדות מנגד
לא עומדות מנגד