חיפה וקריות

מרכז בין-תחומי חדש בטכניון

תרומה גדולה של קרן אדליס תאפשר את הקמתו של מרכז אנדרה דלורו, שיתמקד בחיבור בין הנדסה, מדעי החיים וביו-רפואה

כתב לוקאל 10/07/2018
עידן השילוב: מרכז בין-תחומי חדש בטכניון
פרופ' פרץ לביא (מימין) , אלבר דלורו ורבקה בוכריס חותמים על מגילת אבן הפינה (צילום: רמי שלוש, דוברות הטכניון)

בקמפוס הטכניון הונחה לאחרונה אבן הפינה למרכז אנדרה דלורו למדעי החיים, הרפואה וההנדסה - מרכז מעבדות חדש שיוקדש כולו למחקר בין-תחומי. המרכז, שיוקם הודות לתרומה נדיבה של קרן אדליס, יפגיש חוקרים ממגוון דיסציפלינות ובכך יגשר בין תחומים שנחקרו בעבר בנפרד.

בטקס השתתפו נשיא קרן אדליס אלבר דלורו (אחיו של אנדרה כהן דלורו), נאמנת קרן אדליס רבקה בוכריס, נשיאת אגודת ידידי הטכניון בצרפת מיוריאל טואטי, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא וסגן הנשיא לקשרי חוץ ופיתוח משאבים פרופ' בועז גולני. את הטקס הנחה פרופ' אריק אקרמן מהפקולטה לפיזיקה.

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא אמר כי "דלורו היה מהנדס בניין שהבין היטב את משמעותם של גשרים בין תחומי מחקר, בין מוסדות, בין אנשים ובין מדינות. אותה הבנה היא שהובילה להקמת הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט, שהוקמה בסוף שנות ה-60 בהחלטה אמיצה ונבואית של הנהלת הטכניון. הקמת הפקולטה, כמו ייסוד הבניין שיוקם כאן, מושתתים על ההבנה שרפואה והנדסה חייבות ללכת יד ביד".

"עתיד המחקר טמון בשבירה של דוֹגמות ובהפלת החומות המסורתיות בין דיסציפלינות", אמרה נאמנת קרן אדליס רבקה בוכריס, "למרכז דלורו יהיה גם תפקיד חברתי חשוב: הנגשתה של הרפואה באופן שוויוני לכלל האוכלוסייה. אנחנו משקיעים כאן לא רק כסף אלא גם תקווה גדולה, ואין לנו ספק שהטכניון יעשה שימוש מיטבי בהשקעה זאת".

הטכניון, קרן אדליס ומשפחת דלורו מקיימים קשר רב שנים שהבשיל כעת להקמתו של המרכז הבין-תחומי החדש.  המרכז החדש יכלול מעבדות מודרניות ומתקנים המיועדים לחוקרים מהפקולטות לביולוגיה, להנדסה ביו-רפואית, להנדסה כימית ולכימיה, שיפעלו יחד לקידום מחקר בין-תחומי ופיתוחים פורצי דרך במדע וברפואה. פיתוחים אלה צפויים להשפיע על חייהם של מיליונים ברחבי העולם, כפי שאמר בטקס אלבר דלורו: "הבניין יוקיר את זיכרו של אנדרה דלורו באופן היפה ביותר – כקורת גג לחוקרים מפקולטות שונות שיפעלו מתוך מטרה משותפת: לסייע לאנושות לגבור על מחלות. הבניין יקדם את הגשמת חזונו של אנדרה – ישראל חזקה, פתוחה לעולם - ויבטא הערכה על מצוינותם של חוקרי הטכניון ועל תבונתם". 

 קרן אדליס הוקמה ב-2009 על ידי אנדרה כהן דלורו ז"ל, וזאת כדי לתמוך במצוינות אקדמית בישראל בכלל ובתחום המחקר המדעי והרפואי בפרט. לאחר מותו של אנדרה כהן דלורו החליטה הנהלת הקרן, בהתאם למורשתו הרוחנית ולחזונו, לייסד את פרס אדליס לחקר המוח. הפרס נועד לעודד מצוינות בחקר המוח בישראל ולתרגם את המחקרים להשפעה עולמית על רווחת האנושות. הפרס פתוח לחוקרים ישראלים צעירים העוסקים בחקר המוח, וכל זוכה מקבל מענק מחקר של 100,000 דולר.

 

  

עוד בחיפה וקריות
מיכאל פרוסמושקין 23/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 13/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 30/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 16/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
יצאה לדרך בניית מוזאון הרפואה בטכנודע חדרה
יצאה לדרך בניית מוזאון הרפואה בטכנודע חדרה
פרא- תערוכת יחידה
נשיא  המדינה נועד עם נשיא מונטנגרו המבקר בישראל
נשיא המדינה נועד עם נשיא מונטנגרו המבקר בישראל
עינבל וילקר
עידוד חיובי או דיכוי שלילי
רגע לפני החופש: קוצרו שעות הלימודים בגני הולא לגילאי טרום טרום חובה בחוהמ סוכות
רגע לפני החופש: קוצרו שעות הלימודים בגני היול"א לגילאי טרום טרום חובה בחוה"מ סוכות
ילד נפגע מאוטובוס במודיעין עילית
ילד נפגע מאוטובוס במודיעין עילית
תלמידי תיכון מוסינזון בהוד השרון
הפנינג בריאות המשפחה בהוד השרון
השמים הם הגבול