חיפה וקריות

לווייתנים נצפו בחופי הצפון

ששה לווייתנים מהמין זיפיוס חלול חרטום נצפו כ -150 קילומטר מערבית לחיפה

כתב לוקאל 18/07/2018
תצפיות נדירות (תמונה להמחשה iclipart)

ששה לוויתנים מהמין זיפיוס חלול חרטום נצפו השבוע כ -150 קילומטר מערבית לחיפה. "מדובר בתצפית נדירה היות והזיפיוס חי בים העמוק שם הוא צד ולכן הוא לא נראה באופן תדיר בסקרים חזותיים. אנחנו יודעים על הימצאותם בים העמוק בעקבות סקרים אקוסטיים, אך גם שם הם לא נמצאים בכמויות גדולות. בסקר אתמול יצא לנו לראות דבר נדיר: הלווייתנים היו במצב של מנוחה ושחו בחבורה של שישה כאשר לרוב הם מין מתבודד", אמר ד"ר אביעד שיינין מנהל תחום טורפי-על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, מנהל מרכז הדולפין והים של עמותת מחמל"י שנטל חלק בתצפית עם אייל ביגל, דוקטורנט בחוג לביולוגיה ימית באוניברסיטת חיפה, אשר עובד בעבודת הדוקטורט שלו על פיתוח אלטרנטיבה זולה ואיכותית יותר לסקרים האוויריים המאוישים.

התצפית, שנערכה בפעם הראשונה בישראל ממטוס מיוחד אשר הגיע לטובת הפרויקט מצרפת עם צוות חוקרים וטייסים מצרפת מסתמכת על תצפיתן, אינה מצולמת או מתעודת והיא חלק מסקר כלל ים-תיכוני (שכולל סקרים אוויריים וסקרים ימיים) שנערכים מטעם ACCOBAMS (האמנה לשימור יונקים ימיים בים התיכון ובים השחור) שמטרתו לייצר תמונת מצב של היונקים ימיים ברחבי הים התיכון. התצפית נמשכה כחמש שעות, נסקרו 530 קילומטר, נערכה בגובה של 600 רגל בטווח המים הכלכליים של ישראל.

"הנתונים שנאספו במהלך התצפית יוכלו להעניק ראייה כוללת של מצבם של היונקים הימיים, של צבי הים, וכן תמונת מצב (עגומה) של הפסולת הפלסטית בים התיכון", אמר ד"ר שיינין.

 

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
חינוך וקהילה בכפר סבא
חינוך וקהילה בכפר סבא
תמ"א 38 בדרום תל אביב
הפארק בהוד השרון
הפארקים בשרון - בריאים לאדם ולסביבה
"הלכתי למהלך הזה בעיניים פקוחות"
כיתות תאומות עירוני ב'
מנכ"ל משרד החינוך ביקר בהוד השרון
רעננה בחרה: חיים ברוידא
כדור גלי נשלף ממעי תינוק
כדור ג'לי נשלף ממעי תינוק