חיפה וקריות

ממפים את איכות הכבישים

טכנולוגיית חישה חדשנית למיפוי של איכות כבישי חיפה תוטמע ברכבי תפעול של העירייה

תמי מאור 07/08/2018
ממפים את איכות הכבישים
רכב תפעול עירוני בו הוטמעה הטכנולוגיה החדישה (צילום: דוברות עיריית חיפה)

עיריית חיפה וחברת Mobiwize הישראלית סיכמו על שיתוף פעולה, לפיו רכבי תפעול של העיריה יאמצו טכנולוגיה חדשנית בתחום הרכבים האוטונומיים. שיתוף הפעולה עם עיריית חיפה כולל הטמעת הטכנולוגיה ב- 10 כלי רכב תפעוליים, אשר יהוו פיילוט ניסיוני לשימוש בטכנולוגיה המתקדמת.

חברת Mobiwize, הממוקמת בחיפה, פיתחה טכנולוגית תוכנה חדשה, מבוססת AI ("בינה מלאכותית") ו"ביג דאטה" לעולם הרכבים החכמיםבדומה לטכנולוגיות המבוססות על ראיית הכביש, הטכנולוגיה של Mobiwize חשה את תוואי הכביש ומספקת למחשבי הרכב תובנות משלימות, כך שמחשבי הרכב יוכלו לקבל החלטות מושכלות יותר.  הטכנולוגיה החדשה מעבדת בזמן אמת ובקצבים גבוהים נתונים מעשרות סנסורים פיזיים הקיימים ברכב. בעזרת מידע זה ואלגוריתמי AI ייחודיים אותם פיתחה החברה, הטכנולוגיה "חשה" את הדינמיקה הרגעית בין הרכב לבין הכביש, עליו הוא נוסע, ומפיקה תובנות שמוזנות בחזרה למחשבי הרכב. תובנות אלו מאפשרות לרכבים חכמים ואוטונומיים לשפר את ביצועי הרכב (לדוגמה לבלום בצורה בטוחה יותר או לכוונן את מתלי הרכב בצורה דינמית ואופטימלית).

במקביל משתמשת החברה במידע הנצבר ממספר רב של רכבים ובעזרת טכנולוגית למידה משותפת (Big Data Analysis) מפיקה תובנות לגבי הכבישים עליהם נוסעים הרכבים. לדוגמא, הפקת שכבת מיפוי חדשה של תנאי דרך (כולל מפגעים). בדרך זו ניתן להפיק תועלות רבות מהמידע שנצבר לצרכי איתור מפגעים בזמן אמת ותכנון תחזוקה מונעת.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "עיריית חיפה הציבה לעצמה מטרה להיות העיר שמובילה את המעבר לעיר חכמה בישראל ולשימוש באמצעי תחבורה חכמה. הטמעת הטכנולוגיה החדישה תסייע לשיפור השירות הניתן לתושבי חיפה ותהווה מרכיב נוסף בהמשך פיתוחה והתחדשותה של העיר".

Mobiwize הישראלית היא אחת החברות המסקרנות בתחום האוטו-טק. החברה כבר החלה לשתף פעולה עם ענקיות רכב כגון פורד ועוד. החברה מובלת על ידי היזם הסדרתי בועז מזרחי שמשמש גם כמנהל הטכנולוגיות הראשי (CTO) ועמית ניסנבאום (מנכ"ל), המביא איתו מעל 20 שנות ניסיון בתפקידים ניהוליים בענפי טכנולוגית הרכב, האנרגיה והתוכנה. בין היתר מילא ניסנבאום תפקידים בכירים בחברות כגון בטר פלייר ו-BCG. החברה היושבת בחיפה מעסיקה כיום 20 עובדים ונמצאת בתהליך גיוס עובדים מואץ.

 

מנכ"ל Mobiwize, עמית ניסנבאום: "אנחנו שמחים שהחשיפה הראשונה של טכנולוגיית Mobiwize תהיה בחיפה הקרובה לליבנו ושם משרדי החברה יושבים. בקרוב ייחשפו שיתופי פעולה נוספים. בחזוננו, אנו רואים ערים נוספות מצטרפות למהפכת הטכנולוגיה של Mobiwize  שעתידה לשפר באופן ניכר את כבישי ישראל, חוויות הנהיגה כולה, תשפיע על עולמות האוטו-טק והעיר החכמה".

 


עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
מרחב למידה חדשני
מרחב למידה חדשני
עלייה במס' הילדים שנהרגו בכבישים
ובמקום השלישי...
הדמיית הפנטהאוז  במתחם מטרופוליס בגבעתיים
כ-550 יחידות דיור באיזור המרכז
לזכרו של עמרי
הפיח חיים
אוניברסיטת חיפה למען הלוחמים
החניון המהיר של פנגו מתרחב
החניון המהיר של פנגו מתרחב