חיפה וקריות

דואט של לוחמים

מרכז אומנויות של נכי צה"ל 'עין המפרץ' מציג בימים אלו (בהיכל התאטרון שבקריית מוצקין) תערוכת ציורים משותפת של שני נכי צה"ל- איתן טל ורוני צחי אלון

תמי מאור 19/08/2018
דואט של לוחמים
ציור של איתן טל (צילום: דוברות משרד הביטחון)

מרכז אומנויות של נכי צה"ל 'עין המפרץ', שהוקם על ידי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון ומופעל על ידי אוניברסיטת בר אילן, מציג בימים אלו את תערוכת הציורים - "דואט", הכוללת  22 ציורים שצוירו ע"י שני נכי צה"ל, הציירים איתן טל ורוני צחי אלון. הציירים, שני חברים לנשק, שבעקבות פוסט טראומה שנגרמה עקב שירותם הצבאי הוכרו כנכי צה"ל. היצירות המוצגות בתערוכה הן תולדה של עבודה של השנים האחרונות ומייצגות גילוי, התפתחות וביסוס לריפוי. התערוכה מוצגת לקהל הרחב בהיכל התאטרון שבקריית מוצקין, בימים אלו ועד 1.10.18 מידי ערב.

 מועדון 'עין המפרץ 'הוקם על ידי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון, כאחד מתוך 9 מועדונים שהוקמו ברחבי הארץ, המופעלים באמצעות אוניברסיטת בר אילן. המועדון נותן מענה לחברים שבריאותם נפגעה עקב שירותם בצה"ל. המועדון מטפל ומשקם את המגיעים אליו באמצעות תחומי האומנות השונים.

 איתן טל תושב קריית ביאליק, נשוי, אב לשלושה ילדים בוגרי יחידות קרביות וסב לשני נכדים. במשך 27 שנה שירת בצה"ל כאיש קבע ואף נפצע במלחמת שלום הגליל ובקרב על הבופור בשנת 1997. בעקבות פציעתו השתחרר משירותו בצה"ל ובהמשך חזר לשורשי ילדותו לציורים שאהב. הוא התחיל לצייר במסגרת מרכז לאומנויות לנכי צה"ל על בדי קנבס, תוך קבלת השראה לציורי מגדולי הציירים בעולם ומציוריהם. איתן מביע את רגשותיו וחוויותיו דרך הבדים, מוצא את השקט, הרוגע והשלווה בציור. בציוריו המוצגים בתערוכה, איתן התמקד בפרחים ובנופים פסטורליים.

ציור של רוני אלון (צילום: דוברות משרד הביטחון)

ציור של רוני אלון (צילום: דוברות משרד הביטחון)

רוני צחי אלון תושב קריית חיים, נפצע בגיל 20 בשירות חובה במלחמת שלום הגליל בלבנון בביירות בקיץ 1982. רוני מצייר 12 שנה באקריליק ושמן במרכז האומניות. לאחר הפציעה רוני חיפש דרך להילחם ולשרוד את התופת שחווה, כישרון הציור שהיה חבוי בתוכו עזר לו להביע את רגשותיו, תחושתיו ומחשבותיו. רוני מעיד כי רק דרך הציור הוא מצליח להרגיע את הנפש ולחזור לישון לאחר שעולים לו פלאשבקים בלילות. הוא מרגיש את תהליך הריפוי שעובר דרך הציור בכך שבעבר היה נוהג לצייר בצבעים כהים ואפלים והיום בצבעים יותר בהירים ושמחים. בציוריו המוצגים בתערוכה, רוני התמקד בדמויות נשיות מתרבויות שונות.

פרידה ישראל, מנהלת המרכז לאומניות של נכי צה"ל עין המפרץ: "אנו שמחים וגאים להציג את התערוכה שמסמלת יותר מכל את תהליך השיקום המופלא שעברו איתן ורוני. צעד צעד הפכו השניים לאומנים וציירים מוכשרים". 

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
הישג לביהס בגין בהוד השרון
הישג לביה"ס בגין בהוד השרון
נעשה הכל, כדי לעצור אותם
"נעשה הכל, כדי לעצור אותם"
סלט בטטה עשיר
 ממלרוז פלייס לכפר סבא
ממלרוז פלייס לכפר סבא
מעיין אשכנזי ואביחי אוחנה בקמפיין זוגי ראשון
מעיין אשכנזי ואביחי אוחנה בקמפיין זוגי ראשון
ביהמש הורה לנעול את שערי ביהס לאה גולדברג לאחר השעה 20:30
ביהמ"ש הורה לנעול את שערי ביה"ס גולדה מאיר לאחר השעה 20:30
תלמידי בסמת ומהנדסי אינטל בגינה הקהילתית בנווה דוד
פרויקט 'מחדשים ביחד'
אישום: תקף וחנק את אשתו