חיפה וקריות

אוניב' חיפה תעניק ד"ר לשם כבוד לאנגלה מרקל

התואר יוענק לקנצלרית גרמניה בהוקרה על מנהיגות מבוססת שוויון, חירות וזכויות אדם והיותה דוגמה ומופת לנשים ברחבי העולם ועל הידידות העזה וחיזוק הקשרים בין גרמניה ומדינת ישראל

תמי מאור 26/09/2018
אוניב' חיפה תעניק ד
אוניברסיטת חיפה. תואר ד"ר של כבוד למרקל (צילום: אוניברסיטת חיפה)

אוניברסיטת חיפה תעניק תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, במסגרת ביקורה המדיני בארץ ב-3-4 באוקטובר. התואר יוענק לה בהוקרה על מנהיגות מבוססת שוויון, חירות וזכויות אדם והיותה דוגמה ומופת לנשים ברחבי העולם ועל הידידות העזה וחיזוק הקשרים בין  גרמניה ומדינת ישראל. "לאורך כל חייה, מרקל מהווה דוגמה להצטיינות, תבונה ואנושיות. זוהי זכות אדירה עבורנו להעניק לה תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה ואני גאה ונרגש לרגל המאורע", אמר נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין והוסיף "לאורך כל חייה, מרקל מהווה דוגמה להצטיינות ופריצת דרך. כחוקרת היא פרסמה עשרות מאמרים מדעיים, האחרונים שבהם עוסקים בהתפתחות לוקמיה ומלנומה. היא האישה הראשונה שהתמנתה לקנצלרית גרמניה, האישה הראשונה שנבחרה לעמוד בראש מפלגת ה-CDU , הקנצלרית הצעירה ביותר בגרמניה מאז שנות ה-50, והראשונה שמגיעה לתפקיד מתוך כותלי האקדמיה. אני גאה ונרגש להעניק לה את התואר המכובד".

מנהיגותה פורצת הדרך של מרקל הקנתה לה הכרה ומעמד של אחת המדינאיות והמנהיגות הבולטות של העולם החופשי. בנימוקים הנוספים להענקת התואר ציינה האוניברסיטה את היותה של מרקל חלוצה לפני המחנה, אשר תוך פריצת חומות וניפוץ תקרות זכוכית, יצרה מציאות חברתית שוויונית יותר, המושתתת על ערך כבוד האדם ועל התפיסה לפיה כל בני האדם נולדו שווים, ערכים החרותים גם על דגלה של אוניברסיטה חיפה; על שירות העם הגרמני במשך למעלה משני עשורים כחברת פרלמנט, חברת ממשלה וקנצלרית; על עמדתה התקיפה כנגד גילויי גזענות ואנטישמיות ועל תרומתה ליצירת קשרים בין יהודים ולא יהודים בגרמניה ובאירופה כולה; על המאמץ הרב והמשאבים שהיא מפנה לחיזוק הקשרים המדעיים בין ישראל וגרמניה, כפי שהם באים לידי ביטוי בקשרי המחקר ההדוקים שבין אוניברסיטת חיפה למוסדות מחקר גרמניים רבים; ועל הידידות העזה וחיזוק הקשרים בין  גרמניה ומדינת ישראל.

במסגרת אירוע הענקת התואר שיתקיים במוזיאון ישראל בירושלים ב- 4.10.2018, תיפגש מרקל עם סטודנטים יהודים, ערבים וגרמנים הלומדים באוניברסיטת חיפה ותקיים עמם דיון בנושא "חינוך לדמוקרטיה במאה ה- 21: הלכה למעשה".

מרקל, ילידת המבורג, היא בעלת תואר דוקטור בתחום הכימיה הקוואנטית מאוניברסיטת לייפצינג, שם שימשה כחברת סגל עד לשנת 1990. היא החלה את דרכה הפוליטית בשנת 1989, כששימשה במשך כמה חודשים כדוברת ממשלת מזרח גרמניה. עם איחוד גרמניה נבחרה מרקל כנציגת מדינת מקלנבורג-מערב פומרניה בבונדסטג (בית הנבחרים הפדראלי של גרמניה), שם היא מכהנת עד היום כנציגת מפלגת האיחוד הנוצרי דמוקרטי (CDU). בשנים 1994-1991 כיהנה מרקל כשרה לענייני נשים ונוער ובשנת 1994 מונתה לתפקיד שרת הסביבה, שימור הטבע ובטיחות גרעינית. בשנת 2000 היא נבחרה לעמוד בראש מפלגתה ובשנת 2005 המפלגה בראשותה זכתה בבחירות ומרקל מונתה לתפקיד הקנצלרית, תפקיד אותו היא ממלאת עד היום, לאחר שזכתה בבחירות גם בשנת 2009 וגם ב-2013. בשנת 2007 מונתה מרקל לנשיאת מועצת האיחוד האירופי ועמדה בראש ארגון ה-G8. לאורך כל שנות כהונתה, חיזקה מרקל את קשרי הידידות בין גרמניה וישראל; היא התארחה בישראל מספר פעמים ואף קיימה ישיבה מיוחדת של ממשלת גרמניה בישראל בשנת 2008, לכובד יום העצמאות ה-60 של ישראל.

עוד בחיפה וקריות
מיכאל פרוסמושקין 24/08/2019
מיכאל פרוסמושקין 23/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 19/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 13/07/2019
מיכאל פרוסמושקין 30/06/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הגיעו ללמוד
מהיר לעיר בכפר סבא
מפגש תושבים בנושא תוכנית "מהיר לעיר"
דני בר ולויין תקשורת
הקשר בין הטיסה לירח, כפר סבא ודני בר
לב חדש ב"הלל יפה"
נעצרו גבר ואישה בחשד לתקיפה של אדם אחר
נעצרו גבר ואישה בחשד לתקיפה של אדם אחר
מציאות רבודה במוזאון
אחיות בלב ובנפש
שוחרר מהכלא והסתבך שוב