חיפה וקריות

עישנה נרגילה ונזקקה לטיפול בתא לחץ

נערה בת 16 עישנה נרגילה עם חברותיה ואיבדה את ההכרה. היא הובהלה למיון ברמב"ם שם אבחנו כי היא סובלת מעלייה משמעותית ברמות חומר רעיל בשם קרבוקסי-המוגלובין והיא הוכנה לתא לחץ

כתב לוקאל 07/10/2018
בת 16 עישנה נרגילה ונזקקה לטיפול בתא לחץ
עישנה נרגילה ונזקקה לתא לחץ (תמונה להמחשה iclipart)

בני נוער רבים נוהגים לבלות את זמנם עם חברים בעישון נרגילה. אולם הבילוי, שנתפס כלא מזיק, טומן בחובו סכנות בריאותיות רבות, יותר מעישון סיגריות. בשבוע שעבר, הגיעה למיון רמב"ם נערה בת 16 אשר סבלה מעלייה משמעותית ברמות חומר רעיל בשם קרבוקסי-המוגלובין (תרכובת של פחמן חד חמצני והמוגלובין – נשא החמצן שבכדוריות הדם האדומות) בגופה, זאת כתוצאה מעישון נרגילה.

 "הנערה עישנה עם חברותיה נרגילה ואיבדה את הכרתה בביתה", מספר פרופ' רם וייס, מנהל מחלקת ילדים א' ו-ב' בביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם, "היא הובהלה לרמב"ם באמבולנס, ולאחר הגעתה אל בית החולים קיבלה טיפול בתא לחץ. יום לאחר מכן מצבה השתפר והיא שוחררה לביתה".

"הנרגילה נראית תמימה אך היא מזיקה ביותר", מסבירה פרופ' לאה בנטור, מנהלת מכון ריאות ילדים בביה"ח "רות" לילדים שברמב"ם, "במחקרים שערכנו ברמב"ם בעבר הוכחנו את הסכנה הטמונה בעישון נרגילה ואת הנזקים שהיא גורמת למעשנים. כבר לאחר חצי שעת עישון נרגילה, ניתן למדוד פגיעה משמעותית בתפקוד הריאות, עלייה בלחץ הדם ודופק וירידה בחמצון הדם. קשה לתפוס את זה, אבל מנת נרגילה אחת מכילה כמות ניקוטין השווה ל-10 סיגריות וכמות רעלנים שוות ערך ל-100 סיגריות".

 

לדברי פרופ' בנטור השימוש הרווח בנרגילות בקרב בני הנוער הוא סכנה של ממש: "אנו נתקלים במספר מקרים כאלה בשנה המצריכים טיפול בתא לחץ. רק לפני חודש טיפלנו במקרה כזה והיו אף מקרים חמורים יותר. ההורים צריכים לתת את הדעת על הנושא הזה ולהבין את חומרתו".

 

עישון נרגילה, הרבה יותר מאשר עישון סיגריות, גורם לעלייה ברמות הקרבוקסי-המוגלובין, כאשר פחמן חד חמצני נקשר להמוגלובין שבכדוריות האדומות ופוגע בכושר נשיאת החמצן בדם. "כשריכוז חומר זה עולה, הדבר יכול לגרום לתופעות שונות ומסוכנות", מסביר פרופ' ידידיה בנטור, מנהל המערך לפרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה קלינית והמרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, "איבוד הכרה, פרכוסים, פגיעות נוירולוגיות, פגיעה בשריר הלב ועוד. ככל שזמן העישון ממושך יותר, ככל שיותר אנשים נמצאים בקבוצת המעשנים, ככל שחלל העישון קטן יותר וככל שהשאיפות עמוקות יותר, כך עולה ריכוז הפחמן החד חמצני בדם ואיתו הסכנה לנזק. צריך לזכור שגם כמות הניקוטין גדולה יותר בעישון נרגילה, דבר שרק מגדיל את הסכנה. הסיטואציה החברתית הזו שבה יושבים מספר אנשים בחלל קטן למשך שעות, מעשנים וסופגים את החומרים הרעילים שבעשן היא בפירוש מסוכנת. בחודשים האחרונים טיפלנו בתא לחץ בשלושה נפגעים שסבלו מאיבוד הכרה או פרכוס לאחר עישון נרגילה".

 

לדברי המומחים, הטיפול בתא הלחץ כולל נשימת חמצן נקי בלחץ השקול לצלילה לעומק 18 מ'. הריכוז הגבוה של חמצן בדם המושג בדרך זו מאפשר פינוי מהיר של הפחמן החד-חמצני מהגוף, וכך למעשה מטפלים בנזק שנגרם בטווח המידי וכן מונעים נזק עתידי. הנערה שטופלה ברמב"ם תהיה בסדר אחרי הטיפול שקיבלה", מסכם פרופ' בנטור, "זאת בתנאי שלא תשוב לעשן נרגילה".

 

 

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדליה בקצב הסמבו
הונאות אשראי
גבר התמוטט במהלך ספורט - מצבו קריטי
"אל סם" בסכנת סגירה
מרפאת השמנה חדשה נפתחה בבית חולים "מאיר"
נבחרה מנהלת חדשה לאגף חינוך
מלייפציג להרצליה
מלייפציג להרצליה
 ילד כבן 7 שרכב על אופניים נפגע מאוטובוס בבית שמש ונפצע באורח קשה.
אוטובוס פגע בילד בבית שמש