חיפה וקריות

המיזם החברתי חיפאי לשנת 2018

בתום תחרות המיזם החברתי החיפאי לשנת 2018 נבחר למקום הראשון המיזם "גל אלמוג"- בית הספר לגלישה לבעלי מוגבלויות

תמי מאור 20/11/2018
הזוכים במקומות הראשונים מימין לשמאל: גיא תבורי, יוסי פרץ ועודד חצבני (צילום: ליה רוז מגן)

 בתום תחרות המיזם החברתי החיפאי 2018 של תכנית היזמות החברתית "עושים פה" בחיפה, שנערכה ביום ראשון ה-18.11, נבחר המיזם המנצח של יוסי פרץ: "גל אלמוג"- בית ספר לגלישה אשר שם לו למטרה לשלב וללמד גלישה אנשים עם מוגבלויות.

המיזם זכה ב-5,000 ש"ח לפיתוח המיזם ובששה חודשי שימוש חינמיים בהאב החברתי החיפאי החדש, 'האבטיפוס'.

במקום השני זכה עודד חצבני, חיפאי המשתייך לקהילת יד ביד בעיר, שהקים מיזם להוצאה ותרגום ספרי ילדים לערבית ומוציא בימים אלה את הספר המתורגם החמישי.

במקום השלישי זכה גיא תבורי, שמוביל את מיזם "חיבו"ק" שבמסגרתו סטודנטים לרפואה מלווים תושבים שחזרו לביתם לאחר אשפוז ממושך.

התחרות נערכה במסגרת תוכנית 'עושים פה' לשינוי חברתי, המתקיימת בפעם השלישית בחיפה, ובה שותפים ארגון ארץעיר, עיריית חיפה, שותפות חיפה-בוסטון, ו- VALUE MAKERS. האירוע התקיים בערב ההשקה של "האבטיפוס", ההאב החברתי הראשון בחיפה

בין המיזמים הנוספים שהתמודדו: הודיני, אפליקציה חברתית המחברת בין תושבי השכונה, של היזמים שי אפשטיין. wise parking של היזם אייל סבג, המעניק פתרונות חנייה לאנשים עם מוגבלויות. כמו כן התמודד המיזם "הג'וב היווני" של היזמים אביטל חן וצחי חלימי - חדר בריחה נגיש למתניידים בכסאות גלגלים, עיוורים, חירשים וכבדי שמיעה. מיזם נוסף הוא  SpeechBeat- צמיד להעלאת שטף הדיבור של מגמגמים, המזהה את קצב הדיבור הטבעי ובעזרת מנגנון רטט מאפשר להפוך את הדיבור לשוטף וברור יותר. 

"אני גאה במיזם הזוכה ובכל אלו שהתמודדו" אומרת אילנה קוורטין, מנהלת תחום יזמות בארץעיר. "כל יזם פה משקף צורך חברתי אחר שעולה מהעיר, ובאמצעות כלים של חדשנות, כלכלה וקהילתיות נותן לה פתרון. ככל שיצמחו יותר מיזמים חברתיים כאלה מהשטח העיר תהיה מחוברת יותר, קהילתית יותר ואיכותית יותר. עיר כמו חיפה, שמעודדת יזמות חברתית, היא עיר שמעניקה איכות חיים קהילתית לתושבים ומעודדת אותם להיות שותפים ביצירה ובפיתוח העיר".

לדבריורד ישראלי, מנהלת שותפות חיפה - בוסטון, "המנהיגות הצעירה של שותפות חיפה-בוסטון יזמה פרויקט שמטרתו היא עידוד יזמות חברתית. לפרויקט שותפים ה-האב ליזמות חברתית של עיריית חיפה,  ארץעיר, ו- ValueMakers. הרעיון שמאחורי הפרויקט הוא לחבר את הקהילה החיפאית לעיר ולמנוע את עזיבתם לערים אחרות. אנחנו בשותפות חיפה-בוסטון עושים מגוון רב של פעילויות כדי לעודד את הצעירים החיפאים להישאר בחיפה ולהיות בעשייה מתמדת למענה. בפעילויות אלה אנחנו מנסים לגרום לעיר להיות יותר אטרקטיבית עבור צעירים-בוגרים, והפרויקט הזה הוא אחד ממגוון הפעילויות שלנו. התפקיד שלנו הוא ליזום פרויקטים חדשים שיכולים לחולל שינוי.

 

"עיריית חיפה רואה חשיבות גדולה לפיתוח ועידוד תחום היזמות בעיר. לצד זאת, הבינה העירייה כי מול אתגרים מורכבים חשוב וצריך ליצור "שיח ושיתוף עם שחקנים נוספים שפועלים במרחב הציבורי. מתוך תפיסה זו הוקמה המחלקה לאחריות משותפת שמקדמת שותפות רב מגזרית ויוצרת פלטפורמות המאפשרות שיח זה. ההאב ליזמות חברתית הינו הבית הפיזי של המרחב המשותף הזה. עם הקמתו של ההאבטיפוס- האב ליזמות חברתית בחיפה, הוא מאפשר לתכניות ושותפים המעוניינים לקחת חלק לפעול בצל קורתו. תכנית "עושים פה" בה משתפת פעולה העירייה לצד שותפות חיפה בוסטון, ארץעיר וvalue maker מקדמת יזמים חברתיים ומאפשרת להם צמיחה והתפתחות תוך ליווי מקצועי קבוצתי ואישי, בתקווה שיזמויות אלה יראו את חיפה כבית להשתקעות ויצירה במרחב הציבורי בה".

אמיר נתן, הבעלים של Value Makers הוסיף, שהוא ממליץ לכל אדם לפגוש ולהזמין לביתו כמה שיותר יזמים חברתיים, כי הם האנרגיה שמניעה את העיר, ואת המדינה כולה.

 


עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
דקירה במועדון ברעננה
אישום: בן 22 מהרצליה דקר צעיר במועדון ברעננה
להבקיע בצרורות
מאכילים יונים ברחבי העיר? היזהרו
חברי מועדון ליונס במבצע המכירות ביום המעשים הטובים
חברי מועדון ליונס כ"ס ממשיכים בפעילותם למען הרווחה
'זימון תור מראש' בעמידר
עדן זיו. אלופת ישראל לגילאי 16 בקפיצה במוט
אלופה בקפיצה במוט
בן חמו ביקש לאפשר לו לצאת לחו"ל
בשר שנשחט ללא פיקוח
1.5 טון בשר שנשחט ללא פיקוח