חיפה וקריות

פגיית "כרמל" ממשיכה להצטיין

משרד הבריאות בחר זו השנה החמישית ברציפות בפגיית כרמל כאחת מחמש הפגיות הטובות ביותר בישראל. כרמל הינו ביה"ח היחידי באזור חיפה והקריות שהפגייה שלו נבחרה כמצטיינת

תמי מאור 03/12/2018
פרופ' אבי רוטשילד עם צוות הפגייה (צילום: אלי דדון)

 "הפגייה ב'כרמל' מהווה מוקד מצוינות ומזה שנים מובילה בקטגוריה שלה, זו השנה החמישית ברציפות, שביה"ח 'כרמל' מדורג בחמישייה הפותחת בישראל בדירוג הפגיות. מדובר בהישג חסר תקדים שהוא מקור גאווה גדול לכולנו" , כך אמר ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח "כרמל".

בפגיית "כרמל" אושפזו השנה יותר מ-400 ילודים מעל מחציתם פגים. רוב התינוקות המורכבים המשוחררים מהפגייה המשיכו במעקב מרפאת פגים ויילודים במסגרת המחלקה בבית החולים.

לפני כשנתיים, עברה פגיית "כרמל" למקומה באתר חדש ומודרני בעלות ובהשקעה של מיליוני שקלים.

הפגייה החדשה והמצטיינת משתרעת על פני שטח גדול ומרווח מכילה 18 עמדות טיפול ויכולה להגיע עד 22 עמדות טיפול מתקדמות, הכוללות ציוד שהוא המילה האחרונה בטכנולוגיית הטיפול בפגים. בפגייה החדשה ניתן גם לערוך ניתוחים בסמוך למיטת הפג מבלי צורך לסכן ולהוציא את הפגים אל מחוץ לפגייה.

לדברי סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, נושא הטיפול בפגים וקידומן של היחידות לטיפול ביילוד נמצא על סדר יומו של משרד הבריאות אשר עוסק רבות בתחום זה וקידומו. מתוך ראייה זו נושא הפגיות והפגים הוגדר כאחת מתוכניות הדגל של המשרד. השנה מציינים במשרד הבריאות את השנה החמישית לתוכנית הכוכבים המסתכמת בעשרות מיליוני שקלים  שחולקו בין כלל הפגיות במדינת ישראל.

כדי לבחור את הפגייה המצטיינת והטובה ביותר, בחן משרד הבריאות את הפגיות השונות על פי מדדים שונים, ביניהם: שיפור באיוש אנשי מקצוע המועסקים בפגיות, תוספות תקינה של אחים ואחיות, תוספת תקינה של אחים ואחיות שעברו הסמכה על בסיסית בטיפול נמרץ ביילוד, מיטות חדשות, חדרי תרופות, חדרי בידוד ועוד. השנה נוספו מדדים נוספים לבדיקה: המשך רצף טיפול אשפוז – קהילה (דיווח על פגישה בין ההורים לרופא ילדים), קיום קורסי החייאה לצוות ולהורי הפגים, הפחתת הקרינה לה נחשפים הפגים, הזנה בחלב אם ומעקב על היפותרמיה, וירידה בשיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות.

"הפגייה שלנו ב'כרמל' מצליחה לשמור על אחוז נמוך במיוחד של זיהומים נרכשים, נתונים המצביעים על  רמת טיפול מצוינת  בפגים במחלקה". אומר פרופ' רוטשילד. "אנו מקפידים עם כל המבקרים ועם כל הצוותים על לבוש מתאים בכניסה לפגייה על רחיצת ידיים, על טכניקות עיקור מיוחדות. כל זאת כדי להימנע מזיהומים. הזיהומים הם האויבים הגדולים שלנו בבתי החולים ובעיקר אצל פגים שמערכת החיסון שלהם מאד חסרה בגילם. אנחנו עושים הכל כדי למגר אותם".

ייחודה של פגיית "כרמל" מתבטא בשילוב מוצלח של צוות סיעודי ורפואי מהאיכותיים בארץ, מכשור וציוד ממתקדמים ומעל הכל לב אוהב ויחס חם לתינוק ומשפחתו. בפגייה ב"כרמל" משרת צוות רב מקצועי המורכב מכוחות סיעודיים, פרא-רפואיים ורפואיים מהטובים בתחומו בישראל.

בשנים האחרונות מושם דגש מיוחד על שילוב ההורים בטיפול הילד, תוך יצירת קשר קרוב בין אנשי הצוות להורים, המביא להבנת צרכיהם ויישומם בזמן אמיתי.

הקשר המקצועי  בין הפגייה לחדר לידה ומחלקת יולדות בניהולו של פרופ' עופר לביא, מהווים גם הם תרומה מכרעת לחווית הלידה הנתמכת והייחודית שמספק ביה"ח.

ליאור שקד מנהלת הסיעוד של הפגייה: "אנו מקפידים ומכשירים את הצוות המקצועי שלנו בפגייה לאורך כל השנה כדי  שנוכל לתת לפגים ולהוריהם את הטיפול האישי  והאיכותי ביותר. אנו ממשיכים להתעדכן ולהתקדם כל הזמן כדי לעמוד בקו אחד עם הידע העדכני ביותר הקיים בארץ ובעולם".

פרופ' רוטשילד מציין עוד כי בפגיית "כרמל" מתקיימת מרפאה יחודית להתפתחות פגים משוחררים המאפשרת טיפול התפתחותי ברציפות על ידי צוות המוכר להורים עוד מתקופת האישפוז. "מכון התפתחות" המחובר למחלקת אישפוז בבית החולים לא קיים במרבית בתי החולים בישראל, והוא מנוהל בהצלחה על ידי ד"ר מרינה סולובייצי'ק.

ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח "כרמל" סיכם את תוצאות המבדק של משרד הבריאות: " הפגייה ב'כרמל' היא סוג של חממה משפחתית בה דואגים הצוותים שלנו אישית לכל פג ולכל משפחה. אין לי ספק כי הבחירה החוזרת בפגיית כרמל כמצטיינת ארצית בפעם החמישית ברציפות מהווה נדבך חשוב ומרכזי בהיות ביה"ח 'כרמל' מוביל באיכות. אנו מובילים ומצטיינים במדדי איכות רבים של משרד הבריאות ושל הכללית , מובילים בשירות בתחושת המטופלים כי הם בידיים טובות, ובעוד סקרים ומדדים רבים. אני בטוח שנמשיך להעניק לפגים ולכל המטופלים שלנו בחיפה ובצפון את האיכות הרפואית הטובה ביותר כפי שהם ראויים לה". 

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
חוף הכרמל: נחנך מרכז ההפעלה לשעת חירום
שלושה פועלים נפצעו במפעל סמוך לנתיבות
שלושה פועלים נפצעו במפעל סמוך לנתיבות
מבנה לא ראוי למגורים
שלוש משפחות מרעננה פונו מדירותיהם בבניין שעובר תמ"א 38
התנגדות למבחני המיצב
ההורים ברמת השרון מצטרפים למחאה נגד קיום מבחני המיצ"ב
הדמייה פרוייקט דונה בראש העין שכונת פסגות אפק
שוק השכירות - לא רק לצעירים
לראשונה בהוד השרון: טקס זיכרון לנספים בעליית יהודי אתיופיה
נפתחה עונת הקרמבו
טרגדיה: פעוט טבע למוות ברעננה