חיפה וקריות

מרחיבים את תכנית "יחד" בחיפה

גמלאים צעירים יעברו הכשרות שיעניקו להם כלים שיאפשרו להם לתמוך רגשית באזרחים ותיקים בודדים

כתב לוקאל 13/01/2019
צילום: גל אורן

לאחרונה הרחיב אגף הרווחה בחיפה את תכנית "יחד" של משרד העבודה והרווחה להפגת בדידותם של אזרחים וותיקים. במסגרת ההרחבה, התקיימו הכשרות בנות 30 שעות לימוד לגמלאים צעירים, שמטרתן ללמד אותם לסייע ולתמוך רגשית באזרחים וותיקים בודדים.

ביוזמת שר העבודה והרווחה, חיים כץ, פותחה תכנית "יחד" בעלות של 200 מיליון ₪ שמטרתה להבטיח את שלומם ורווחתם של האזרחים הוותיקים. התכנית כוללת ביקור יומי לכל אזרח ותיק ערירי מעל גיל 80, בשאיפה להפיג את בדידותו ולוודא כי איכות תנאי מחיתו תקינה.


כעת, אגף הרווחה בעיריית חיפה, בראשותה של מאירה קיפרמן, מנסה לתת מענה מסוג חדש. במסגרת הרחבת תכנית "יחד", בשיתוף פעולה עם משרד העבודה והרווחה וחברת "המשקם", יתקיימו הכשרות בנות 30 שעות לאזרחים וותיקים צעירים בני 60 פלוס, בהן ילמדו כיצד לסייע לאזרחים וותיקים בודדים. כך, שני הצדדים יוכלו להרוויח מהמפגש הייחודי שייווצר ביניהם. מצד אחד, האזרחים הוותיקים הבודדים יזכו להזדמנות ליצור קשרים חדשים, להפיג את הבדידות ולקבל סיוע. ומצד שני – האזרחים הוותיקים הצעירים יקבלו ערך מוסף בדמוי עשייה משמעותית אשר תמלא את יומם ולקבל על כך שכר.

לאה, אחת המשתתפות בתכנית מספרת: "במשך השנים נפטרו החברות הטובות שלי. משפחה- בארץ, אין לי ובעקבות כך התחלתי לחוש בדידות. אין עם מי לדבר, אין עם מי לשבת על הספסל וליהנות מהשמש, אין למי לספר על מה שעובר עלי - זו תחושה נוראית. עכשיו, לאחר שהצטרפתי לתוכנית, יש לי חברה חדשה שמבקרת אותי, מתעניינת בי ומבינה אותי. היא הפכה לחלק משמעותי בחיים שלי."

התוכנית הינה ללא עלות, ורשאי להצטרף אליה כל אזרח חיפאי ותיק שגילו מעל 80 והוא אינו זכאי למטפל סיעודי מכיוון שמצבו הבריאותי תקין,  אולם הוא חי לבדו, ללא בן משפחה או מטפלת פרטית, וזקוק לחברה על מנת להפיג את בדידותו.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "לשמחתי תוחלת החיים עולה ולצד זאת גדלה מחויבותנו להיערך כיאות ולפתח שירותים מותאמים לרווחתם. אחד הקשיים המשמעותיים שאני נתקל בהם במפגש עם אזרחים ותיקים ברחבי הארץ היא הבדידות. לכן החלטתי לייסד את תכנית יחד שמחברת בין קשישים לבין אזרחים ותיקים שהגיעו לגיל פרישה ומתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה. אנחנו מחברים ביניהם וממנים ביקורים יומיים בתשלום. הורדת גיל הזכאות לביקורים היומיים תאפשר לעוד אזרחים להרגיש פחות בודדים ולהזדקן בכבוד בקהילה״.

ראש העיר חיפה, עינת קליש-רותם: "התכנית מייצגת את הערבות ההדדית הקיימת בקרב אנשי העיר. חיפאים רבים, בני הגיל השלישי, תורמים מזמנם במסגרות חינוכיות שונות, במפגשי חשיבה ותכנון תהליכים עירוניים. בפרויקט מבורך זה הם תומכים בחבריהם הזקוקים לסיוע. נמשיך לפעול כחברה הרואה לנגד עיניה את הערך "אל תשליכני לעת זיקנה"".


 

אגף הרווחה בעיריית חיפה מזמין את האזרחים הוותיקים ואת הגמלאים הצעירים המעוניינים להשתתף בתוכנית לפנות למחלקה לאזרחים ותיקים
במייל 
ShirlyD@haifa.muni.il או בטלפון 04-8355768


עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
במהלך חודש אוגוסט הופעלו בקייטנות גני הילדים בכפר סבא מעל 900 פעילויות שונות, ב-23 ימי הפעילות שהתקיימו ב-150 גנים ברחבי העיר. הפעילויות התקיימו במסגרת תוכנית יולי שמח - תוכנית העשרה תרבותית המתקיימ
יולי שמח בקייטנות בכפר סבא
המורה של המדינה אולגה בן אבי
המורה של המדינה
נעצר חשוד בהצתות בבני ברק
"לא ייתכן שבחמישה גנים לא יהיה ולו ממ"ד אחד"
המחאות יביאו לשינוי בסופו של דבר
'המחאות יביאו לשינוי בסופו של דבר'
התראה במקום קנס
חונים כחוק, נמנעים מקנסות
יריב עם הקהל שהגיע לראות את הסרט המרגש
בעקבות אוצר אושוויץ
שבוע המודעות הבינלאומי לאנטיביוטיקה