חיפה וקריות

פסק דין תקדימי במחוזי חיפה

בבית המשפט המחוזי בחיפה נקבע פסק דין תקדימי - קבוצת רכישה היא כזו שבה יש לרוכש זכויות כנגד הגורם המארגן

כתב לוקאל 21/03/2019
עו
צילום באדיבות ירון מיכאלי, תקשורת ויחסי ציבור

פסק דין תקדימי בבית המשפט המחוזי בחיפה  - 

סגן הנשיא השופט רון סוקול מתח את הקו המבדיל בין קבוצת רכישה לבין קבוצת רוכשים ופסק לטובתם של חמש קבוצות רוכשים שהתאגדו לצורך רכישת קרקע לבנייה בשכונת בת גלים ונדרשו לשלם מס רכישה כאילו רכשו דירה מוגמרת.

פסק דין תקדימי של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, רון סוקול, קובע את ההבדל בין קבוצת רכישה לקבוצת רוכשים, ועקב כך גם את אופן חישוב מס הרכישה שהם צריכים לשלם.

בפסק דין שניתןבבית המשפט המחוזי בחיפה, דנה וועדת הערר לפי חוק מיסוי מקרקעין (בראשות סגן הנשיא, השופט רון סוקול), בערריהם המאוחדים של 50 עוררים, כולם חברים בקבוצות רוכשים שרכשו חלקים בחלקות מקרקעין, רובן הגדול בשכונת בת גלים בחיפה; וביקשו לבנות לעצמם דירות מגורים, תוך ניצול יתרונותיה של הקבוצה על פני היחיד. את כל העוררים ייצג עו"ד יהושע גבעון, מהמשרד החיפאי הוותיק פרימס, שילה, גבעון, מאיר.

העוררים טענו כי רכשו זכויות בלתי מסוימות בקרקע ועל כן עליהם לשלם מס רכישה רק בשל שווי הזכויות בקרקע שנרכשה. לעומת זאת במנהל מיסוי מקרקעין בחיפה טענו כי יש לראות את חברי הקבוצה כרוכשים של דירות מוגמרות ועל כן עליהם לשלם מס רכישה בהתאם לשווי הדירות שייבנו.

בפסק דין מפורט ביותר ומנומק ביסודיות רבה, וועדת הערר מתחה וסימנה את הקו המפריד והמבדיל בין קבוצה רגילה של רוכשים, שהתאחדו על מנת לבנות על המקרקעין שרכשו, לבין "קבוצת רכישה", כמשמעותה בחוק מיסוי מקרקעין, אבחנה שברוב המקרים תהיה לה השפעה ניכרת על גובה מס הרכישה שישלמו.

המחלוקת שבין הצדדים התרכזה בעיקרה בבחינת השאלה: האם ניתן להצביע בכל אותם מקרים על קיומו של "גורם מארגן", כמשמעותו בחוק, שקיומו הוא אחד התנאים ההכרחיים על מנת שניתן יהיה לראות בקבוצת הרוכשים משום "קבוצת רכישה" על פי החוק; ועל כן לחייב את הרוכשים במס רכישה בגין דירות מגורים מוגמרות; ולא בגין רכישת החלק היחסי של הקרקע.

סגן הנשיא, השופט רון סוקול, לאחר שסקר וניתח את כל המאפיינים של הגורמים ששלטונות המס ביקשו לראות אותם כגורם המארגן, קיבל לבסוף את טענות ב"כ העוררים, עוד יהושע גבעון; וקבע, כי אין בכך די על מנת להכניסם להגדרה החוקית של "גורם מארגן"; ועל כן אין מדובר בקבוצות רכישה על פי החוק; ומכאן שכל הרוכשים זכאים לשלם מס רכישה כמי שרכשו חלקים בקרקע ולא כרוכשי דירות מוגמרות.

כמו כן, עולה מפסק הדין, כי, על מנת שניתן יהיה להגדיר קבוצה של רוכשים כ"קבוצת רכישה" בהתאם לחוק, מערכת ההסכמים הנכונה שבין הצדדים אמורה לתת בידי כל רוכש זכות כלפי "גורם מארגן" (שמקבל שכר עבור פעולותיו ככזה) לקבלת דירת מגורים מסוימת ומוגמרת (בניגוד לרצון או ציפייה בלבד), מה שלא התקיים במקרים הנידונים.

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
מימין לשמאל: אתי לייכט, מנהלת המרכז החינוכי-שיקומי בלוינשטיין, דר שרון שקלאי, מנהלת המחלקה לשיקום ילדים ונוער בלוינשטיין, אחד הנציגים של בתי הספר, דר חגי אמיר, מנהל ביהח לוינשטיין הנכנס, פרופ עמיר
תרומה של 25,000 ש"ח לביה"ח לוינשטיין
רוכב אופניים חשמליים פגע בהולכת רגל
גיל חיימוביץ, דר יובל וייס, אורי לופילאנסקי ,ראש העיר משה ליאון, סיגל רגב - רוזנברג, אייל גבאי , עופר שם טוב
שת"פ ייחודי בירושלים
"הריקוד הציל את חיי"
"מי שעשה זאת הוא אדם חסר חמלה"
ניצול השואה הוריש לעוסית את טליתו
ניצול השואה הוריש לעו"סית את טליתו
הולך רגל נפגע ממשאית ברמת גן - מצבו בינוני
מנהל ביס ברנר: יורי קד
חמישה מנהלי בתי ספר חדשים בהרצליה