חיפה וקריות

"כרבע מיליון העוסקים בענף הבנייה נפגעו ממדיניות האוצר"

חיים פייגלין , יו"ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה מוסיף ואומר: "5 חודשים אחרי הבחירות המקומיות, איש אינו יודע מה התכניות של ראשת העיר חיפה"

כתב לוקאל 08/04/2019
יו
צילום: פרטי

יו"ר ארגון קבלני חיפה, חיים פייגלין, תקף את שר האוצר משה כחלון ואמר כי במבחן התוצאה, האוצר לא הצליח במציאת פתרון לענף הדיור. בכנס שערך ארגון קבלני חיפה והמפרץ במלון דן כרמל אמר פייגלין, "השר כחלון ריכז את כל "התותחים" הממשלתיים כדי לפתור את משבר הדיור. אני נוטה להאמין שכוונתו  היתה  לפתור את המשבר ולו רק כדי שיוכל להתייצב היום בפני הבוחרים  ולהציג הצלחה. אבל בסופו של דבר, הגיע יום הבוחר ובמבחן התוצאה הציון של כחלון הוא נכשל !!

מחירי הדירות גבוהים כיום ב-14% מעל מחירי תחילת הקדנציה שלו. התחלות הבנייה ירדו תוך שנתיים ב-16% ל- 47 אלף דירות בלבד ( 22% מתחת ליעד הממשלתי) ותכנית מחיר למשתכן מקרטעת וגוססת. רק מספר מועט של זכאים קיבלו דירות ובמחיר יקר מהצפוי. זכאים רבים שזכו בהגרלות מבטלים את זכייתם ומכרזים רבים בפריפריה נכשלים משום שהכלכליות שם גבולית גם לזכאים וגם לקבלנים. לאחרונה הציבור חוזר לרכוש דירות בשוק החופשי אלא  שהוא מוצא מלאי שהולך ומצטמצם.

"מדוע השר כחלון לא הצליח? התשובה לכך ברורה ופשוטה. כחלון לא השכיל לרתום לצידו את הכלי המרכזי  לפתרון משבר הדיור והוא  אנחנו, בוני הארץ. לא חס וחלילה שלא רצינו להרתם – רצינו גם רצינו, אחרי הכל אנחנו "אינטרסנטים" לבנות יותר ולהרחיב את פעילותנו ועסקינו בתחום הבניה והתשתיות. זהו גם בדיוק האינטרס הציבורי , הציבור צריך ומעוניין שייבנו יותר דירות. אך לצערנו, במקום לחבק ולתמרץ אותנו הוא בחר בדרך הפוכה. הוא בחר לפתוח במסע של הסתה ורדיפה כנגדנו. מסע של כינויים ושמות גנאי. מסע רדיפה ציבורי שהלך וגבר ככל שהעמיק הכישלון שלו. מדיניות האוצר פגעה לא רק ברוכשי הדירות אלה גם ב-250 אלף משקי בית המתפרנסים מענף הבנייה".

על ראשת העיר חיפה אמר  פייגלין כי "עינת קליש רותם היא אדריכלית במקצועה וחברת מועצת העיר מזה שנים. אני מניח שהיה לה זמן רב לחשוב מה היא מתכננת לעיר חיפה לפני שהיא התמודדה על רשות העיר. כיום 5 חודשים אחרי הבחירות , איש אינו יודע מה התוכניות שלה. מדוע לייצר אי וודאות כזו שגורמת נזק ליזמים, לקבלנים ולציבור ? אני מקווה שאי הוודאות הזאת תסתיים הכי מהר שאפשר כדי שיהיה ניתן להמשיך ולפתח את חיפה".

למה צריך פארק הגדול פי 3 מהסנטרל פארק

פייגלין ברך על  התכנית לפינוי התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה אך לדבריו במתכונת שהוצגה אין היתכנות כלכלית ומדובר בספין שיצא בחופזה לקראת הבחירות ובפספוס. "התכנית משתרעת על פני 36 אלף דונם. עלות הפינוי של התעשיות וניקוי הקרקע צפוי להגיע לעשרות מיליארדי שקלים. מה בונים על הקרקע היקרה הזו? 9,300 דונם של פארקים. לשם השוואה, שטחו של סנטרל פארק בניו יורק הוא 3000 דונם. זאת כשיש בעיית דיור כל כך חריפה בישראל. למה צריך פארק הגדול פי 3 מהסנטרל פארק?

לעומת זאת יש בתכנית מעט מאוד דיור. יותר נכון 84  אלף יח"ד בלבד. מדובר בניצול עלוב של הקרקע שלא יאפשר את המקורות הכספיים לפנות את התעשייה ולנקות אותה מהזיהומים. הייתי מצפה שיתוכננו על חטיבת קרקע כל כך קריטית למחוז חיפה והצפון, לפחות  300 אלף דירות וזה היה עוזר לפתור את בעיות הדיור באזור ובכלל. ניצול יעיל ומיטבי גם יאפשר את ההיתכנות הכלכלית, גם יאפשר עתיד לצעירי המחוז וגם יגרום לצמיחה ברת קיימא בצפון הארץ ".

ורד צרפתי, סגנית נשיא בוני הארץ אמרה בכנס כי "תכנית מחיר למשתכן הפכה את הזוגות הצעירים למשקיעי נדלן או כפי שהגדיר זו בנק ישראל תכנית שאינה עונה על הציפיות. יש ליצור תכנית שווה לכולם. אין היגיון שזוג צעיר במרכז הארץ יזכה להטבה של 700 אלף שקל וזוג בפריפרייה להטבה של 200 אלף שקל".

אייל וייזר סגן ראש עיריית נהרייה פירט את השכונות החדשות שצפויות להיבנות בעיר. לדבריו, בשנים הקרובות ייבנו בנהרייה 10,000 יח"ד. נוסף על כך, יחד עם הממשלה העירייה משפרת את התחבורה כמו לדוגמא כביש 89, כביש 6, המטרונית והמון שינויי תחבורה שישפרו את איכות החיים בעיר וימשכו תושבים חדשים. לדבריו, "אנחנו עמלים גם על אזור תעסוקה חדש שיהווה את מנוע הצמיחה וכמובן משקיעים בתיירות ובחינוך. בעוד מספר שנים נהרייה תהפוך לבירת הצפון".

לבנק ישראל יש תרומה לעלייה במחירי הדירות

לקראת סיום הכנס, מנהל המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים, ויקטור בהר נתן זווית נוספת המסבירה את העלייה במחירי הדיור. לדבריו, מבדיקה שנערכה בארצות הברית הסתבר כי משנת 1920 מחירי הנדל"ן כל הזמן בירידה. הסיבה לעליית המחירים היא מוניטרית. כלומר, ריבית אפסית גורמת לעליית במחירי הדירות. 

"גם בישראל אם הריבית לא הייתה אפסית מחירי הדירות לא היו עולים ב-30%. כלומר, אם כל הכבוד לשר האוצר, לבנק ישראל יש תרומה מאוד גדולה לעלייה במחירי הדירות. תראו מה קורה בעולם. בארצות הברית חלה עלייה בשיעור הריבית בחודשים האחרונים ומחירי הדיור החלו לרדת. באירופה הריבית אפסית אך היא נמצאת על סף מיתון. כדי לקרר את שוק הנדלן בישראל צריך להיות עם ריביות של 2-2.5 אחוז".

 

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
נערכים למזג אוויר סוער
מנהיגות הורים לילדים/בוגרים עם צרכים מיוחדים בטקס סיום קורס הכשרה שעברו
חדש ברעננה: קבוצת מנהיגות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים
חברי המשלחת המשותפת לאליפות העולם
גאווה מקומית באליפות העולם לבתי הספר בשחייה
ממשיכים לקדם את המצוינות בתאטרון בנגב
הכירו את דור העתיד
בשר לא ראוי למאכל הושמד באטליז בגבעתיים
הספורטאים הראשונים בהיכל התהילה
עיריית תל אביב יפו הכריזה על אנשי השנה בספורט לשנת 2018
יום הבוחר
יום הבוחר
אלבום לנופלים