חיפה וקריות

התחזתה למומחית וגרמה לנזק למטופלת

ד"ר מרים רנרט מחיפה התחזתה למומחית, החדירה חוטים והזריקה חומרים לפניה של מטופלת - וגרמה לה לחור בלחי ולצלקות בפנים

כתב לוקאל 05/05/2019
עו''ד רן שפירא
צילום: אופיר הייב

ד"ר לרפואה אסתטית – זה התואר שבו מציגה את עצמה ד"ר מרים רנרט מחיפה – למרות שתואר כזה לא קיים בארץ, וחרף העובדה שמעולם לא עברה הסמכה לכירורגיה פלסטית בארץ - כך לפחות נטען בתביעה אותה הגישו עוה"ד רן שפירא וספי קלו ממשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא בשם מטופלת – שלטענתה, טיפול רשלני בו נקטה ד"ר רנרט, גרם לה לצלקות קשות בפניה ולנזקי תפקוד ונפש.

בתביעה נטען כי הרופאה לא רק שהטעתה את המטופלת אודות ההסמכות הרפואיות שברשותה, אלא גם הזריקה לפניה חומצה היליריונית ובוטוקס, והחדירה לפניה חוטים בצורה רשלנית, ומבלי לשמור על תנאים הגייניים ורפואיים בסיסיים - דבר שגרם להתפתחות זיהום חמור בפניה של המטופלת – שלא חלף אלא לאחר שנתיים וחצי של טיפולים.

לדברי עוה"ד שפירא וקלו, נאלצה המטופלת לעבור ניתוחים חוזרים ונשנים לאורך שנתיים וחצי – שבסופם אמנם נרפא הזיהום החמור ממנה סבלה, אך בפניה נותרו צלקות מכוערות וחור עמוק בלחיה – שייתכן ולא תוכל לתקנם לעולם.

כתוצאה מהפגיעה האסתטית הקשה בפניה, החלה האישה ממעטת בפעילויות חברתיות, דימוי הגוף שלה נפגע קשות - ומצבה הנפשי התערער.

ד"ר לויאב, מומחה רפואי לכירורגיה פלסטית, קבע בחוות דעתו כי ד"ר רנרט פעלה ללא הסמכה, מבלי לשמור על תנאים סטריליים בסיסיים במרפאתה.

"רשלנות הרופאה מתבטאת לא רק בטיפול החדרת גופים זרים ושתלים לפני התובעת ללא נקיטת אמצעי זהירות ומניעה בסיסיים, כמו מתן טיפול אנטיביוטי מניעתי, אלא גם בטיפול פולשני חודרני ללא הסבר והסכמה מדעת", קבע ד"ר לויאב.

לדבריו, ברור כי לו היו הטיפולים מבוצעים על ידי איש מקצוע, תוך שמירה על סטריליות נדרשת וכיסוי אנטיביוטי, לא היה נגרם לתובעת נזק כה משמעותי, שהותיר אותה עם שקע וצלקת מכערת בפניה.

ד"ר רבקה כהן, מומחית בפסיכיאטריה, שבדקה את האישה, קבעה בחוות דעתה כי עקב האירועים סובלת המטופלת מהפרעת הסתגלות ממושכת הכוללת חרדות ועצבות, חוסר אונים מול הצורך לעבור טיפולים רבים ללא פתרון ממשי, ופחד להמשך פעולות לעתיד.

ד"ר כהן קבעה כי מצבה של האישה הוא כרוני ולצמיתות, ופסקה לה נכות נפשית צמיתה של 5% ונכות זמנית של 20% על רקע נפשי לאורך תקופת הטיפול למשך שנתיים וחצי.

בימים אלה הגישו עוה"ד שפירא וקלו תביעה נגד ד"ר רנרט ונגד חברת הביטוח המבטחת אותה. התביעה נדונה בימים אלה בביהמ"ש השלום בתל אביב.

תושבת קרית חיים (64), פנתה לפני כארבע שנים לטיפול בקליניקה של ד"ר מרים רנרט בשאיפה לשפר את מראה פניה המתבגרות. באתר האינטרנט של ד"ר רנרט, מוצגים עשרות טיפולים אסתטיים – והיא מציגה את עצמה כרופאה שהוסמכה לניתוחים ולאסתטיקה ברומא, וכמי שעובדת במרפאת כאב בבית חולים ממשלתי בצפון.

מבדיקה אותה ערכו עוה"ד שפירא וקלו מול משרד הבריאות התברר כי ד"ר רנרט אינה מוגדרת כרופאה מומחית וכי הצגתה כמומחית בפני מטופלים הינו מצג שווא לכל דבר ועניין.

על פי התביעה, הציעה ד"ר רנרט לאישה לעבור טיפולי הזרקות, בין השאר של חומצה היאלורונית, באומרה כי הטיפול ישפר משמעותית את מראה פניה. לדברי המטופלת היא לא ציינה בפניה סיכונים או סיבוכים אפשריים כתוצאה מהטיפול – והמטופלת לא הוחתמה על טפסי הסכמה לביצוע הטיפולים.

הרופאה ביצעה במטופלת מספר טיפולים וביניהם הזרקה של בוטוקס לזווית החיצונית של העיניים והגבות, החדרת חומצה היאלורונית לקפלים בין האף לפה, וכן טיפול בחוטים – במסגרתו הוחדרו לפניה של האישה 20 חוטים למתיחת עור הלחיים (10 חוטים בכל צד).

על פי התביעה, עוד באותו הערב הופיעה מורסה בלחי שמאל של האישה והיא יצרה קשר עם הרופאה, שזימנה אותה למחרת למרפאתה. על פי התביעה, טענה הרופאה כי אין לה זמן לקבל את המטופלת בקליניקה שלה, ובדקה אותה מתחת לבניין שבו שוכנת מרפאתה, ולאחריה נתנה לה מרשם לנטילת אנטיביוטיקה.

אך הטיפול לא עזר, הזיהום התפשט לכל פניה, והיא הופנתה פעמיים למיון בבית החולים רמב"ם ולבדיקת כירורג, תוך שהיא סובלת מסטיית זווית הפה בצד שמאל וסטייה קלה בלשון, המלוות בכאבים מתמשכים, צביטות באזור הלחי והתפרצויות חוזרות.

בביה"ח רמב"ם עברה האישה בדיקת ביופסיה מאזור לחי שמאל, ואובחנה כסובלת משיתוק בעצב הפנים ומנפיחות חמורה בלחי שמאל. הומלץ לה על הסרת הנגע.

כעבור מספר שבועות עברה האישה התערבות כירורגית להסרת הנגע, והומלץ לה על המשך מעקב רופא מטפל ונטילת משככי כאבים בשעת הצורך.

אך גם הפעם הטיפול לא צלח – והזיהום התפרץ שוב.

ב-5.7.16 נבדקה האישה ברמב"ם (על ידי ד"ר אליאס מטאנס) עקב הפרשת מוגלות מהצלקות בלחי שמאל. הומלץ לה על המשך טיפול אנטיביוטי ומעקב ממושך של הרופא המטפל. למחרת שוב נבדקה האישה בקופת חולים עקב התלקחות חמורה באזור לחי שמאל. ד"ר פיראס העניק לה טיפול אנטיביוטי.

האישה עברה עוד מספר התערבויות כירורגיות וטיפולים אנטיביוטיים, ובמהלכם נשלחה למרפאה של ד"ר רנרט על מנת לברר אילו חומרים מזהמים הוחדרו בטיפול אותו עברה. לאחר הניתוח האחרון להסרת הנגע אותו עברה בבית החולים בני ציון בחיפה, נוצר שקע עמוק במרכז הלחי וכן צלקות נוספות בפניה – מהם היא סובלת עד היום.

רופא פלסטי שבדק אותה בביה"ח בני ציון, כדי לבחות את האפשרות לתיקון נזקי הטיפול הרשלני, העריך את עלות הטיפול המתקן בכ-30 אלף שקלים. במסגרת זו לא הבטיח הרופא לאישה תיקון מלא של הצלקות, ומסר לה כי גם אם יעשה כמיטב יכולתו, ייתכן ויוותרו סימנים וצלקות באזור ההזרקה.

לתביעה צורפה חוות דעתו הרפואית של ד"ר עמוס לויאב, מומחה בכירורגיה פלסטית, שקבע כי הרופאה התרשלה בטיפול במטופלת.

לדברי ד"ר לויאב, "הרופאה נטולה כל השכלה פורמלית בביצוע הזרקות והשתלת חוטים, מציגה עצמה באתר האינטרנט כמומחית בתחומים שונים שאינם מוכרים להתמחות בישראל, דבר האסור לטעמי בכל קנה מידה".

בנוסף, קבע ד"ר לויאב, כי הרופאה התרשלה בכך שלא הסבירה למטופלת אודות תוצאות הטיפול הצפויות, ובפרט על סיכונים וסיבוכים אפשריים, ולא הציגה לה אף טופס הסכמה שמחייב אותה על פי דין. לדבריו, המטופלת היתה אמורה לחתום על שלושה טפסי הסכמה שונים באשר לטיפולים השונים שקיבלה – אך אף אחד מהם לא הוצג לה. עוד  נטען, כי הטיפולים בוצעו באופן לא סטרילי, ללא כיסוי, ושערה של המטופלת היה פזור לכל אורך הטיפול, דבר העלול לגרום לזיהומים.

"רשלנות הרופאה מתבטאת לא רק בטיפול החדרת גופים זרים ושתלים לפני התובעת ללא נקיטת אמצעי זהירות ומניעה בסיסיים, כמו מתן טיפול אנטיביוטי מניעתי, אלא גם בטיפול פולשני חודרני ללא הסבר והסכמה מדעת", קבע ד"ר לויאב,. לדבריו, ברור כי לו היו הטיפולים מבוצעים על ידי איש מקצוע, תוך שמירה על סטריליות נדרשת וכיסוי אנטיביוטי, לא היה נגרם לתובעת נזק כה משמעותי, שהותיר אותה עם שקע וצלקת מכערת בפניה.

ד"ר לויאב, העריך כי עלות התיקונים לפניה של התובעת, הכוללים הזרקת שומן עצמי באופן שוטף או חומרי מילוי, תעמוד על כ-30 אלף שקלים. "טיפולים אלה יכולים לשפר את מראה פניה של התובעת אך לא להסיר את מלוא הנזק, עמו תאלץ המטופלת לחיות כל חייה", קבע ד"ר לויאב.

ד"ר לויאב בדק את התובעת ומצא כי היא סובלת משקע מכוער במרכז לחי שמאל באורך של 3 ס"מ וברוחב של 2 ס"מ. במרכז השקע יש צלקת באורך 1 ס"מ. הוא קבע לה נכות זמנית של 30% מיום הטיפול ועד דצמבר 2016, ונכות צמיתה של 15% עקב הצלקות בפניה.

"נזקים גם בתחום הנפשי בעקבות האירועים"

בתביעה נטען כי המטופלת סובלת גם מנזקים בתחום הנפשי בעקבות המקרה.  ד"ר רבקה כהן, מומחית בפסיכיאטריה, שבדקה את האישה, קבעה בחוות דעתה כי עקב האירועים המטופלת סובלת מהפרעת הסתגלות ממושכת הכוללת חרדות ועצבות, חוסר אונים מול הצורך לעבור טיפולים רבים ללא פתרון ממשי, ופחד להמשך פעולות לעתיד.

ד"ר כהן קבעה כי מצבה של האישה הוא כרוני ולצמיתות, ופסקה לה נכות נפשית צמיתה של 5% ונכות זמנית של 20% על רקע נפשי לאורך תקופת הטיפול למשך שנתיים וחצי. עוד קבעה ד"ר כהן כי על התובעת לבצע טיפול פסיכיאטרי, כולל מעקב וטיפול תרופתי, בעלות של כ-900 שקל למפגש, וכן לקבל סיוע פסיכולוגי שבועי שעלותו כ-450 שקלים לשעת טיפול.

ד"ר רנרט הכחישה בכתב ההגנה אותו הגישה את כל טענות התובעת, וטענה כי מדובר בתביעה חסרת יסוד, מהימנות או תום לב. לטענת רנרט, בביקורת של התובעת כעבור 3 שבועות מהטיפול התוצאות נמצאו טובות מאד, ולא היו כל תלונות בפי התובעת.

לדברי עוה"ד שפירא וקלו, "טרם האירועים היתה התובעת אישה מלאת שמחת חיים, שכל רצונה היה הצערת עור פניה. אך עקב האירועים היא הפכה לשבר כלי, עם נזקים תפקודיים ואסתטיים קשים ביותר".

לדברי עוה"ד שפירא וקלו, השקע בפניה - שאותו היא מתקשה להסתיר באיפור או בדרכים אחרות – גורם לה לבושה גדולה, והיא מתכנסת בתוך עצמה וממעטת לצאת מהבית.

בתביעה שהגישה האישה באמצעות עו"ד שפירא וקלו, מתבקש בית המשפט להשית על הרופאה תשלום פיצויים למטופלת עבור נזק מיוחד ונזק כללי, בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית. התביעה הוגשה בסכום המקסימלי הקבוע בחוק (2.5 מיליון שקלים), ונדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב יפו.

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
רוכבות לניצחון
רוכבות לניצחון
רעיונות לפיתוח סטארט אפים
רעיונות לפיתוח סטארט אפים
תלמידי תיכון אלון  ברמת השרון
יש בינינו כימיה
ביה"ד של ההתאחדות לכדורגל זיכה את דני בונדר, תמיר כהן והפועל רעננה
פועל נפל ממרפסת באתר בניה
פועל נהרג לאחר נפילה ממרפסת באתר בניה בירושלים
אחיות בלב ובנפש
מאמצים בחנוכה
"נוחתות עלינו מכה אחרי מכה"