חיפה וקריות

איך לזהות שהילד שלכם זקוק לטיפול פסיכולוגי? 5 נורות אזהרה שכל הורה חייב להכיר

המיתוס הרווח על תקופת ילדות רגועה ונטולת כל דאגה נופץ כבר מזמן. על אף שילדים, מטבעם, הם בעלי כושר הסתגלות ויכולת להתמודד עם מצבים שונים, חשוב לזכור שגילם הצעיר והיעדר נסיון החיים גם מערים בפניהם קשיי התמודדות עם מצבים מורכבים, או כאלו שמערערים את עולמם הבטוח. לעתים הקשיים בהם הם נתקלים מכניסים אותם למצוקה אמיתית של ממש, עד שנדרש טיפול פסיכולוגי שיסייע להם

כתב לוקאל 12/05/2019
איך לזהות שהילד שלכם זקוק לטיפול פסיכולוגי?
צילום: Caleb Woods

כיצד תזהו את הצורך של ילדכם בטיפול פסיכולוגי? לפניכם חמש נורות אזהרה שחשוב שתכירו.

כמה מילים על העולם הרגשי של הילדים:

הורים רבים משקיעים את כל כולם בנסיון לגונן על ילדיהם ולחסוך מהם טלטלות וקשיים שייאלצו אותם להתמודד עם מצבים וחוויות המתפרשות כ"שליליות", כמו כעס, אכזבה ועצב. לעתים אין מנוס וחשוב לזכור שרגשות אלו הם חלק ממכלול שלם בעולמו של הילד, שלרוב יהיה גם בעל חוסן רגשי ויכולת להכיל גם תחושות כאלו. אולם, אם הילד כבר מצוי במצוקה, אחד הקשיים הבולטים שלו הוא להביע במילים את המצוקה הזו, בשל גילו הצעיר וחוסר ההבנה שלו בעצמו את המצב המבלבל והקשה.

ועכשיו לנורות האזהרה:

1.     רגרסיה: אצל הילד מופיע קושי בביצוע פעולות התפתחותיות שכבר נרכשו, למשל שליטה בצרכים,  קושי בהתלבשות/רכיסת נעליים באופן עצמאי, קושי בציחצוח שיניים, לאכול עצמאית וכדומה.

2.     חזרה להרגלים ישנים: הילד חוזר להרגלים שכבר נגמל מהם, למשל מוצץ אצבע, מבקש לאכול מבקבוק, ובכללי, תפקוד נמוך ביחס לגילו.

3.     קשיים אישיים: מצבי רוח משתנים, התפרצויות שלא תואמות את מידת הקושי, התבטאויות אגרסיביות, מצב רוח ירוד, בכי בתדירות גבוהה, סיוטי לילה, שינויים בדפוסי השינה, דימוי עצמי נמוך, עצב, תחושה של חוסר מסוגלות, חרדות מבעלי חיים, מבחינות, מתהליכים רפואיים ומצבים נוספים.

4.     קשיים חברתיים: משחק אגרסיבי, עד כדי אלימות, או לחילופין הימנעות ממשחק, קושי לייצר אינטראקציה עם חברים, הצמדות מוגזמת להורים, בדידות, דחייה חברתית, צורך לרצות אחרים יתר על המידה, קושי במיומנויות חברתיות.

5.     קשיים לימודיים:קשיי ריכוז, קושי להשתלב במסגרת החינוכית, התפרצויות מול הצוות החינוכי או לחילופין, "התנתקות" מהנעשה בכיתה/גן. הסתגרות, חולמנות מופנמות, אי מילוי מטלות ומשימות, אי רצון או חשש ללכת למסגרת החינוכית, חרדת בחינות.

ככל שהילד צעיר יותר, הקושי לבטא את עצמו ואת קשייו יהיה רב יותר, ולכן ימצא דרכים אחרות לבטא אותו, באמצעות ההתנהגויות שמנינו.

ראשית, חשוב שההורים, וגם הצוות החינוכי יהיו ערים לכל שינוי בהתנהגות, ויתנו את הדעת על מצבים שיכולים היו לגרום לאותה מצוקה. למשל, לילד נולד אח שגוזל ממנו את תשומת הלב ומערער את מקומו הטבעי, המשפחה עברה דירה והילד נפרד ממסגרות שהכיר היטב.

מצבים נוספים שיכולים לערער את עולמו של הילד הם מצבי מלחמה מעוררי מתיחות וחרדות וגם מתיחות בין הוריו. ילדים ערים ומודעים למתרחש סביבם ולעתים ריב או ויכוח שעולה לטונים גבוהים, עלול לטלטל אותם לחלוטין. מצב כמו סכסוך או גירושי ההורים עלול למוטט כליל את עולמו של הילד, כמו גם מחלה, או מוות במשפחה.

חשוב: לעתים הילד מגיב למצבים כמו הולדת אח או מעבר למסגרת באופן הנראה קיצוני ושונה. אולם תגובות אלו הן נורמטיביות, ואם הילד מסתגל וחוזר לתפקוד בתוך זמן קצר, יש להתייחס להתנהגויות אלו כחלק מדרכי ההתמודדות שלו עם שינויים בחייו (גם שינויים טובים). נורת האזהרה צריכה להידלק כאשר ההתנהגות נמשכת זמן רב ואין כל סימן לשינוי או שיפור בהתנהגות. זה המצב בו נדרשת תשומת לב מיוחדת והבנה שיש צורך בטיפול פסיכולוגי.

טיפול פסיכולוגי מותאם לילדים - גם בחיפה ובצפון

כאמור, ילדים מתקשים להביע במילים את המצוקות שלהם ולכן בוחרים בהתנהגויות שמשקפות אותן. הטיפול הפסיכולוגי לילדים מותאם לגילם ומתבצע, לרוב, באמצעים שקרובים לעולמם של ילדים, כמו משחק. חשיבה מופשטת ויכולת מילולית אינם מספיק מפותחים אצל ילדים כדי לאפשר להם לבטא את עצמם באופן נרחב, כפי שקורה אצל מבוגרים,  ולכן, דרך המשחק, יקרו שני דברים: האחד, המטפל יבין טוב יותר את מקור וגורם המצוקה, ואילו הדבר השני הוא הטיפול עצמו, שיתבצע באמצעות המשחק.

טיפול פסיכולוגי בחיפה והצפון, כמו גם במרכזים נוספים בארץ, המטפל בילדים, משתמש במשחק שהוא אמצעי ביטוי נגיש לילדים. המשחקים מותאמים לגיל הילד, ביניהם ציור, משחקי קופסה, פסיכודרמה, משחקי תפקידים וכדומה. באופן זה מוסרים מנגנוני ההגנה של הילדים ומתאפשרת הצפה של תכנים רגשיים.

במקביל לטיפול הפסיכולוגי ניתנת להורים הדרכה, שנחשבת לכלי הטיפול המרכזי. למעשה, ככל שגיל הילד צעיר יותר, יתבסס הטיפול יותר על הדרכת הורים. בתהליך זה מספקים ההורים מידע חיוני על עולמו הפנימי של הילד, המעגלים החברתיים, משפחתיים ותרבותיים בהם הוא מצוי, הקשר המשפחתי שלו וכל מה שמשפיע על עולמו הרגשי. מידע זה חיוני להבנת מקום הילד והמשך הטיפול בו. מאחר וילדים לא מסוגלים להתמודד לבד עם מצוקות רגשיות, הם תלויים בהורים שיסייעו להם. ההדרכה ההורית מספקת להורים את הכלים לעשות זאת ולסייע לילדם.

לסיכום: על ההורים והצוות החינוכי להיות ערים לשינויים בהתנהגות הילד. אם אינם חולפים אחרי זמן קצר והילד אינו חוזר לתפקד כפי שהיה קודם לכן, ישלתת על כך את הדעת ולפנות לקבלת ייעוץ וטיפול פסיכולוגי על מנת לסייע לילד ולטפל במצוקותיו.

***הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני ומנהל מכון ת״א לפסיכותרפיה, המציע טיפול פסיכולוגי לילדים ומתבגרים גם בקליניקה בחיפה, לתושבי חיפה והצפון.

עוד בחיפה וקריות
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
מרכז מסחרי ראשון בשכונת נווה זמר ברעננה
בדרך למרכז מסחרי ראשון בשכונת "נווה זמר" ברעננה
הוגש כתב אישום נגד בעל שליטה בחברה ציבורית
פסטיבל הקולנוע הישראלי הראשון יוצא לדרך בכ"ס
רו"ח נעצר בגין עבירות מרמה, זיוף והונאה
חשד: בני זוג גנבו כסף מנהגי מוניות
"הקמת התחנות מסכנת את בריאותם של 350 אלף תושבים"
למדן מאיים בעתירה
ציפי כהן. אלה תהומות שאי אפשר לתאר אותם
"דיכאון אחרי לידה יכול לקרות לכל אחת"