חיפה וקריות

אפליקציה חדשה תסייע ללקויי ראייה

אפליקציה שפותחה בטכניון תסייע ללקויי ראייה לחצות מעברי חצייה בביטחה , את היישומון פיתחו שתי סטודנטיות מהפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי

כתב לוקאל 28/07/2019
מימין לשמאל: יאיר משה, דולב עפרי, איילת כהן ורוני אש
מימין לשמאל: יאיר משה, דולב עפרי, איילת כהן ורוני אש , צילום: דוברות הטכניון

רוני אש ודולב עפרי סטודנטיות מהפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי בטכניון פיתחו יישומון חדשני הצפוי לסייע משמעותית לכבדי ראייה ולעיוורים. היישומון, שפותח בפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי, הוצג בכנס ICSEE באילת 2018וזכה בפרס לפרויקט מצטיין ע"ש תומס שוורץ.

היישומון מאפשר להולכי רגל לקויי ראייה לחצות בבטחה כביש מרומזר. הוא מזהה את רמזור הולך הרגל ומודיע בקול מה צבעו. המשתמש נדרש רק לכוון את מצלמת הטלפון בכיוון הכללי הרצוי – הוא אינו צריך לדייק בכך – והיישומון מודיע לו אם אפשר לחצות. נחיצותו של הפיתוח גדולה במיוחד כשמדובר במעבר חצייה שבו אין חיווי קולי לעיוורים.


אמינותו הגבוהה של היישומון מבוססת על למידה עמוקה (
deep learning) – אימון רשת עצבית מלאכותית (artificial neural network) הלומדת לזהות את צבע הרמזור על סמך מאגר גדול של דוגמאות של רמזורים. המאגר נבנה על ידי הסטודנטיות שפיתחו את היישומון כפרויקט גמר לתואר ראשון במעבדה לעיבוד אותות ותמונות (SIPL) בפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי בראשות פרופ' דוד מלאך ומהנדס המעבדה נמרוד פלג. ובסיועה של הסטודנטית איילת כהן, בהנחייתו של מהנדס המעבדה יאיר משה ובשיתוף החממה החברתית בטכניון.

כדי להגביר את המודעות לשימוש באפליקציה יצולם בקרוב סרטון הומוריסטי קצר שידגים את השימוש בה. את הסרטון יביים במאי הקולנוע אלעד קידן, זוכה פרס אופיר, ששמע על היישומון ונרתם למשימה בהתנדבות.

עוד בחיפה וקריות
חשבנו שיעניין אותך גם...
גובש מתווה לגני היול"א וצהרוני ניצנים
וידר. מקווה לסיים במקום הראשון
"אני משתדל לחיות את החיים שלי בצורה טובה"
פריצה נועזת  לחנות שעונים בקניון ערים
פריצה נועזת לחנות שעונים בקניון "ערים"
הבלט הקנדי הגדול ממונטריאול
הבלט הקנדי הגדול ממונטריאול מגיע לישראל
מכבי הוד השרון פותחת עונה
טביעת אצבע הובילה לחשוד בפריצה למסעדה
טביעת אצבע הובילה לחשוד בפריצה למסעדה
נהגת עלתה עם הרכב על המדרכה
תאונת דרכים בנהריה
הולך רגל נפגע מרכב בכביש 4 ונפצע באורח בינוני