ירושלים

איך אומרים רכבת קלה בערבית?

שלל אירועים התקיימו במסגרת שבוע השפה הערבית ברכבת הקלה בירושלים

כתב לוקאל 09/07/2018
שיעורי הערבית (צילום: ישראל וייל)

סיטיפס חגגה השבוע את שבוע השפה הערבית ברכבת הקלה והזמינה את הציבור הרחב להגיע וללמוד את רזי השפה הערבית, בשיעורים ממיטב המורים ללא עלות במרכזי השירות של חברת סיטיפס, בפרסומים בתחנות, בשיחונים שחילקו בקרי הרכבת לנוסעים ובמשחקים אינטרנט

השבוע צוין בכנסת יום השפה הערבית שבמהלכו התכנסו מספר ועדות שדנו בנושאים של הנגשת השפה הערבית, מעמדה, קידום השפה בתחומים השונים ועוד.

הנהלת סיטיפס - הרכבת הקלה בירושלים יזמה, לראשונה בישראל, הנגשה של שלל אירועים הקשורים לשפה הערבית לציבור בשטח. בשיתוף פעולה עם המרכז הבין-תרבותי לירושלים ובית הספר מדרסה ללימודי הערבית התקיימו בשבוע האחרון מגוון אירועים ופעילויות שחשפו את הקסם מאחורי השפה הערבית, לה חלק מהותי מהניב הלשוני הנשמע בישראל, ובכך הביאו לראשונה את רעיון "שבוע השפה הערבית" לידי ביטוי מעשי גם ברחובות העיר ירושלים.

במהלך השבוע הוצגו בכל תחנות הרכבת הקלה לאורך הקו פוסטרים עם מושגים או ביטויים שגורים ומקובלים בשפה הערבית, עם התרגום המילולי שלהם והסבר על מקור המושג או הביטוי וככה יכל הציבור הרחב להיחשף לאוצרות הבלומים מאחורי השפה הערבית ומאחורי הביטויים אותם ניתן לשמוע ביום יום ברחוב.


בנוסף, התקיימו שיעורים המוניים בשפה הערבית בחינם לציבור הרחב במרכז השירות של סיטיפס בבניין כלל, צמוד לבניין הדווידקה.


בקרי הרכבת הקלה והנציגים במרכז השירות נרתמו גם הם לאירועי השבוע וחילקו לציבור הנוסעים "שיחון" בערבית ובעברית עם מושגים בסיסיים הקשורים בתחבורה הציבורית ובנסיעה בדרכים. השיחון כלל משפטים כמו "איפה קונים כרטיס", "מתי באה הרכבת", "אתה יכול לתקף לי", "נסיעה טובה" ועוד.

הגולשים בפייסבוק יכלו לשחק במשחק ניחושים במהלכו הושמעו להם הקלטות מקוריות בערבית ממערכת הכריזה של הרכבת הקלה והם היו צריכים להתאים את התרגום הנכון בעברית לכל הודעת כריזה.

מנכ"ל סיטיפס הרכבת הקלה בירושלים, ירון רביד: "אנו שמחים ליזום, לראשונה בישראל, את הבאת 'שבוע השפה הערבית' לרחוב והנגשתו לציבור הרחב. הרכבת הקלה הינה חלק מרכזי ואינטגראלי ממרקם העיר ירושלים, וכמערכת תחבורה מובילה אשר מסיעה ומחברת מדי יום בין מאות אלפי נוסעים המגיעים מכלל גווני האוכלוסייה, אנו רואים חשיבות רבה בהבנת עולמם של אוכלוסיות שונות בירושלים ותמיכה בסביבה המאפשרת סובלנות ושיח פתוח במרחב".

עוזאל ותיק, מנהל השיווק של סיטיפס: "משמח ומרגש לראות כיצד רעיונות הנרקמים מחלומות קטנים הופכים ברבות הזמן למציאות נפלאה בשטח.סיטיפס הרכבת הקלה מסיעה מדי יום 160 אלף נוסעים ומחברת בין קשת של אוכלוסיות, מגזרים ותרבויות שונות בירושלים. האירועים שיזמנו מהווים הזדמנות לראשונה בארץ, להביא לביטוי את שבוע השפה הערבית גם לרחוב הירושלמי ולציבור. אנו שמחים וגאים על שיתופי פעולה מסוג זה המחוברים לשטח ואשר מטרתם להעשיר את התרבות בעיר ולעשות עוד טוב לעיר ירושלים".

לורה ורטון, חברת מועצת העיר ירושלים: "אין כמו שפה לחבר בין אנשים ולגרום להבנה. אני מברכת על היוזמה הזו ואת סיטיפס שהיום אני יכולה להגיד שהם משמשים קטר לא רק ברכבת עצמה אלא גם בכלל בירושלים ביוזמה ובקידום פרויקטים להבנה, לקירוב לבבות ולסובלנות הדדית בין כל האוכלוסיות".

חגי אגמון שניר, מנהל המרכז הבין-תרבותי לירושלים: "שבוע השפה הערבית זה דוגמא נהדרת להנכחה של שפה בעיר ובמקום, להכרה בין 160 אלף איש מדי יום, מכל התרבויות ומכל הזהויות, שכמעט תמיד מסתדרים מצוין האחד עם השני". 

עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
שלושה פצועים מהתהפכות רכב ביער קולה
שלושה פצועים בהתהפכות רכב ביער קולה
אם ובתה נהרגו בתאונה ליד קרית גת
לראשונה ברעננה נערך כנס כשרות
לראשונה ברעננה נערך כנס כשרות
ההורים שלכם סובלים מבריחת שתן?
ההורים שלכם סובלים מבריחת שתן? כך תקלו עליהם
בשורה לחיילות ולחיילי כפר סבא
יוסי סדבון , נשאר באופוזיציה
סדבון וסיעתו לא יצטרפו לקואליציה
אירוע צפרות ייחודי בפארק דודאים
מימין: דר רותי נאור (מנהלת האגף לשירותים חברתיים), ניר קריסטל (ממ וסגן ראש העיר), חיים ברוידא (ראש העיר), חיים כץ (שר הרווחה), אילן כהן (יור אילן, סניף רעננה) וחברי הנהלת סניף אילן בעיר בטקס פתיחת
יום ההתרמה הארצי של איל"ן