ירושלים

אנדרטה לזכר חללי "צוק איתן" תוקם בירושלים

במעמד ראש עיריית ירושלים והמשפחות השכולות הונחה בפאתי עמק הצבאים אבן הפינה להקמת אנדרטה לזכרם של חיילי מבצע "צוק איתן" שקבורים בעיר

תמי מאור 11/07/2018
הנחת אבן הפינה לאנדרטה (צילום: ג'קי לוי)

ביום שני (9.7.18) התקיים טקס הנחת אבן פינה להקמת אנדרטה לזכרם של 11 חיילי מבצע "צוק איתן" שנפלו על הגנת הארץ ונקברו בירושלים. הטקס התקיים בפאתי עמק הצבאים במעמד ראש העירייה, ניר ברקת, המשפחות השכולות, סגנית ראש העירייה, יעל ענתבי ומכובדים נוספים.

במלאת ארבע שנים למבצע "צוק איתן" יחלו העבודות להקמת האנדרטה לזכרם של אחד עשר החללים הקבורים בירושלים. הקמת האנדרטה הינה יוזמה של ברקת ובהמשך להבטחתו למשפחות השכולות בעת ביקרם ביקור ניחום אבלים לפני ארבע שנים, ובשיחות עם המשפחות השכולות הן הביעו את כמיהתן להנצחת יקיריהם באמצעות אנדרטה ובסביבה בה קיימת נראות וחיות. במקום בו תוקם האנדרטה, יוקם פארק אתגרי לילדי העיר ויחד עם עמק הצבאים המשודרג מהווה מקום בילוי ופעילות למשפחות רבות עם ילדיהם.

האדריכלים הירושלמים, עודד וקורן אבידני נבחרו להקים את האנדרטה בשיתוף המשפחות השכולות. ההורים השכולים קיבלו מספר חלופות לסקיצות ולבסוף נבחרה אנדרטת "הבית" – אנדרטה בצורת בית בשילוב אבנים ירושלמיות ועליהם יוטבעו סמלים השייכים ומציינים כל אחד מהנופלים בהתאם לבחירת המשפחות.

ברקת: "לפני ארבע שנים, בשמונה ביולי 2014, מדינת ישראל יצאה למבצע 'צוק איתן'. עזה הוכתה שוק על ירך, אך תמורת שלום יישובי הנגב, שילמנו את המחיר היקר ביותר: שישים ושמונה מחיילינו  לא שבו. אחד עשר מהם קבורים כאן, באדמתה של ירושלים. אחד עשר הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם – עולם ומלואו. הם הגיעו מכל קצוות החברה הישראלית וביניהם חיברו שורשים עמוקים של אהבת העם והארץ, חינוך ציוני וערכים שעליהם גדלו, אבל יותר מכל, חיברה ביניהם ירושלים, שכל אחד מהם היה קשור אליה בקשר עמוק משלו. האנדרטה שאנחנו מניחים לה היום את אבן הפינה בפארק הצבאים המחודש, היא ראשונה מסוגה בירושלים ותהיה אנדרטה חיה במקום המשרה אווירה של חיים, אווירה של המשכיות ומבט לעתיד. מקום של מנוחה, של מחשבה ושקט, ולצד זאת נושבת בו רוח של חיים, של צמיחה ושל התחדשות. תהליך הבניה של האנדרטה היה ייחודי, ושילב הן את ההנצחה הקבוצתית והן את ההיבט האישי, המיוחד לכל נופל. מי שיעמוד פה, יוכל לדמיין ולחלום שהוא שומע את קולם של החיילים שלנו אומרים: תמשיכו. תמשיכו בעשייה, תמשיכו בבניין, תמשיכו את מה שאנחנו לא הספקנו– תמשיכו בחיים. זו המורשת שלהם, וזו המורשת של ירושלים".

הפרויקט משותף לעיריית ירושלים, צוות תכנית אב לתחבורה, חברת מוריה – החברה המבצעת וסטודיו אבידני ירושלים.


עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
קניון סירקין פותח דוכן שכולו טוב TNX
דוכן שכולו טוב נפתח בקניון עופר סירקין
אם ובתה נהרגו בתאונה ליד קרית גת
עמותת בית מוריה פותחת את שנת הלימודים ויוצאת מגבולות ב"ש
חבורת נערים היכתה חתול עד מוות
עמית ולס עם ראש העיר רפי סער, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הספורט דני הרוש, הוריו ואחותו
אלופים צעירים
הליך של פשיטת רגל - שלבים
שעון במהדורה ייחודית לרגל יום האישה
הגיע הזמן לפינוק האשה
כיתות תאומות עירוני ב'