ירושלים

פסטיבל "דוקו.טקסט. 2018"

ב-19-23 באוגוסט יתקיים בספרייה הלאומית פסטיבל "דוקו.טקסט. 2018"- חמישה ימים של סרטים דוקומנטריים מהארץ ומחו"ל העוסקים בתרבות, זהות וזיכרון, לצד הקרנות הסרטים יתקיימו גם מפגשים עם יוצרים ובמאים, הרצאות, סיורים מודרכים בארכיוני הספרייה הלאומית ומופעים מוזיקאליים ובהם הופעה מיוחדת של אהוד בנאי ואירוע מחווה לקלוד לנצמן

אתר לוקאל 31/07/2018
חזק מקליע (צילום: Maryam Ebrahimi )

הספרייה הלאומית מקיימת זו השנה הרביעית את פסטיבל "דוקו. טקסט." - חמישה ימי הקרנות של סרטים דוקומנטריים נבחרים העוסקים ביצירה, אומנות, זהות וגיבורי תרבות בארץ ובעולם. הפסטיבל הינו פרי שיתוף פעולה עם פסטיבל דוקאביב.

לצד הקרנות הסרטים יתקיימו גם מפגשים, שיחות, הרצאות, מופעים וסיורים מיוחדים שיוקדשו לכמה מהאוספים החשובים והמעניינים שנמצאים בספרייה הלאומית, וכן יתקיימו מפגשים עם יוצרי הסרטים או עם דמויות בולטות בתחומים הנוגעים לסרטים.

הפסטיבל יתחיל ביום ראשון (19.8) בצהריים בהקרנת הסרט "הנסיך והדיבוק"שמביא את סיפור חייו האמיתי והלא ייאמן של הקולנוען הפולני המסתורי מיכל ושינסקי, שפאר יצירתו הייתה הפקת הגרסה הקולנועית של "הדיבוק" ביידיש. 

לאחר מכן יוקרן הסרט "בירושלים" בבימויו של דוד פרלובשיצא בשנת 1963 ונחשב עד היום כנקודת ציון משמעותית וחשובה מאוד בקולנוע הישראלי. מדובר  בסרט דוקומנטרי ישראלי קצר מז'אנר הקולנוע הדוקומנטרי הפיוטי שחלק ניכר מהתחקיר עליו התבסס על ארכיונים מהספרייה הלאומית. בתום הסרט תתקיים הרצאה של המבקר ואיש הקולנוע נחמן אינגבר ולצדה תתקיים תצוגת פריטים הקשורים לפרלוב ולסרטיו, מתוך אוספי הספרייה הלאומית.                                                     

רצועת הערב תיפתח בהקרנת הסרט "חזק מקליע" העוסק במלחמת איראן-עיראק שהייתה קשה וטראומתית במיוחד עבור העם האיראני. הסרט מציג את נקודת מבטו של סעיד סאדרי, צלם מלחמות איראני, שיצא לצלם את המלחמה ומגולל בסרט, לצד סיפור המלחמה, כמה סיפורי חיים מרתקים של החיילים שהשתתפו בה. לאחר הסרט תתקיים הרצאה שלאלכס ליבק, צלם העיתונות הוותיק וחתן פרס ישראל, שתדון בשאלה האם צילום מלחמות חייב בהכרח להיות אומנות מגויסת.   

רצועת הלילה ביום הראשון של הפסטיבל תתקיים תחת כיפת השמיים ויוקרן בה הסרט "פרלמן" העוסק בדמותו של יצחק פרלמן, הכנר והמנצח הישראלי-אמריקאי שהופיע על הבמות המכובדות והיוקרתיות ביותר בעולם. 

בסרט מגולל פרלמן את סיפור חייו האישי - מתחילת דרכו כילד תל אביבי נכה ובנם של ניצול שואה, עד הגיעו להיות מוסיקאי מהבולטים בעולם. לאחר הקרנת הסרט תתקיים שיחה עם קוסטין קנליס אליאר, מנהל תוכנית המצוינות למוזיקה ע"ש פרלמן וכמו כן תתקיים הופעה של בוגרי התכנית.

ביומו השני של הפסטיבל (יום ב', 20.8) יתקיים יום עיון "מצלמה בארכיון – אתיקה חוק ורגישות תרבותית ביצירה בדוקומנטרית" במהלכו ידונו הדילמות והאתגרים העומדים כיום בפני ספריות ציבוריות ולאומיות בארץ ובעולם ובזכות הציבור להיחשף לאוצרות הארכיונים המצויים בהן. המושב הראשון בכינוס נקרא "של מי הנכס התרבותי הזה?" וידברו בו פרופ' ניצה בן-ארי, המשנה ליוהמ"ש עו"ד דינה זילבר, עופר אדרת ואנה הולצר-קוואלקו על מורשת תרבותית ועל סוגיות של פרטיות אל מול זכות הציבור לדעת. במושב השני באירוע -  "קללת השימוש ההוגן - זכויות יוצרים בעשייה הדוקומנטרית, שמו ידברו מנכ"ל הספרייה הלאומית, אורן וינברג ומנהל תחום זכויות יוצרים בספרייה עו"ד נועם סולן. מושב זה יעסוק בסוגיות של זכויות יוצרים בעשייה הדוקומנטרית. את יום העיון יחתום אירוע שנקרא "ספיד דייטינג ארכיונים" ובו יוצגו פריטים נבחרים מתוך אוספי הספרייה.

במקביל ליום העיון יוקרן הסרט "אקס ליבריס: ספריית ניו יורק" שנעשה ע"י פרדריק ווייזמן, קולנוען אגדי בן 88. הסרט מתעד את הנעשה בספרייה הציבורית של ניו יורק, שאינה מפסיקה לחדש, לגוון ולתפקד הן כמרכז עיון ומחקר והן כמרכז תרבותי וקהילתי חשוב עבור תושבי הרבעים של ניו יורק.

בשעות הצהריים יתקיים אירוע מחווה ליוצר קלוד לנצמן במסגרתו יוקרן הסרט "רוחות הרפאים של השואה". הסרט סוקר את מהלך העבודה על יצירתו המונומנטלית של קלוד לנצמן "שואה" ומלווה בקטעים נדירים שטרם הוצגו. לאחר הקרנת הסרט תתקיים שיחה עם הד"ר עופר אשכנזי, מהחוג להיסטוריה באונ' העברית על קלוד לנצמן כמתעד ומשמר זיכרון השואה.

סרט נוסף שיוקרן באותו היום הוא "אתה מת רק פעמיים" -  מותחן דוקומנטרי מטלטל החושף אדם שחי עם משפחות בכירים באס.אס והתמנה במרמה לנשיא קהילה יהודית באוסטריה. הסרט מציג מפגש טעון במיוחד בין צאצאי יהודים ונאצים.

בשעה 19:00 יתקיים סיור מודרך "המטמון - מסע אל מרתפי הספרייה הלאומית", שבו יוכלו המשתתפים להתוודע אל כמה מהארכיונים והאוספים החשובים ביותר של הספרייה.                                                    

ברצועת הלילה של יום שני (20:30-22:30)  יוקרן הסרט  "ישורון: פרקי אבות" ולאחריו תתקיים שיחה עם יוצר הסרט - עמיחי חסון.

 יומו השלישי של הפסטיבל (יום ג', 21/8) יפתח בהקרנת הסרט "כבתוך שלו - אמנות ישראלית ברשות היחיד", המספר על דמותו הייחודית וההפכפכה של גדעון עפרת, היסטוריון ומבקר אמנות ירושלמי ומאוצרי התערוכות המובילים בארץ אשר מנסה בדרכים שונות ומיוחדות לקדם את האומנות הישראלית ויוצריה. בנקודת התפר שבין אומנות ללאומיות ובין מציאות לייצוג, חייו של עפרת נפגשים עם דיוקנו שלו. לאחר הסרט תתקיים שיחה עם הבמאית יסמין הדס ליפשיץ סימן טוב שתשוחח עם גדעון עפרת.

ברצועת הערב באותו היום יוקרן הסרט "הדברים מהצד האחר" - זוכה הפרס הראשון בפסטיבל IDFA . דלת שננעלה לפני 70 שנה בלבה של דירה בבלגרד מסתירה מאחוריה היסטוריה סוערת, משפחתית ולאומית. הבמאית ואמה, פעילה פוליטית שסייעה בהדחת מילושביץ', מנסות לפענח ביחד את עברן האישי ומגלות שלא ניתן לנתק אותו מההווה. 

ברצועת הלילה יוקרן סרטו של אורי ברבש "דבש שחור – שירת חייו של אברהם סוצקבר" ולאחריו תתקיים שיחה בין הבמאי לנכדתו של אברהם סוצקבר, השחקנית הדס קלדרון. טרם הקרנת הסרט יתקיים סיור ובו יוצגו לציבור פריטם נבחרים ובהם כמה שטרם נחשפו, מארכיונו של סוצקבר שנמצא בספרייה הלאומית.

יומו הרביעי של הפסטיבל (יום ד', 22.8) ייפתח בהקרנת הסרט "הרצח" שעוסק בתעלומת רצח חיים ארלוזורוב בקיץ 1933 - תעלומה שהסעירה את הישוב ואפשרויות לפתרונה נוגעים בכל מרכיבי הזהות של החברה הישראלית. ארלוזורוב שהיה ראש הלשכה המדינית של הסוכנות ודמות בולטת בתנועה הציונית נרצח על ידי שני אלמונים בסמוך לחוף ימה של תל אביב כאשר טייל עם אשתו סימה. הסרט חושף את כיווני החקירה והמניעים השונים לרצח.

בצהריים יוקרן הסרט "הצליל המוזר של האושר". הסרט מביא את סיפור חייו הקסום של במאי הסרט דייגו פסקאלשהחליט לעזוב את ביתו שבסיציליה ולנסוע לעיר יקוטסק שבסיביר. בין שני המקומות מחבר צליל מוזר ומהפנט של כלי נגינה קטן - נבל פה. דייגו מעולם לא ניגן בנבל כזה, אבל הצליל הזה בתוכו מעיר זיכרונות ילדות וחלומות.

ברצועת אחה"צ יוקרן הסרט "אחיות" המביא את סיפורן של שתי אחיות ירושלמיות שיצאו לפני כעשרים שנים, בהיותן תלמידות תיכון, למסע מסקרן ומרתק ללמוד ולהכיר את יושבי המנזר יווני העתיק שבעמק המצלבה. האחות הצעירה נשבתה בקסם המקום וכשהייתה בת 13 בלבד התנצרה ועברה למנזר ביוון ומאז היא נקראת "אחות ירושלים". שנים רבות לאחר מכן האחות הבוגרת יוצאת למסע מחיפה, עיר מגוריה כיום, למנזר ביוון, על מנת להתעמת עם אחותה. 

לאחר מכן יתקיים בספרייה סיור בשם "גדולות מן הספרים - מסע בעקבות נשים מיוחדות באוספיי הספרייה". הסיור יוקדש לכמה אוספים וארכיונים של יוצרות ישראליות חשובות הנמצאים בספרייה.

 

הסיור המיוחד מקדים את הסרטRBG"  - רות ביידר גינסבורג", אחד הסרטים הדוקומנטריים המצליחים כיום שמביא את סיפורה המרתק של שופטת בה"מ העליון בארה"ב, זוכת פרס בראשית לשנה זו. ביידר גינסבורג נחשבת לאייקון פמיניסטי

ולפורצת דרך בשל עמדותיה הפוליטיות והפסיקות הליבראליות שלה שהטביעו את חותמן על החברה והתרבות האמריקאית. לאחר הסרט תתקיים שיחה עם השופטת בדימוס דליה דורנר - עמיתה וחברה.

יומו מהאחרון של פסטיבל "דוקו. טקסט. 2018 " (יום חמישי, 23/8 ) יפתח ב"סרט בורקס" המביא את סיפורה של משפחת אלקולומברי - משפחת אופים בולגרית שעלתה לארץ עם קום המדינה והביאה ליפו את הבורקס. המוסד היפואי 'בורקס סמי' הפך לרשת גדולה תחת השם "בורקס סמי ובניו", אך לצד הכסף והכבוד הבעיות החלו לצוץ.

אחר כך יוקרן הסרט "המשוררת" שעוסק בחייה של חיסה הלאל, משוררת סעודית והאישה היחידה שהגיעה אי פעם לגמר הטלוויזיוני של אבו-דאבי "משורר המליון". הלאל, שעוטה עליה בורקה ומגששת בזהירות את דרכה אל הבמה וממנה כיוון שעיניה מוסתרות, חושפת שירים חתרניים ונועזים ומבקרת בחריפות את דיכוי הנשים והקיצוניות הדתית בעולם הערבי. התשואות מהקהל מעניקות לה כוח לפרוץ מן הכלוב שבתוכו מתנהלים חייה. לאחר הסרט תתקיים שיחה עם הד"ר איריס פרוכטר רונן, היסטוריונית של המזרח התיכון מאונ' חיפה על נושא "פואטרי סלאם - הגרסה הסעודית" - שירה פמיניסטית חתרנית בעולם הערבי.

רצועת הלילה שגם תחתום את הפסטיבל תוקדש ליוצר והמוסיקאי אהוד בנאי. היא תיפתח בהקרנת הסרט "חייב לזוז" שבו מתאר אהוד בנאי את דרכו לאלבומו הראשון - "אהוד בנאי והפליטים" ונשזרים בו זיכרונות, עדויות, חוויות וסיפורים של חברים שמלווים אותו מאז שנות ה-80. את הפסטיבל  יסיים מופע מיוחד: אהוד בנאי והפליטים – 30 שנה לאלבום המיתולוגי ובו יבוצעו כל שירי האלבום המקורי לצד שירי התקופה כמו: "א יידישע רסטהמאן", "קסם גלילי", ושירים מתקופות אחרות המתקשרים לשירי האלבום המקורי, כמו "דוד ושאול","פלורנטין", "ג'מלי פורוש" ועוד.

יצויין כי מיזם "דוקו.טקסט" הינו פרויקט ראשון מסוגו בירושלים והוא מתקיים הודות לשיתוף פעולה של הספרייה הלאומית ופסטיבל דוקאביב ובסיוע הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה. במהלך כל ימי הפסטיבל יופעל בספרייה בית קפה ובלילה יופעל דוכן למכירת בירה, פופקורן, גלידה ומאפים.

עוד מידע על הפסטיבל ורכישת כרטיסים באתר הפסטיבל: http://docutext04.webflow.io/ ובאתר הספרייה הלאומית  www.nli.org.il . מספר המקומות מוגבל

עוד בירושלים
כתב לוקאל 25/09/2019
כחמישה עשר באב
כתב לוקאל 12/08/2019
כתב לוקאל 04/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ראש העיר, רפי סער, בכנס עתיד החקלאות והשטחים הפתוחים
הפסד בכורה
הפסד בכורה
קיץ מהסרטים בפארק השחר בהוד השרון
קיץ מהסרטים בפארק השחר בהוד השרון
בחירות בתמונות
בחירות בתמונות
חוגגים גם אחרי החגים
חוגגים גם אחרי החגים
לקראת צום יום הכיפורים
יובל שריפי ואביהוא כהן. אוהבי אקשן
לוחמי האש הצעירים
נעצר חשודים באירועי שוד בראשון לציון