ירושלים

"בסוד קולות רבים"

פסטיבל פיוט, תפילה ומוזיקה בספרייה הלאומית הכולל מופעי מוזיקה ומחול, סדנאות לימוד, מעגלי שיח, מיצגים, התוועדות חסידית ועוד. ימים רביעי – שישי, 12-14/9 (ג-ה בתשרי). בין המשתתפים: ברי סחרוף, חיים לוק, שולי רנד

אתר לוקאל 29/08/2018
ברי סחרוף (צילום: רועי ברקוביץ)

הספרייה הלאומית ו"הזמנה לפיוט" מבית עמותת סנונית, השותפות להקמתו של אתר הפיוט והתפילה חברו יחד ליסודו של "בסוד קולות רבים" - פסטיבל חדש בירושלים שיתקיים בחודש הבא (ימים רביעי- שישי, 12-14/9) במרחבי הספרייה הלאומית.

במהלך שתי יממות יתקיימו ברחבי הספרייה ומחוצה לה מופעים מוזיקאליים גדולים וכן מרתון לילי שבמסגרתו יוזמן הציבור הרחב לפגוש את הפנים המגוונות והשונות של עולם הפיוט, התפילה והמוסיקה היהודית בישראל העכשווית – הדתית, המסורתית והחילונית - שרבים מהטקסטים של עולמות ותכנים אלו נמצאים בספרייה הלאומית ובארכיון הצליל והמוסיקה הגדול והמקיף שלה. בנוסף, יבואו לידי ביטוי בפסטיבל תכנים וטקסטים מאתר הפיוט והתפילה, מיזם משותף של תוכנית ציוני דרך במשרד ירושלים ומורשת, קרן אביחי והספרייה הלאומית.

באירוע, שחלקו הגדול יתקיים לאורך כל הלילה שבין יום חמישי לשישי, ישתתפו עשרות אומנים, יוצרים, פייטנים, חוקרים, מובילי קהילות ואנשי רוח במופעים, סדנאות חווייתיות, התוועדויות ושיחות. מטרת המופעים, כמו גם אירועי ה'לילה הלבן', הינה לתת זרקור ומבט אל מסורות התפילה, הפיוט והמוסיקה הייחודיות שצמחו בקהילות ישראל במשך אלפי שנים. כל קהילה והדרכים המיוחדות לה - במילים, בנוסחים ובניגונים שנוצרו במהלך הדורות ובהם: שירת הסליחות, התוועדות חסידית בסגנון חופשי, שירת תפילה חילונית, מעגלי שירה, סדנאות לימוד והתנסות בקול, בתנועה ובמדיטציה, מופעי מחול, מיצגים ועוד.

אירוע הפתיחה יתקיים ביום רביעי (12/9) במופע איחוד חד פעמי לרגל הוצאתו המחודשת של האלבום  "אהבת עולמים", בהשתתפות תזמורת ירושלים החדשה בניהולו המוסיקלי של עומר אביטל ובהשתתפותם של הרב חיים לוק, ברי סחרוף ואנסמבל הפיוט של מכון בן צבי.

מופע מוזיקלי גדול נוסף יתקיים למחרת (יום חמישי, 13/9) והוא יוקדש לרבי שלום שבזי, גדול משוררי תימן, לרגל פתיחת חגיגות 400 שנים להולדתו. בין המשתתפים בערב: ציון גולן, שולי רנד, אסתר רדא, נרקיס, שירן אברהם והמשוררות  עדי קיסר ובכל סרלואי. את המופע ינהל אומנותית שי צברי.

לאחר המופע יתחילו להתקיים בספרייה הלאומית החל מהשעה 22:00  מפגשים מוסיקליים, סדנאות, התוועדויות ושיחות שיימשכו אל תוך הלילה ובהם: 'עת שערי רצון' - שירת פיוטים מתוך הסליחות עם פיוטים וניגונים ממגוון מסורות בביצוע חברי המקהלה הארצית הבין-דורית של קהילות שרות; מפגש בשם 'לב לומד אהבה' - התוועדות חסידית בהנחיית הרב יעקב ורשבסקי; 'להאיר מתוך החושך' - סדנת לימוד ותרגול של מדיטציה יהודית השואפת ללמד כיצד להפוך את החושך לאור לפי תורת החסידות; מפגש קריאה ודיבור עם משוררי קבוצת משיב הרוח תחת הכותרת 'להיות או לא להיות- להתפלל או לא להתפלל', בהשתתפות המשוררים בכל סרלואי ויוסף עוזר ניגוני הגליל עם זאביק קיציס וג'ורג סמעאן ועוד.

סדנאות נוספות לאורך הלילה יעסקו בקו העדין המקשר בין התפילה לניגון; סדנא על הצעקה כתפילה וכלידה עם הרבניתהדסה פרומן והמשוררת סיון הר שפי; מפגשים שיעסקו בשירת הקודש של נשות קוצ'ין ובתפילה הרועשת לפי תורתו של רבי נחמן מברסלב; שיחה מעניינת תוקדש לתפילה האתיופית בין קבלה למסירה ובין הכנעה לזקיפות קומה; מפגש סביב נושא "האל המסתתר" ואירועים נוספים.

לצד המפגשים והסדנאות יתקיים גם מופע של קבוצת המחול אנסבל כעת "צלותא- כביש מס' 1" .  מדובר במופע ייחודי הנע בין חילון לקדושה, בין אקסטזה חילונית של מועדון ריקודים, לזו הדתית, כפי שבאה לידי ביטוי בגוף, ביראה, בחיל וברעדה. מופע לילי נוסף יהיה של תזמורת הכליזמר הישראלית - 15 מוסיקאים בחגיגית מוסיקה של שירים  בשלל שפות וקטע ריקוד יהודי-מסורתי ומופע מרכזי המוקדש לשירת הקודש של יהודי כורדיסטן בהובלת אלעד גבאי ואליהו דגמיואנסמבל של עשרה נגנים ופייטנים.

בסבב השני של המפגשים הליליים שיתחיל בשעה 1 לפנות בוקר יתקיים מופע טרום בכורה בשם "השתקפויות". מדובר ביצירה חדשה של המלחין ונגן הטאר פרץ אליהו בהשתתפות אנסמבל נגנים אליהם יצטרפו רקדנים מאנסמבל כעת.  בנוסף, תתקיים סדנת שירת נשים על סליחות ומחאות בערבית מרוקאית עם הזמרת נטע אלקיים; התבודדות מונחית ברחבי קמפוס גבעת רם בהשראת תורות של ר' נחמן מברסלב ועוד.

אירועי 'בסוד קולות רבים' יחתמו במופע סיום לקראת זריחה שנקרא ""דרכים, חולות, סליחות", בהובלת מארק אליהו שיארח את אלדד ציטרין, הרב דוד מנחם וליאת ציון.

לדברי צילה חיון, מנהלת אגף התרבות בספרייה הלאומית ויאיר הראל, המנהל האומנותי "המפגש עם יוצרים ואנשי תפילה דווקא בספרייה הלאומית, הוא הזדמנות לחוויה עיונית, רוחנית ורגשית עבור הקהל הרחב. הפסטיבל מניח מסורת  חדשה ומקורית המכנסת תחת קורת גג אחת קולות רבים העוסקים בארץ ובעולם היהודי במסורת התפילה, בכדי ללמוד זה מזה למצוא בתפילה מקום מפגש עמוק, מחבר ורלוונטי לנו כבני אדם וכחברה", אומרים השניים.

האירוע מופק על ידי הספרייה הלאומית ו"הזמנה לפיוט" מבית עמותת סנונית, בסיוע עיריית ירושלים, קרן ספרא, האגודה לטיפוח חברה ותרבות מיסודו של עובדיה בן שלום, קרן אבי חי, קרן לייכטג, הארגון הארצי של יהודי כורדיסטאן, המרכז לחקר המוסיקה היהודית באוניברסיטה העברית ותומכים נוספים.

"בסוד קולות רבים" - החל מיום רביעי 12/9 ועד בוקר יום שישי, 14/9 (ג-ה בתשרי). ההשתתפות בסדנאות בתשלום סמלי. מומלץ להירשם ולרכוש כרטיסים מראש באתר הספרייה הלאומית.

 

עוד בירושלים
כתב לוקאל 25/09/2019
כחמישה עשר באב
כתב לוקאל 12/08/2019
כתב לוקאל 04/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
יזמים צעירים ישראל
"יזמים צעירים ישראל"
''ברוכים הבאים לעולם מיוחד''
רחובות מארחת
פעילות הדרכה בבתי הספר התיכוניים
אכיפה נגד אופניים חשמליים באילת
צעיר נדקר בבאר שבע
רעננה הולכת לסיבוב בחירות שני בין ברוידא לגינזבורג
מסתמן: רעננה הולכת לסיבוב בחירות שני בין ברוידא לגינזבורג
הלכה על הקמפיין
הלכה על הקמפיין
בן 40 נפצע בינוני בתאונת דרכים בנס ציונה.
פצוע בינוני בתאונת דרכים בנס ציונה