ירושלים

"כולנו חלק מקהילה אחת"

נשיא המדינה אירח כ-500 מתפללים לתפילת הסליחות המסורתית זו השנה החמישית בבית הכנסת של בית הנשיא

כתב לוקאל 13/09/2018
סליחות בבית הנשיא (צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הלילה, זו השנה החמישית, את תפילת הסליחות המסורתית בבית הכנסת של בית הנשיא. הסליחות התקיימו בליווי הפייטן משה לוק והזמר דוד דאור ששר במהלך הערב את "שיר למעלות", "אבינו מלכנו" ומחרוזת סליחות. באירוע השתתפו כ-500 אורחים, בהם מתפללי בית הכנסת מתושבי השכונה הסמוכה למשכן, חניכי מכינות קדם צבאיות וחיילים מכלל צה"ל.

"במסורת היהודית הסליחות נאמרות כולן בלשון רבים. 'חטאנו לפניך', אשמנו, בגדנו. הן כוללות אחריות גורפת ככל שניתן להעלות על הדעת. כולנו לא בסדר, בכל התחומים. כולנו אשמנו, חטאנו לפניך", אמר הנשיא למתפללים והמשיך: "היחיד המתוודה מתייצב לתפילה ונוטל על עצמו אחריות לחטאי הציבור כולו. כל יחיד ויחיד מוחזק כשותף לא רק לחטאים שהוא 'תרם', כי אם גם למה שתרמו עמיתיו, אחיו ובני עמו. יתרה מזאת, הווידוי איננו נאמר רק בשם ה'אנחנו' המתייצבים באותה שעה לתפילה. הווידוי נאמר בשם כל דורות ישראל עד כה". עוד אמר הנשיא: "אחרי לקיחת האחריות הציבורית, על כל מה שלא נעשה כראוי, אפשר לשוב ולבקש- 'אבינו מלכנו חדש עלינו שנה טובה', שוב בלשון רבים. 'חדש עלינו' על כולנו. משום שלא רק העבירות הן של כולנו, גם המעשים הטובים במידת מה, נזקפים לזכות כולם, וגם התקוות והברכות".

"אני חושב שראוי שנלמד מנוסח התפילה, לחיי היום יום שלנו", הוסיף הנשיא ואמר: "כולנו מחפשים את הטוב ביותר, למען העם, למען מדינת ישראל. על זה אין ויכוח. אבל יש בינינו מחלוקות מרות וויכוחים חריפים על הדרך הנכונה בה עלינו לצעוד. ולכן רצוי לפני כל דיון, קודם כל עימות, להבהיר זאת לעצמנו. אין 'אנחנו' ו'הם'. כולנו חלק מקהילה אחת. כולנו חפצים לעשות את הטוב ביותר למען עתידנו, למען עתיד ילדינו, למען עתיד מדינת ישראל. אנו חולקים על הדרך להשיג זאת, כך או אחרת, בגישה כזו או להפך. אבל כולנו, יחד, מחפשים את טובתה של החברה הישראלית. אמירת הסליחות מספקת לנו הזדמנות לחשב מסלול מחדש. לא לחפש אשמים. להניח לעבר, לקחת אחריות ציבורית כולנו על כל מה שנעשה ולהישיר מבט לעתיד. כי מה שחשוב הוא לא כיצד הגענו הנה, אלא איך אנו יוצאים מכאן", סיים הנשיא את דבריו ובירך את הקהל בברכת שנה טובה ומתוקה וגמר חתימה טובה.

 


עוד בירושלים
מיכאל פרוסמושקין 14/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 11/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 07/06/2019
מיכאל פרוסמושקין 31/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
שני פצועים בתאונה ליד הוד השרון
שני פצועים בתאונה ליד הוד השרון
ברוידא , מנסה לעזור בתהליך הוצאת רישיון עסק
כיצד להקל על תהליך הוצאת רישיון לעסקים?
נתיב פרי , פורשת לאחר 30 שנה
נתיב פרי פרשה מתפקידה
סדר פסח בבית חבד
סדר פסח בבית חב"ד בכ"ס
אבי הקבוצה
שבועיים מתחילת החופש: תלמידה תושבת רמהש לא יודעת היכן תלמד
עדיין בלי שיבוץ לשנה"ל
קפטן הנבחרת יהונתן ארביב
נבחרת תיכון אביב הגיע לחצי הגמר באליפות הארצית
חידוד חושים