ירושלים

עדויות לטבח שבוצע בתקופה החשמונאית נחשפו בירושלים

החוקרים: המראות הקשים, ובהם עריפת ראשים, הינם, כנראה, עדויות לאכזריותו של המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי כלפי יריביו מבין יהודי העיר ירושלים, כפי שתוארה בכתביו של יוסף בן מתתיהו וב"פשר נחום" מן המגילות הגנוזות

כתב לוקאל 14/10/2018
חפירות רשות העתיקות במגרש הרוסים בירושלים. (צילום: כפיר ארביב, רשות העתיקות)

ממצא מפתיע ומחריד נתגלה באקראי בחפירת רשות העתיקות באתר מגרש הרוסים-  החצר האחורית של עיריית ירושלים. במהלך חפירה בבור מים עתיק ובו ממצאים מהתקופה ההלניסטית ועד לתקופה הרומית, נתגלו שברי עצמות אדם, שככל הנראה נזרקו ביחד לתוך הבור באירוע חד-פעמי, וכוסו בעפר, אבנים וסלעים. 

המחקר הוצג ביום חמישי בכנס "חידושים בחקר ירושלים וסביבותיה של רשות העתיקות", שהתקיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

בחפירה, שנוהלה בידי כפיר ארביב מטעם רשות העתיקות, נמצאו עם העצמות גם שברי חרסים שמתוארכים לתקופתו של המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי, שנודע בספרות ההיסטורית באכזריותו כלפי יריביו מבין יהודי העיר ירושלים.

"תוך כדי החפירה, גילינו ממצא מעורר פלצות", סיפר ד"ר יוסי נגר, אנתרופולוג רשות העתיקות. "הוצאנו מהבור למעלה מעשרים חוליות צוואר חתוכות בחרב" לדבריו, לבור נזרקו גופות וחלקי גופות של תינוקות ופרטים בוגרים, נשים וגברים, שהיו ככל הנראה קורבנות לטבח אכזרי.

לדברי הארכיאולוג ארביב ושותפתו למחקר תהילה ליברמן, "ניתן ליחס את האכזריות למלך אלכסנדר ינאי, עליו מספרים המקורות ההיסטוריים שתפס והרג יהודים רבים מבין מתנגדיו - ובכלל זה את בניהם ונשותיהם לנגד עיניהם. ואכן, בעצמות שנתגלו זרוקות בבור המים היו אינספור סימני חיתוך בחרב, שפגעה לא רק בצוואר, אלא גם בקצה הלסת התחתונה ולעיתים גם בבסיס הגולגולת, ומעידים על כך שהראשים נערפו. זאת ועוד, עצמות עוברים שנתגלו בחפירה מעידים שבין הנטבחים היו גם נשים בהיריון".

 אלכסנדר ינאי (103–76 לפסה"נ). היה מלך וכהן גדול נצר לשושלת המלוכה היהודית של החשמונאיםu השלישי מחמשת בניו] של יוחנן הורקנוס הראשון.עשרים ושבע שנות שלטונו של ינאי אופיינו ברצף של מלחמות, שנועדו לאפשר לו להרחיב את גבולות הממלכה החשמונאית לצרכים פוליטיים, ביטחוניים וכלכליים. בין השאר, לחם ינאי לכיבוש קו החוף המערבי מידי הערים ההלניסטיות, בנבטים במזרח ובעבר הירדן, וכן בכוחותיו של דימיטריוס הג', בצפון  נוסף לכך, נאלץ אלכסנדר ינאי להתמודד גם עם אויבים מבית –הפרושים שניהלו נגדו מלחמה פנימית.

 

 

 

 

עוד בירושלים
זירת אירוע הדקירה בירושלים
מיכאל פרוסמושקין 21/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 15/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 15/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 12/05/2019
מיכאל פרוסמושקין 09/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סלט בטטה עשיר
ספרים, רבותיי, ספרים
מערכת הבחירות מגיעה לרתיחה עם תלונה של ברוידא במשטרה ותלונות הדדיות על הסתה
בטון במקום ירוק?
העצים בוכים, צועקים הצילו
"העצים בוכים, צועקים הצילו"
גבר התמוטט במהלך ספורט - מצבו קריטי
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון
או בוי
או בוי