ירושלים

הושקה תוכנית לשילוב חרדים וערבים בהייטק

נשיא המדינה השתתף בהשקת תוכנית לשילוב האוכלוסייה הערבית והחרדית בהייטק הירושלמי וסייר בחברת מובילאיי

כתב לוקאל 22/10/2018
נשיא המדינה בהשקת התוכנית (צילום: מארק ניימן / לע"מ)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, השתתף ביום חמישי (18.10.18), בהשקת תוכנית להעצמת ההון האנושי בחברה החרדית והערבית שמובילה קואליציה חדשה של ארגונים לא ממשלתיים, חברות טכנולוגיה, משרדי ממשלה ותורמים, בהנהגת הארגון שפיתח ומוביל את התוכנית, סטארט-אפ ניישן סנטרל. ההשקה התקיימה בבית מובילאיי בירושלים.

 מטרת התוכנית לסייע בצמצום המחסור החמור בכוח אדם טכנולוגי מיומן בישראל בכלל ובירושלים בפרט, תוך התמקדות ראשונה בנשים בוגרות מדעי המחשב מהמגזר החרדי וגברים ונשים מהמגזר הערבי שאינם מיוצגים כמעט בכלל בהייטק הישראלי.

 בהשקה השתתפו גם פרופ׳ יוג׳ין קנדל מנכ״ל סטארט-אפ ניישן סנטרל, פרופ׳ אמנון שעשוע מנכ״ל מובילאיי וסגן נשיא בכיר בחברת אינטל העולמית, נציגי החברות Lightricks ,40Nuggets ,Ex Libris ורבים נוספים.

 נשיא המדינה לקח חלק בהשקת התוכנית במסגרת פעילות בית הנשיא "תקווה ישראלית", תוכנית הדגל של נשיא המדינה לחיזוק הממלכתיות ולביסוס השותפות בין ארבעת המגזרים המרכזיים המרכיבים את החברה הישראלית- חילונים, דתיים, חרדים וערבים. התוכנית פועלת בתחומי מפתח חברתיים וכלכליים- בחינוך, באקדמיה, בתעסוקה, בספורט ועוד. "תקווה ישראלית" מבקשת לחזק את ה"יחד" של החברה הישראלית, תוך מתן כבוד ומקום לכל קבוצה המרכיבה אותו, במטרה להבטיח את חוסנה ושגשוגה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "תקווה ישראלית" בתעסוקה פועלת לקידום שילובם של החברה החרדית והערבית במגזר הפרטי והציבורי בתעסוקה הולמת, על ידי הנעת תהליכים ושותפות במיזמים אל מול החברות הגדולות במשק ומשרדי הממשלה, וכן על ידי עידוד וקידום מיזמים ותהליכים קיימים.

 לפי נתוני סטארט-אפ ניישן סנטרל, הפועלת לחיזוק תעשיית ההייטק הישראלית וצמיחתה, כוח האדם בתחום אינו צומח מהר מספיק בכדי לענות על הדרישות ההולכות וגדלות בו. בנוסף, התעשייה סובלת מתת ייצוג של מגזרים שלמים: האוכלוסייה החרדית מיוצגת ב-2% מקרב כוח האדם בתחום והמגזר הערבי ב-3% בלבד. לפי סקר שנעשה לאחרונה בסיוע קרן JP Morgan Chase ישנן כיום 15 אלף משרות לא מאוישות בהייטק הישראלי.

 במסגרת התוכנית נבחרה קבוצה ראשונה של נשים חרדיות וערבים ישראליים בעלי תארים במדעי המחשב או בתחומים רלוונטיים אחרים. קבוצה זו תקבל הכשרה טכנית, ניסיון בפתרון בעיות, חשיפה לתעשייה, עזרה בפיתוח מיומנויות, וסיוע באיתור מקומות רלוונטיים להשתלבות בחברות הטכנולוגיה השונות. ירושלים היא מקרה מבחן אידיאלי לפרויקט שכזה, היות ועל פי חלוקה דמוגרפית 37% מתושביה ערבים ו- 24% מהם חרדים. התוכנית תכשיר כ-200 מועמדים במשך שלוש שנים, אך מטרתה העיקרית לפתח מסלול מתאים עם תוצאות מוכחות שיועבר לאחריות המדינה בכדי לייצר שיטה שתכשיר כאלף אנשי מקצוע ערבים ונשים חרדיות עד שנת 2023.

הנשיא פתח בדבריו ואמר: "אם נתמודד עם הבעיות יחד, אני מאמין שנוכל לגור פה יחד- אנשים מירושלים וחורפיש, ממאה שערים ורחביה. כולם צריכים להיות מסוגלים לחיות את חייהם בדרך שבה הם בוחרים, אבל אנחנו גם צריכים להבין שכולנו חיים כאן ביחד ועלינו לדאוג זה לזה לרווחת כולנו. בין אם אנחנו יהודים, מוסלמים או נוצרים, כאן כולנו ירושלמים, כולנו ישראלים. 'התקווה הישראלית' היא שכולנו נמצא דרך לחיות ולהצליח יחד. אם נוכל לגשר על הפערים בינינו, נשלח מסר חזק לאזור, שגם הפער בין ישראלים לפלסטינים ניתן לגישור".

 מדבריו של מנכ״ל סטארט-אפ ניישן סנטרל, פרופ' יוג'ין קנדל: "אנו כמדינה לא יכולים להרשות לעצמנו להתעלם מאנשים שהיו יכולים לעבור הכשרה ולעבוד בתחום, או שואפים לעבוד בתחום, רק בגלל שאין לנו היכולת לזהות את הפוטנציאל שלהם. יש מכשולים רבים שעשויים להקשות על כל פרט כזה ואנו כקואליציה פועלים כדי לנטרל את הקשיים הללו." פרופ' קנדל ציין שסטארט אפ ניישן סנטרל תוסיף לעדכן את הנשיא פעם בשנה על התקדמות התוכנית.

 פרופ׳ אמנון שעשוע מנכ״ל מובילאיי וסגן נשיא בכיר בחברת אינטל העולמית, הציג בפני המשתתפים את האתגרים והצרכים הקיימים בפני חברות הייטק במציאת כוח אדם איכותי כמו גם שילוב חרדים וערבים: "במגזר החרדי והערבי ישנם המון כישרונות בעלי פוטנציאל שאינו ממומש כיום. אני מאמין בלב שלם שהפער בין הכלים שיש להם, לבין הצרכים של חברות ההייטק ניתן לגישור, ולכן אנו גאים לקחת חלק בתוכנית, שזו מטרתה". עוד הוסיף כי: "בשילוב קואליציה חזקה של חברות מובילות במשק הישראלי, אין לי ספק כי התוכנית תספק מענה לצורך בכוח אדם איכותי ואנו נמשיך לתמוך ולקדם שילוב אוכלוסיות שאינן מיוצגות מספיק בתעשייה. כיום במובילאיי כ-10% מהעובדים הם חרדים וערבים וזוהי רק ההתחלה."

 בתום המפגש הנשיא ירד לחניון החברה על מנת להתרשם מהרכב האוטונומי בליווי פרופ' אמנון שעשוע. פרופ' שעשוע הראה לנשיא את המערכות השונות, סקר בפניו את מנגנוני הבטיחות המאפשרים את תנועתה ויחד, יצאו לסיבוב קצר במכונית. הנשיא קרא לשאולי, נהגו האישי זה למעלה מ-20 שנה, להצטרף אליו אל הנסיעה ובסופה ביקש: ״אל תחפש עבודה אחרת שאולי, אני לא נוסע לשום מקום בלעדייך.״

 

 עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
רואה שש שש
מענק פרישה מוגדל
"אני אמרר לך את החיים"
נבחרת תלי. אלופת מאמאנט הוד השרון
הגביע של תל"י
נדחה ערעורו של איש היי טק שהורשע בהחזקה והפצה של תכנים פדופילים
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
מהילד שבי לילד שלי