ירושלים

חג הסיגד בירושלים

עשרות אלפי בני הקהילה האתיופית מכל רחבי הארץ צפויים להתכנס ב-7 בנובמבר בטיילת ארמון הנציב , לאירוע התפילה המרכזי של חג הסיגד בירושלים

כתב לוקאל 06/11/2018
חגיגות הסיגד בירושלים אשתקד (צילום: התאגיד הממלכתי- המרכז למורשת יהדות אתיופיה)

חג הסיגד הוא אחד מחגיה העתיקים של קהילת יהודי אתיופיה, אשר במשך דורות חלמו על השיבה לירושלים. החג מחבר בין חידוש הברית בימי שיבת ציון הראשונה והכיסופים לציון. החג הוא יום של צום, תפילות, בקשת מחילה על חטאים, התחזקות וגיבוש הקהילה. בשנים האחרונות חוזרים צעירים רבים לציין את חג הסיגד יחד עם בני הקהילה המבוגרים, תופעה היוצרת מפגש מרגש של עשרות אלפי בני הקהילה מכל הגילאים ומכל רחבי הארץ

את טקס חג הסיגד בירושלים _7.11.18), מארגן זו השנה השנייה, משרד התרבות והספורט באמצעות מרכז ההסברה, ובשיתוף המרכז למורשת יהדות אתיופיה ועמותות הקייסים. האירוע הרוחני והמרגש ייערך בטיילת ארמון הנציב בירושלים ויכלול תפילות, טקס ברכות במעמד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין ומתחם מפגש מיוחד לצעירים

כאמור, חג הסיגד המסורתי יתקיים השנה ביום רביעי, 7 בנובמבר 2018, בטיילת ארמון הנציב בירושלים. במרכז הטיילת, תוקם במה מרכזית, עליה יערכו התפילות החל משעות הבוקר ועד שבירת הצום של המתפללים בסביבות השעה 14:00.

טקס הברכות הממלכתי ייערך בשעה 12:00  במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, שרת התרבות והספורט, חה"כ מירי רגב, נציגת בית המשפט העליון, השופטת יעל וילנר, יו"ר מועצת מרכז מורשת יהדות אתיופיה ד"ר שמחה גתהון,  נכבדי הקהילה, חניכי תנועות נוער וחיילים.

 באתיופיה נחגג חג הסִיגְד בעלייה המונית אל ההרים באזורים בהם התגוררו יהודי אתיופיה, חמישים יום לאחר יום הכיפורים. על ההר נשאו המאמינים תפילות וגזרו על עצמם צום. לאחר סיום התפילות עם שבירת הצום היו הקייסים בוצעים את לחם הדאבו –המסמל את הלחם שהוגש בבית המקדש שבירושלים והייתה מתקיימת סעודה חגיגית מלווה בשירה ובריקודים. 

כיום, רוב יהודי אתיופיה מתגוררים בישראל, והקהילה ממשיכה לחגוג את הסיגד, בהתכנסות שנתית המונית בירושלים, המציינת חיבור לשורשים ולתרבות. עם עלייתם של ראשוני היהודים מאתיופיה, הוחלט ע"י ראשי הקהילה כי יהיה מקום כינוס מרכזי בחג - טיילת שרובר בארמון הנציב בירושלים, תוך צפייה לעבר הר המוריה בו היה ממוקם בית המקדש. במהלך היום מתפללים הקייסים וקוראים טקסטים מתוך האוּרִית (התורה). המון המתפללים המגיע בלבוש לבן מסורתי, עם מטריות הקייסים הצבעוניות , יוצר מראה ססגוני ומרהיב, המושך אליו עשרות צלמים וחובבי צילום מהארץ ומהעולם.

 שרת התרבות והספורט, מירי רגב  "חג הסיגד הוא יום קדוש וחשוב לקהילת היהודים יוצאי אתיופיה. במשך אלפי שנים סגדו היהודים באתיופיה לירושלים וחלמו להגיע אליה. עם עלייתם ארצה המשיכו במסורת ובתפילה והם ממשיכים לציין את היום הקדוש בצום ותפילה למען ירושלים. משרד התרבות והספורט, באמצעות מרכז ההסברה, יחד עם התאגיד הממלכתי - המרכז למורשת יהדות אתיופיה ועמותות הקייסים מפיקים זו השנה השנייה את אירוע התפילה המרכזי של החג בטיילת ארמון הנציב בירושלים, על מנת לאפשר את קיום התפילה בצורה ממלכתית ומכובדת. ממשלת ישראל פועלת ללא לאות למען קהילת יהודי אתיופיה. השנה אישרה הממשלה תקנים לקייסים, נכבדי העדה אשר מהווים הכרה רשמית של המדינה במעמדם וחשיבותם. כמו כן, הממשלה אישרה לאחרונה עלייה נוספת של בני הקהילה מאתיופיה על מנת שיוכלו להתאחד עם בני משפחתם שבארץ. משרד התרבות והספורט ימשיך לתמוך ולקדם את התרבות המפוארת והמסורת עתיקת היומין של קהילת יוצאי אתיופיה."

חברת מועצת מרכז מורשת יהדות אתיופיה ד"ר שמחה גתהון: "חג הסיגד, הוא אחד מחגיה העתיקים של קהילת יהודי אתיופיה. ביום זה היו עולים בני הקהילה על הר גבוה, ושם התפללו לשלומן של ציון ירושלים. גם היום עם עלייתם ארצה המשיכו במסורת ובתפילות והם ממשיכים לציין את היום הקדוש בצום ותפילה ולמען ציון  ירושלים. יום מיוחד זה היווה מוקד לגיבוש הזהות הדתית, הרוחנית והקהילתית של יהודי אתיופיה. המסורת רבת השנים עשתה עלייה גם לישראל ויהודי אתיופיה חוגגים את חג הסיגד כימי קדם, למעלה מעשור כטקס ממלכתי. זו השנה השנייה שהתאגיד באמצעות משרד ההסברה ועמותות הקייסים את הטקס הממלכתי בירושלים. אנו מזמינים את הציבור לחלוק עמנו את היום המיוחד הזה בטיילת ארמון הנציב בירושלים על מנת לאפשר את קיום התפילה המרכזי בצורה ראויה, ממלכתית ומכבדת".

 

 

 

עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
מהו טופס 4?
ישונה תוואי הרכבת הקלה בראשלצ
ישונה תוואי הרכבת הקלה בראשל"צ
מאיה כץ. לא הוצגו פתרונות תחבורה מספקים
הוועדה המקומית אישרה את תכנית המתאר להרצליה
פתח תקווה חזקה במיחזור
פתח תקווה חזקה במיחזור
למה הודלפו המסמכים?
מי ישמור על העצים בכפר סבא?
נעצר חשוד בסדרת גניבות של טלפונים
נקבע מותו של בן 11 שנפל מגובה רב