ירושלים

הקנס על עבירות בנייה: 183.4 אלף שקל

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים חייב עבריין בנייה בתשלום קנס בסך 183,400 שקל והטיל עליו מאסר על תנאי של חצי שנה

כתב לוקאל 07/11/2018
בתי המשפט מחמירים בענישה של עברייני בנייה (תמונה להמחשה iclipart)

בעקבות פנייתה של עיריית ירושלים לבית המשפט לעניינים מקומיים - בית המשפט פסק כי יש להחמיר עם  עברייני תכנון ובנייה המתעלמים מן החוק ומצווי בתי משפט.

ביום רביעי שעבר ((31.10.1), גזר בית המשפט לעניינים מקומיים עונשים חמורים על עבריין בנייה שכללו קנס גבוה ועונש משמעותי של מאסר על תנאי. מדובר בגזר דין המבטא מגמה עדכנית של בתי המשפט להחמיר בעונשם של עברייני בנייה לאור השינוי בחוק התכנון והבנייה.

בפני בית המשפט הובא עניינו של נאשם שבנה לפני כ-15 שנים בניין בן 4 קומות, בשטח העולה על 1,000 מ"ר, בשכונת בית חנינה, ללא היתר. כבר בשנת 2004 הטיל בית המשפט על הנאשם קנס בסך 500,000 שקל, תשלום אגרה בסך 49,000 שקל ומאסר על תנאי של 3 חודשים, והורה לו להתאים את הבנייה הלא-חוקית להיתר, לרבות באמצעות הריסה, לא יאוחר מחודש יולי 2006. בית המשפט אף נתן לנאשם ארכות כדי לפעול להריסת או הכשרת עבירת הבנייה, אולם למרות זאת בהגיע המועד לביצוע הצו של בית המשפט, הנאשם בחר לעשות דין לעצמו ולהותיר את המבנה על כנו.

בשל כך, הוגש נגד הנאשם באפריל 2016 כתב אישום נוסף בעבירה של אי ציות לצו השיפוטי שניתן לו והוא הובא לדיון בפני בית המשפט. מאחר והודה בעבירה שיוחסה לו, החליט השופט דמביץ להרשיעו, אולם דחה את הדיון בעניינו על מנת לאפשר לו למצות הליכי תכנון, ככל שיוכל. אולם גם בדיון שהתקיים לאחר מכן לא היה בידי הנאשם היתר למבנה.

בגזר הדין שניתן קיבל בית המשפט את עמדתה של עיריית ירושלים בצורך להטיל במקרים כאלה עונשים משמעותיים אשר מבטאים את חשיבות מיגור עבריינות הבנייה. השופט דמביץ סקר את פסיקותיו הנחרצות של בית המשפט העליון מהם עולה כי, "התופעה של בניית מבנים ללא היתר ופנייה לקבלת היתר רק לאחר שנקבעו עובדות מוגמרות בשטח - תופעה נפוצה היא, ויש לפעול להכחדתה. יש במעשים כאלה פגיעה חמורה בשלטון החוק ובסדר הציבורי, וככל שמציאות עגומה זו מתמשכת, המציאות היא חמורה יותר, ונדרשת מדיניות ענישה תקיפה ומוחשית כדי להדבירה".

בית המשפט ציין כי מדובר בבנייה רחבת היקף של בניין בן 4 קומות אשר יש חשש שאינו בנוי לפי הדרישות המקצועיות ועלול להתמוטט על יושביו וכי מדובר בעבירה בעלת רווח כלכלי. עוד הוסיף בית המשפט וקבע כי מדובר בעבירה חמורה ביותר אשר הנאשם בחר לבצעה ביודעין תוך פגיעה בערך החברתי המוגן על ידי דיני התכנון והבנייה. לאור זאת בית המשפט החליט לחייב את הנאשם בקנס המקסימלי הקבוע בחוק בתוספת קנס יומי של 600 שקל לכל יום בו נמשכה העבירה, ובסך הכל קנס של 183,400 שקלבנוסף, הטיל בית המשפט על הנאשם עונש מאסר על תנאי של 6 חודשים וקבע כי הנאשם יקיים את הצו המורה לו להתאים את הבניה להיתר או להרוס אותו בתוך 3 חודשים ממועד מתן גזר הדין.

מהתביעה העירונית בעיריית ירושלים מציינים כי "מדובר בפסק דין בעל חשיבות רבה, המגביר את ההרתעה כלפי עברייני בנייה באמצעות החמרה בעונשים המוטלים עליהם. עבריינות הבנייה פוגעת במרקם התכנוני ואיכות חיי התושבים ומסיבים לעיר נזק כלכלי כבד ועומס על התשתיות העירוניות. התביעה העירונית תמשיך באכיפה נחושה למיגור תופעת הבנייה הבלתי חוקית".


עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
המסך עולה
המסך עולה
פנסיה חובה – מה חשוב לדעת היום?
ערכת כלי עבודה בצמיג לגבר העצמאי_ להשיג ברשת גנטלמן
המתנות האישיות שיעשו לכם את החג
רצו בצבע
אחרי יותר מעשור: חודשו הליכים משפטיים נגד נאשם ברצח
אחרי יותר מעשור: חודשו הליכים משפטיים נגד נאשם ברצח
מרחב למידה חדשני
שניים נפטרו בתום בילוי בפסטיבל מוזיקה
רק באישור הועדה המלווה